Sinjska Alka

Tradycyjny turniej rycerski Sinjska Alka organizowany jest w miejscowości Sinj w Dalmacji, od 1715 roku dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców nad wojskiem osmańskim. Legenda utrzymuje, że kobieta w bieli maszerowała po murach miasta, a żołnierze tureccy, widząc ją, rzucili się do odwrotu. Pokazy odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia.

Rycerze (zwani alkari) nie walczą ze sobą, ale jadąc na galopującym koniu starają się trafić kopią (290-300 cm) w środek dwóch pierścieni (alka) o średnicy zewnętrznej 131,7 cm i wewnętrznej 35,1 cm. Pierścienie są połączone z trzema ramionami, które dzielą przestrzeń pomiędzy nimi na trzy równe części. Trafienie w środkowy pierścień oznacza zdobycie trzech punktów, trafienie w górną część to dwa punkty, a trafienie w pozostałe części to 1 punkt.

Alka umiejscowiona jest na środku rozciągniętej liny, tak że jej środek położony jest na wysokości 3,32 metra nad ziemią.

Jedną z atrakcji turystycznych jest symulacja oblężenia miasta przez Osmanów na tym samym terenie, jak miało to miejsce na prawdę prawie 300 lat temu.

REKLAMA