Twierdze Šibenika

Szybenik, położony u stóp malowniczego pasma górskiego, w pobliżu błękitnych wód Adriatyku, to miasto bogate w historię i kulturę. Jego urok tkwi w unikalnym połączeniu imponującej architektury, urokliwych uliczek i energicznego życia na ulicach.

Twierdze Szybenika, czyli Twierdza św. Michała, Twierdza Barone, Twierdza św. Jana i Twierdza św. Mikołaja są nie tylko historycznymi zabytkami, ale również stanowią serce miasta. Ich potężne mury opowiadają historię, pełniąc też czasem funkcję areny dla współczesnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, przyciągając odwiedzających z całego świata. To w tych miejscach łączy się przeszłość z teraźniejszością, tworząc wyjątkową atmosferę, która stale przyciąga nowych odkrywców i pasjonatów historii.

Odkryj twierdzę, od której wszystko się zaczęło: Twierdza św. Michała

Twierdza św. Michała (sv. Mihovila) jest najstarszą i pierwszą odrestaurowaną twierdzą w Szybeniku. Mury miejskie, które przez wieki otaczały i chroniły Szybenik, wywodzą się właśnie z murów tej twierdzy. Święty Michał, od samego początku istnienia miasta pełnił rolę jego patrona. Usytuowana na wysokim, stromym wzgórzu, twierdza wznosi się nad zabytkowym centrum Szybenika, oferując piękne widoki na Kanał św. Antoniego, zatokę oraz ujście rzeki Krka do Adriatyku.

Twierdza św. Michała ©Fortress of Culture Šibenik

W roku 2014 Twierdza przeszła gruntowną renowację, w ramach której powstała nowoczesna scena oraz trybuny mieszczące 1077 osób. Dzięki temu stała się prestiżowym miejscem na organizację wyjątkowych wieczornych wydarzeń, nadając Szybenikowi pozycję wiodącego centrum koncertowego w regionie.

Opowieść o fascynującej historii Twierdzy została wzbogacona dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak audio przewodniki oraz mapowanie 3D w dawnych cysternach, co pozwala odwiedzającym odkryć jej wielowiekową historię w innowacyjny sposób.

Niezwykły widok z Twierdzy Barone

Twierdza Barone została wzniesiona w roku 1646 równolegle z pobliską Twierdzą św. Jana. Inicjatywę budowy podjął niemiecki baron Christoph Martin von Degenfeld, od którego obecnie Twierdza nosi swoją nazwę. Wraz z Twierdzą św. Jana odegrała kluczową rolę w obronie miasta podczas wojny kandyjskiej w 1647 roku, odpierając główny atak armii osmańskiej. Dzięki nowoczesnej technologii rozszerzonej rzeczywistości odwiedzający mogą teraz przenieść się w niezapomnianą podróż po historii twierdzy, doświadczając tego kluczowego momentu historycznego w sposób niezwykle realistyczny.

REKLAMA

Twierdza Barone ©CNTB Ivo Biočina

W letnie miesiące Twierdza Barone przechodzi metamorfozę, stając się scenerią dla wyjątkowych wydarzeń muzycznych i filmowych. Podczas Festiwalu Jazzowego Barone można słuchać fantastycznych koncertów jazzowych, które wypełniają przestrzeń dźwiękami i energią, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Natomiast Letnie Kino Barone oferuje wyselekcjonowane filmy, które od lat przyciągają publiczność spragnioną wysokiej jakości rozrywki na dziedzińcu twierdzy. To niezwykłe połączenie muzyki, filmu i atmosfery historycznego miejsca.

Zachody słońca w Twierdzy Barone są naprawdę niezapomniane. Możesz usiąść w kawiarni i podziwiać jeden z najbardziej zachwycających widoków na miasto.

Zachód Słońca z Twierdzy św. Jana

Twierdza św. Jana (sv. Ivana) stanowi koronny punkt w lądowym systemie obronnym Szybenika i jest największą spośród trzech twierdz położonych na lądzie. Jej budowę, rozpoczętą w roku 1646, zakończono w niespełna dwa miesiące, jako odpowiedź na zbliżający się atak armii osmańskiej. Mieszkańcy miasta, wykorzystując własne siły oraz zasoby, wznosili tę imponującą fortyfikację, nadając jej nazwę na cześć kościoła, który niegdyś stał na tych terenach. Dzięki staraniom mieszkańców i dbałości o historyczne dziedzictwo, Twierdza św. Jana została odrestaurowana, zachowując swoją niepowtarzalną historię i charakter.

Twierdza św. Jana ©Fortress of Culture Šibenik

Renowacja Twierdzy św. Jana, zakończona w 2022 roku, przyniosła liczne zmiany, w tym kompleksową restaurację murów twierdzy oraz wprowadzenie nowych funkcji, takich jak atrakcyjny kampus podziemny. W okresie letnim warto odwiedzić „gwiazdę” twierdzy – bar znajdujący się na jej szczycie, gdzie można się zachwycać się niesamowitym widokiem. Szczególnie polecamy odwiedzenie twierdzy podczas „złotej godziny”, aby podziwiać uroczy zachód słońca z najwyższego punktu w Szybeniku, z widokiem na miasto, morze i otaczające wyspy.

Twierdza św. Mikołaja

Twierdza św. Mikołaja (sv. Nikole), usytuowana u wejścia do Kanału św. Antoniego w Szybeniku, stanowi unikalny przykład renesansowej architektury fortyfikacyjnej oraz wyjątkowy zabytek światowego dziedzictwa architektonicznego.

REKLAMA

Twierdza św. Mikołaja ©CNTB Ivo Biočina

Zbudowana na wysepce Ljuljevac, gdzie niegdyś znajdowało się benedyktyńskie opactwo św. Mikołaja, od którego twierdza wzięła swoją nazwę. Budowa twierdzy, zaprojektowanej przez Gian Girolamo San Micheli, rozpoczęła się w 1540 roku w celu obrony Szybenika przed flotą osmańską. Stanowi świetny przykład odizolowanej twierdzy zbudowanej zgodnie z wymaganiami systemu fortyfikacyjnego „alla moderna”.

Twierdza św. Mikołaja w Szybeniku została wraz z systemem obronnym Zadaru umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako część transgranicznego dobra kultury „Wenecki system obronny z XVI i XVII wieku”.

Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA