Miesiąc: Sierpień

Sinjska Alka

Tradycyjny turniej rycerski Sinjska Alka organizowany jest w miejscowości Sinj w Dalmacji, od 1715 roku dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców nad wojskiem osmańskim. Legenda utrzymuje, że kobieta w bieli maszerowała po murach miasta, a żołnierze tureccy, widząc ją, rzucili się do odwrotu. Pokazy odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia.

Dni Klis w święto św. Roka

Każdego roku, 16 sierpnia, w święto św. Roka, mieszkańcy Klis w środkowej Dalmacji, obchodzą swoje święto. Tego dnia odbywa się ceremonialna msza święta z procesją przez Klis. Wieczorem wszyscy gromadzą się przed kościołem Najświętszej Maryi Panny w Klis, gdzie tradycyjnie odbywa się przedstawienie teatralne.

Bitwa piratów w Omišu

Korsarze z Omiša w pewnej chwili byli władcami Adriatyku. Ich ataku bała się każda flota. Wyjątkowo „lubili” statki weneckie, którym często stawali na drodze do celów handlowych. Omiš był cierniem w oku dla weneckiej dominacji. Dokumenty wskazują na to, że korsarze z Omiša budowali statki, które do dziś są wyjątkowe w swoim rodzaju.

Festiwal Renesansu – Koprivnica

W sierpniu na murach obronnych starej części miasta Koprivnica odbywa się prawdziwy spektakl historyczny. Rycerze pod namiotami ostrzą swoje miecze, by w pojedynku zdobyć rękę swojej wybranki, sokoły myśliwskie krążą w powietrzu i wykonują polecenia swoich właścicieli, a kupcy i rzemieślnicy, krzycząc na cały głos, przyciągają kupujących do swoich straganów, zapełnionych wyrobami rękodzielniczymi i produktami […]

Międzynarodowy karnawał letni w Senju

Dla mieszkańców Senja letni karnawał jest może nawet najważniejszym wydarzeniem w roku. Atmosfera karnawałowa na wiele tygodni przed samym wydarzeniem widoczna jest w najbardziej skrytych zaułkach miasta. A kiedy już się rozpocznie, radość karnawału trwa przez cały tydzień, bez przerwy – rywalizacja grup przebierańców w zawodach karnawałowych, tzw. moto-alka przebierańców, występy taneczne, uliczne performance, malowanie […]

Międzynarodowa letnia szkoła muzyczna Pučišća

Każdego lata w lipcu i sierpniu w miejscowości Pučišća na pięknej wyspie Brač odbywają się kursy muzyczne dla różnych instrumentów oraz stylów muzyki, takich jak muzyka klasyczna, pop i jazz. Każdy kurs trwa 10 dni. Lekcji udzielają wysoko kwalifikowani muzycy z najlepszych akademii i konserwatoriów z Chorwacji, Europy, USA i Rosji.