Geopark Biokovo-Jeziora Imotski na liście światowych geoparków UNESCO

Wspaniała wiadomość dla Chorwacji i chorwackiej turystyki. Na 8. Sesji Rady ds. Światowych Geoparków UNESCO, zaakceptowano propozycję wpisania Geoparku Biokovo-Jeziora Imotski na listę światowych geoparków. W ten sposób Chorwacja może być dumna z trzech geoparków (wraz z Papuk i Archipelagiem Vis) na liście geoparków UNESCO. To kolejny dowód na wyjątkowe bogactwo przyrodnicze tego kraju.

Chorwacja jest globalnie rozpoznawalna jako destynacja turystyczna z wyjątkowo zachowaną przyrodą, a wiadomość o trzecim chorwackim geoparku na liście geoparków UNESCO tylko to potwierdza. Zasoby naturalne są najcenniejszym zasobem każdego kraju i możemy być dumni z bogactwa naszej flory i fauny, a także zachowania dużych obszarów Chorwacji, z których wiele pozostaje nietkniętych. Gratuluję wszystkim kolegom i koleżankom, którzy przyczynili się do tego wyjątkowego sukcesu swoją pracą i wiedzą. Z pewnością wykorzystamy każdą okazję, aby przekazać tę informację podczas planowania przyszłych działań promocyjnych – powiedział Kristjan Staničić, Dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

To wielka nagroda dla wszystkich nas, którzy od samego początku pracowali nad tym z poświęceniem i jednocześnie ogromna motywacja do dalszego działania, ponieważ teraz otwierają się przed nami nowe możliwości dla całego regionu, szczególnie dla regionu Imotska Krajina – powiedziała Ivana Ćapin, Dyrektor Wykonawcza Geoparku Biokovo-Jeziora Imotski, dumna z sukcesu, jakim jest nadanie parkowi zupełnie nowego wymiaru na skalę światową.

Slavo Jakša, Dyrektor Publicznej Instytucji PP Biokovo, stwierdził, że obszar geoparku ma wyjątkowe znaczenie kulturowe, historyczne i przyrodnicze, ponieważ obejmuje duże zróżnicowanie geologiczne i siedliska licznych gatunków roślin oraz zwierząt. Burmistrz Ivan Budalić potwierdził, że miasto Imotski aktywnie uczestniczyło w finansowaniu działań, które poprzedziły ten sukces od pierwszego dnia, zapowiadając budowę nowoczesnego centrum dla turystów w obrębie geoparku.

Uzyskanie statusu UNESCO znacząco podnosi poziom widoczności destynacji turystycznej i stworzy warunki do rozwoju geoturystyki jako specyficznego oraz interesującego rodzaju turystyki selektywnej. Ten rodzaj turystyki skupia się przede wszystkim na cechach geologicznych i geomorfologicznych krajobrazu jako atrakcji turystycznej i jest jednym z najszybciej rosnących segmentów rynku w ramach specjalnych form turystyki. Ponadto Geopark Biokovo-Jeziora Imotski oferuje wiele możliwości rozwoju dla całego regionu, począwszy od rozwoju rolnictwa, gastronomii i usług, aż po poprawę współpracy z innymi parkami i partnerami – podsumował Luka Kolovrat, Dyrektor Wspólnoty Turystycznej Imota.

Gratulujemy Biokovo-Jeziora Imotski tak wielkiego wyróżnienia. To świetna okazja, by pokazać polskim turystom niezwykłe bogactwo przyrodnicze Chorwacji. Mam nadzieję, że Geopark Biokovo-Jeziora Imotski na liście światowych geoparków UNESCO przyciągnie jeszcze więcej turystów chcących odkrywać tajemnice natury i bogactwo geologiczne Chorwacji – skomentowała Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

REKLAMA

Rada ds. Światowych Geoparków UNESCO odgrywa kluczową rolę w ocenie otrzymanych propozycji i nominacji, a jej członkowie spotykają się raz w roku, aby określić, czy nominowane geoparki spełniają wszystkie określone kryteria i standardy do wpisania na tę prestiżową listę.

Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA