Chorwackie Barwy Jesieni regionu Zagorje

Pomimo tego, że lato wciąż trwa, to jesień nieuchronnie puka do drzwi. Puk, puk, puk…kap, kap, kap… Dla wszystkich wielbicieli jesieni, ale i dla tych, którzy za nią nie przepadają mamy idealne rozwiązanie. W Chorwacji ta pora roku pełna jest słonecznego ciepła i mieni się mnóstwem kolorów.

Dziś proponujemy weekend w chorwackim Zagorju! Nazwę region zawdzięcza swojemu położeniu. Z perspektywy mieszkańców Zagrzebia leży za pasmem górskim Medvednica, czyli „za górami” i stąd nazwa Zagorje.

Jak najszybciej się tam znaleźć? Wystarczy półtorej godziny lotu samolotem do Zagrzebia, a stamtąd Zagorje jest już dosłownie na wyciągnięcie dłoni.

Nie bez powodu region Zagorje nazywany jest „bajką na dłoni”. Tutaj poznacie bogatą historię, a nawet prahistorię… W miejscowości Krapina, w której w 1899 roku odnaleziono szczątki człowieka krapińskiego, czeka Muzeum Krapińskich Neandertalczyków.

Muzeum Neandertalczyka w Krapinie

Na zielonych wzgórzach rozsiane są malowniczo położone zamki i historyczne rezydencje arystokratów. Przede wszystkim obowiązkowym punktem programu jest najbardziej romantyczny w Chorwacji, sięgający swą historią aż XIII w., zamek Trakošćan. Zachwyca zarówno swoim wnętrzem, jak i otoczeniem.

Rozpościera się wokół niego przepiękny park z malowniczym jeziorem. Czasem, można odnieść wrażenie, że zamek przegląda się w jego tafli. Widok ten zachwyca szczególnie jesienią. Kolejny, Veliki Tabor to jeden z najlepiej zachowanych późnośredniowiecznych zamków w Chorwacji. Obecnie mieści się tu Muzeum Chorwackiego Zagorja. Warte uwagi są także zamek Oršić w miejscowości Gornja Stubica, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Powstań Chłopskich oraz Stubički Golubovec w miejscowości Donja Stubica, który jest jednym z najlepiej zachowanych chorwackich zamków późnego baroku. Został uznany za dobro kultury i przyrody o znaczeniu krajowym.

REKLAMA

Zamek Veliki Tabor

Ale nie samą historią człowiek żyje. Na smakoszy i wielbicieli dobrego jedzenia w Zagorju czeka prawdziwa uczta. Smaki tego regionu swoją niepowtarzalność zawdzięczają lokalnym potrawom przygotowywanym zgodnie z tradycyjnymi przepisami i z produktów od miejscowych producentów. Będąc w Zagorju koniecznie trzeba skosztować zagorskich štrukli. To niezwykłe zwykłe danie, tanie i proste w przygotowaniu, może być jednocześnie znakomitą przystawką, sycącym dodatkiem do zup, daniem głównym, szybkim drugim śniadaniem albo słodkim deserem. Od 2009 rok w miejscowości Kumrovec odbywa się Štruklijada, specjalna impreza poświęcona tej potrawie i zachowaniu tradycyjnego sposobu jej przygotowania. Sztuka przyrządzania štrukli została wpisana do Rejestru Niematerialnego Dziedzictwa Republiki Chorwacji jako autochtoniczna chorwacka potrawa.

Zagorski štrukli

Ten pełen atrakcji region, obfituje w niezliczone możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można skorzystać z różnych form aktywnego wypoczynku takich jak jazda konna, quady, wspinaczka czy nawet lot balonem. Kompleksy basenów termalnych oferują wachlarz możliwości dla potrzebujących relaksu, a także dla osób z problemami zdrowotnymi. Wody termalne o temperaturze osiągającej u źródła nawet 46-63 stopni Celsjusza przyczyniły się w dużej mierze do rozwój turystyki uzdrowiskowej i wellness, w tym niezwykle ciekawym regionie. Każdy tu znajdzie coś dla siebie.

Lot balonem nad regionem Zagorje

Jak wiadomo, z każdej wyprawy warto przywieźć coś oryginalnego. Zagorje słynie z ciekawych pamiątek wykonywanych przez lokalnych rzemieślników. To przede wszystkim wszelkiego typu ręcznie malowane drewniane zabawki, np. ptaszki na kółkach, zwierzątka, gwizdki czy mebelki dla lalek. To także licitari, ozdoby w kształcie serca wykonane ze specjalnego ciasta piernikowego. Nie służą one jednak do jedzenia, ale można nimi na przykład pięknie ozdobić choinkę! O niepowtarzalnym charakterze zagorskich pamiątek świadczy fakt, że zostały wpisane na Listę reprezentatywnego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Przy planowaniu podroży do Zagrzebia bądź Zagorja warto skorzystać ze specjalnie przygotowanej platformy aroundzagreb.hr, na której można znaleźć trasy tematyczne, informacje o atrakcjach oraz kulinarne inspiracje.

Strona została stworzona przez Wspólnotę Turystyczną Miasta Zagrzebia, Wspólnotę Turystyczną Województwa Zagrzebskiego oraz Wspólnotę Turystyczną Województwa Krapińsko-Zagorskiego w ramach projektu „Blisko miasta, blisko serca”.

REKLAMA

Poznawanie tego co najlepsze w Zagorju będzie łatwiejsze z Zagorje Card. Karta jest bezpłatna i ważna przez 5 dni. Umożliwia korzystać z 10-procentowego rabatu na usługi w pięciu kategoriach: kultura, gastronomia, termy i SPA, zdrowie i winnice. Więcej informacji: https://visitzagorje.hr/pl/zagorje-card/

A zatem jak widzicie, koniec wakacji nie zawsze musi oznaczać koniec chorwackiej przygody!

[Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej]

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA