Sinjska Alka

Tradycyjny turniej rycerski Sinjska Alka organizowany jest w miejscowości Sinj w Dalmacji, od 1715 roku dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców nad wojskiem osmańskim. Legenda utrzymuje, że kobieta w bieli maszerowała po murach miasta, a żołnierze tureccy, widząc ją, rzucili się do odwrotu. Pokazy odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia.

Rycerze (zwani alkari) nie walczą ze sobą, ale jadąc na galopującym koniu starają się trafić kopią (290-300 cm) w środek dwóch pierścieni (alka) o średnicy zewnętrznej 131,7 cm i wewnętrznej 35,1 cm. Pierścienie są połączone z trzema ramionami, które dzielą przestrzeń pomiędzy nimi na trzy równe części. Trafienie w środkowy pierścień oznacza zdobycie trzech punktów, trafienie w górną część to dwa punkty, a trafienie w pozostałe części to 1 punkt.

Alka umiejscowiona jest na środku rozciągniętej liny, tak że jej środek położony jest na wysokości 3,32 metra nad ziemią.

Jedną z atrakcji turystycznych jest symulacja oblężenia miasta przez Osmanów na tym samym terenie, jak miało to miejsce na prawdę prawie 300 lat temu.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA