Chorwacka Opatija od 2 czerwca 2021 gości unikatową wystawę Picassa i Miró

Wszyscy odwiedzający miasto Opatija w terminie od 2 czerwca do 10 października 2021 będą mogli oglądać w Pawilonie Sztuki wyjątkową wystawę prac Pabla Picassa i Joana Miró.

Picasso i Miró – Przyjaźń wolności to ponad sto oryginalnych litografii, miedziorytów, drzeworytów, rycin, akwatint i pochoirów oraz kilka ceramik z kolekcji prywatnych, które opowiedzą historię o nieuchronności, pięknie wspólnoty, więziach, odwadze, bliskości i duchowym wymiarze przyjaźni.

Wystawa obejmuje prace powstałe od lat 50. do 80. XX wieku. Zaprezentowane zostaną grafiki z cykli Picassa Eluard’s mapLa Flute Double Faunes et Flore d’Antibes, a także dzieła indywidualne, zarówno Picassa, jak i równie genialnego Joana Miró.

Inspiracjami tak dla motywów, które wybrali obaj artyści, jak i subtelnie kreowanej zmysłowej atmosfery ich prac było uwielbienie dla Matki Hiszpanii, fascynacja dawnymi mistrzami i prymitywnymi kulturami, ale też gorycz, jaką niosły ze sobą czasy zatrute traumą wojny, i rozpacz, wywołana dyktatem totalitaryzmów. Dwaj przyjaciele, zafascynowani rewolucyjnymi osiągnięciami XX-wiecznej fizyki i uwiedzeni geniuszem Freuda, z pokorą i w pełni oddają się pracy twórczej. Śmiało odkrywają nowe możliwości bycia i kreowania samego siebie, sięgają ku dotąd nieznanym wymiarom rzeczywistości, myślą w kategoriach wykraczających poza utarte schematy racjonalnego osądu, pragną bowiem tylko jednego – wyzwolenia człowieka z wszelkich społecznych ograniczeń. Wspólnie i nieprzejednanie poszukując wolności, budują prawdziwą przyjaźń – przyjaźń wolności XX wieku.

[Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej]

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA