Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu

W niedzielę 22 marca, o godzinie 6:24 rano, mieszkańców Zagrzebia zbudziło silne trzęsienie ziemi o sile 5,5 w skali Richtera, po którym wystąpiło kilkadziesiąt mniejszych wstrząsów wtórnych. Pierwszy, a zarazem najsilniejszy wstrząs miał pojawił się o 6:24, a o 7:01 nastąpiło kolejne o sile 4,8, trzecie, ostatnie silne o sile 3,4 miało miejsce o godzinie 7:41. Następnego dnia, w poniedziałek, doszło do kilku kolejnych wstrząsów. Na całe szczęście – w chwili pisania tej informacji – obyło się bez ofiar. Brak ofiar to niesamowite szczęście, o czym przekonacie się oglądając poniższe zdjęcia.

Największe zniszczenia dotknęły starą część miasta. Z wielu budynków odpadły duże bloki cegieł, a nawet całe ściany. Ucierpiała również Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z której runął część prawej iglicy z wieńczącym ją krzyżem. Mocno ucierpiał również kościół Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, naprzeciwko którego mieszkaliśmy podczas naszego pobytu w Zagrzebiu w grudniu 2019 (do kościoła zawaliła się jedna z wież, natomiast druga nadaje się wyłącznie do rozbiórki). Niewielkich uszkodzeń doznał również cmentarz Mirogoj. Wiele budynków zostało mocno nadwyrężonych, chodzenie po tej popularnej części Zagrzebia nie należy obecnie do bezpiecznych. O sporym szczęściu może mówić chociażby kierowca tego auta (zobacz film).

 

Wielkie Trzęsienie w Zagrzebiu – 1880

Ostatnie, tak silne trzęsienie ziemi nawiedziło Zagrzeb w 140 lat temu, 9 listopada 1880 roku, około godziny 7 rano. Jego magnituda wyniosła wtedy 6,4 w skali Mercallego. Tamto wydarzenie upamiętnia tarcza zegara z wierzy Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na której wskazówki zatrzymane są na 7:03. Tarcza znajduje się na murze przy katedrze, z lewej strony.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 

REKLAMA

Zdjęcia z Zagrzebia

Spis wstrząsów w Zagrzebiu
Spis wstrząsów w Zagrzebiu (zdjęcie: Seizmološka služba HR)
Opadający gzyms po trzęsieniu w Zagrzebiu
Opadający gzyms po trzęsieniu w Zagrzebiu (zdjęcie: HINA/ Damir SENCAR)
Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu
Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu (zdjęcie: Cropix Hanza media doo)
Zniszczone auta po trzęsieniu w Zagrzebiu
Zniszczone auta po trzęsieniu (autor zdjęcia nieznany)
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu (zdjęcie: Cropix Hanza media doo)
Ulice Zagrzebia po trzęsieniu
Ulice Zagrzebia po trzęsieniu (autor zdjęcia nieznany)
Wnętrze Kościoła Najświętszego Serce Pana Jezusa. Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu
Wnętrze Kościoła Najświętszego Serce Pana Jezusa. Trzęsienie ziemi w Zagrzebiu (zdjęcie: Cropix Hanza media doo)

 

REKLAMA

Petrinja trzęsienie ziemi 2020

28 grudnia 2020 roku, o 6:28 rano około 3 kilometry do miejscowości Petrinja wystąpiło silne trzęsienie ziemi. W bliskiej okolicy Petrinji znajdowało się jego epicentrum. Trzęsienie o sile 5.0 w skali Richtera. Na szczęście obyło się bez ofiar.


29 grudnia o godzinie 12:19 ziemia zatrząsała się ponownie. Tym razem o wiele mocniej. Trzęsienie miało siłę 6.2 w skali Richtera. W całym mieście, a szczególnie w centrum, kilka budynków uległo zniszczeniu, co widać na poniższych zdjęciach. Niestety są pierwsze, informacje o ofiarach śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne niemal w całej Chorwacji. W miejscowości Sisak, która znajduje się nieopodal Petrinji zniszczenia budynków również są mocno widoczne. W Zagrzebiu, z kilku budynków odpadły elementy elewacji, a w części dzielnic wystąpiła przerwa w dostawie prądu.

https://www.youtube.com/watch?v=8U0aFhW8fE4

Poniżej znajdują się zdjęcia autorstwa użytkowników @_antens (Twitter) @tony_pip (Twitter), naprzemiennie z naszymi zdjęciami, tych samych budynków, wykonanymi w 2019 roku.

Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Petrinja, Region Sisačko-Moslavački
Nasze zdjęcia z 2019 roku
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Petrinja, Region Sisačko-Moslavački
Nasze zdjęcia z 2019 roku
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @tony_pip (Twitter)
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @tony_pip (Twitter)
Petrinja, Region Sisačko-Moslavački
Nasze zdjęcia z 2019 roku
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA