Artystyczna wiosna w Zagrzebiu!

Wraz z nadejściem wiosny Zagrzeb zaproponował zupełnie nowy i nieoczywisty produkt turystyczny. Łącząc siły z lokalnymi artystami przedstawiono dwie koncepcje – instalację „Mały Zagrzeb” oraz street art – „Uliczny tryptyk”. Oba projekty są łatwo dostępne dla wszystkich Gości odwiedzających miasto.

Nowy projekt artystyczny „Mały Zagrzeb” to seria miniaturowych instalacji, które pierwszego dnia wiosny zostały umieszczone w jedenastu atrakcyjnych miejscach w Zagrzebiu.

Kompozycje te przypominają fasady budynków mieszkalnych oraz niegdyś popularnych sklepów. Aby je zobaczyć i móc się nimi nacieszyć, trzeba się zatrzymać, spojrzeć w dół i trochę ich poszukać… Wybór lokalizacji nie był przypadkowy, wszystkie są nietypowe, choć mówimy o głównych ulicach metropolii. Maleńkie miasto znajdziecie na krawężnikach, pod płotami i ścianami domów oraz instytucji publicznych.

Swoją elegancką i dyskretną estetyką idealnie uzupełniają kulturową ofertę Zagrzebia, zachęcają do zastanowienia się nad jego historią oraz przyszłością. Autorem projektu jest, artysta i reżyser Filip Filković Philatz, który stworzył tę niezwykłą historię o małym mieście. Zrealizował go z grupą kreatywnych młodych ludzi (Mia Martinović, Josip Kresović i Lucija Švob). W realizację włączyła się również Wspólnota Turystyczna Miasta Zagrzebia.

Ideą prac było odwzorowanie przestrzeni życiowej naszego wielkiego świata w miniaturowych proporcjach, a także podkreślenie wagi drobiazgów w naszym życiu i detali, które je wzbogaca”, powiedział autor Filip Filković Philatz.

Kolejnym projektem doskonale współgrającym z konceptem turystki miejskiej jest współpraca Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzebia z przedstawicielami street artu. „Uliczny tryptyk” to wyjątkowy całoroczny program, który wzbogaci ulice Zagrzebia prawdziwymi małymi arcydziełami sztuki ulicznej. W ramach projektu panele uliczne staną się „żywym” płótnem, ulica tymczasową pracownią artystyczną, a wybrani artyści będą mieli okazję zaprezentować swoje prace.

REKLAMA

Wystawa „Uliczny tryptyk” będzie się zmieniać cyklicznie – co trzy miesiące na panelach pojawią się trzy nowe dzieła z podpisami różnych chorwackich autorów. Dodatkowo, dwie lokalizacje będą stałe, a trzecia za każdym razem inna. Pierwsze pojawią się prace Mislava Lešicia, Zvonimira Haramija Hansa i Borisa Bare.

Poprzez nasz nowy projekt „Uliczny tryptyk” chcemy pokazać, że pędzel i spray nie zawsze oznaczają wandalizm, ale że mogą tworzyć prawdziwą sztukę wizualną w przestrzeni publicznej”, podkreśla Martina Bienenfeld, dyrektor Wspólnoty Turystycznej Miasta Zagrzebia, dodając: „połączyliśmy siły
z najważniejszymi przedstawicielami rodzimej sceny street artu i co trzy miesiące nowi artyści pozostawią swój autorski ślad w naszymi mieście, wyrażając się poprzez różne style i formy
”.

Oba koncepty wydają się być idealnym uzupełnieniem oferty city break Zagrzebia. Tym bardziej, że są na świeżym powietrzu i łatwo do niech dotrzeć. Jestem pewna, że będzie to kolejny magnes przyciągający Gości do stolicy Chorwacji” powiedziała Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

[Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej]

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA