Pomoc dla Chorwacji po trzęsieniu ziemi

Silne trzęsienie ziemi, które nawiedziło północną Chorwacje pozbawiło życia co najmniej siedem osób, równając z ziemią wiele domów, pozostawiając ich właścicieli bez dachu nad głową oraz bez podstawowych środków do życia. Żupanią Sisak-Moslavina trzęsie już trzeci dzień, ale to właśnie trzęsienie z drugiego dnia tj. 29 grudnia, którego epicentrum znajdowało się w bliskiej okolicy miasta Petrinja, poczyniło niewyobrażalne szkody.

Chorwaci jeszcze nie zdążyli podnieść się w pełni po marcowym trzęsieniu w Zagrzebiu, a już muszą zmierzyć się z kolejnym.

My, Polacy, którzy stanowimy „trzecią siłę” wśród turystów najchętniej odwiedzających ten piękny kraj, mamy niesamowitą okazję odwdzięczyć się temu dumnemu narodowi, jakże bliskiemu wielu z nas.

„Wiem, że ten rok nie był dla nas wszystkich prosty, ale jeśli możecie bardzo proszę pomóżcie. Każda, nawet najdrobniejsza, pomoc się liczy.” – powiedziała Agnieszka Puszczewicz, dyrektor biura Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie dla portalu Wasza Turystyka.

Region Sisačko-Moslavački (żupania sisacko-moslawińska) jest często pomijanym przez turystów regionem, który mocno odczuł ostatnią wojnę i do dzisiaj podnosi się po tamtej tragedii. Naszą wizytę w tamtej pięknej części Chorwacji zobaczycie tutaj. Szczegółowy opis miasta Petrinja znajdziecie tutaj. Jest to biedny region. Pomoc potrzebującym płynie do nich z całej Chorwacji, ale również i z całej Europy i świata. Pomóżmy i my!

Jak pomóc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi?

Pomóc poszkodowanym możemy na wiele sposobów. Jeśli chodzi o pomoc z Polski, najszybszą formą pomocy będzie przelew pieniężny na jedno z kont oficjalnych zbiórek. Do takich najpewniejszych należą zbiórki Chorwackiego Czerwonego Krzyża oraz Caritas Chorwacja.

REKLAMA

W sieci pojawiły się już pierwsze ostrzeżenia przed fałszywymi zbiórkami dla potrzebujących. Uważajcie gdzie i komu wpłacacie swoje pieniądze! Nie zrozumcie nas źle – nie potępiamy wszystkich zbiórek dla Chorwatów a polskich portalach zbiórkowych. Po prostu, by chcąc opublikować na blogu daną zbiórkę musimy mieć stuprocentową pewność, że wszystkie wpłacone na nią środki trafią później we właściwe ręce.

Pomoc od wszystkich CroManiaków

Nasza przyjaciółka, Aga Pers, administratorka grupy CROMANIACY, organizuje zbiórkę na portalu Pomagam. Pomoc trafi do rodziny Mai (siostra, dwóch braci i rodzice), którzy mieszkają w miejscowości Glina. W wyniku trzęsienia ziemi stracili wszystko, a ich dom nie nadaje się do dalszego zamieszkiwania, w zasadzie musza wybudować go od nowa. Obecnie cała sześcioosobowa rodzina zajmuje pokój w hotelu robotniczym, jednak jest to tylko rozwiązanie przejściowe i chwilowe. Zebrane środki w całości przekazane rodzinie Mai, która wykorzysta je w sposób zgodny ze swoimi potrzebami. Link do zbiórki znajduje się TUTAJ.

Pomoc poprzez Zrzutka.pl [zamknięta]

Monika (Walicka) Matošević organizuje zbiórkę na portalu Zrzutka. Pomoc trafi do Matija Srnčević i jego rodziny który mieszka w mieście Sisak. Wszystkie pozostałe pieniądze, które mu pozostaną, zostaną przekazane potrzebującym sąsiadom. To naprawdę dobra rekomendacja aby wspomóc właśnie tę zbiórkę! Monika jest znana wśród polonii mieszkającej w Chorwacji. Kwota zbiórki jest bardzo mała dlatego nie sugerujmy się nią i wpłacajmy jak najwięcej. Pieniądze trafią w odpowiednie ręce! Kilka osób poręczyło nam za Monikę.

Pomoc poprzez Stowarzyszenie Głos Przedsiębiorców (Chorwacja)

Nasza znajoma, Natalia Zielińska wraz z innymi chorwackimi przedsiębiorcami, zrzeszonymi przy Stowarzyszeniu Głos Przedsiębiorców (UGP: Udruga Glas poduzetnika) organizują zbiórkę. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup kontenerów mieszkaniowych, grzejników, innego sprzętu oraz materiałów budowlanych. Zbiórka trwa do końca lutego. UGP w przejrzysty sposób opublikuje przepływ darowizn i faktur, które potwierdzą, w co zostały zainwestowane przekazane środki. Priorytetem UGP jest zapewnienie mieszkańcom Petrinja, Gliny, Sisak i okolicznych miejsc dachu nad głową na nadchodzące zimowe miesiące.

W ciągu pierwszych trzech dni zbiórki udało się zebrać ponad 1.6 miliona Kun (ponad 200 tys. Euro). Dzięki tylko tej kwocie udało się zamówić 20 kontenerów mieszkalnych.

REKLAMA

Przelewu można dokonać na poniższe dane:
Nazwa: VOICE OF ENTREPRENEURS ASSOCIATION
Adres: PAVLETIĆEVA 1, 10000 Zagreb, Croatia
Bank: ZAGREBAČKA BANKA D.D.
IBAN: HR6523600001502851531
Tytuł przelewu: HUMANITARIAN ACTION
W przypadku płatności z Polski – KOD SWIFT: ZABAHR2X

Pomoc poprzez Fundację Solidarna

Fundacja Solidarna na rzecz praw człowieka i solidarności międzyludzkiej udostępniła dane do przelewów pieniężnych:
Nazwa: SOLIDARNA- Foundation for Human Rights and Solidarity
Adres: Trg kralja Petra Kresimira IV 2, 10 000 Zagreb, Croatia
Bank: ERSTE&STEIERMÄRKISCHE BANK d.d.
IBAN: HR2424020061500078406
Tytuł przelewu: SOLIDARITY WITH PETRINJA & SMŽ
Numer referencyjny: 01-2021
W przypadku płatności z Polski – KOD SWIFT: ESBCHR22

Pomoc poprzez Caritas Polska

Akcję Caritas Polska na rzecz wsparcia ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji można wesprzeć:

  • przekazując darowiznę na stronie caritas.pl
  • wysyłając SMS o treści CHORWACJA na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty CHORWACJA)

Pomoc poprzez Caritas Chorwacja

Caritas Chorwacja udostępnił dane do przelewów pieniężnych:
Adres: Hrvatski Caritas, Ksaverska cesta 12a, Zagreb
Bank: Privredna banka Zagreb d.d.
IBAN: HR0523400091100080340
Numer referencyjny: 12-20
W przypadku płatności z Polski – KOD SWIFT: PBZGHR2X

Pomoc poprzez chorwacki rząd

Chorwackie Ministerstwo Finansów udostępniło dane do przelewów pieniężnych:
Adres: Republic of Croatia – Ministry of Finance, Katanciceva 5, 10000 Zagreb, Croatia
Tytuł przelewu: Earthquakes aid
Bank: Croatian National Bank, Trg hrvatskih velikana 3, Zagreb 10000, Croatian
IBAN: HR1210010051863000160
W przypadku płatności z Polski – KOD SWIFT: NBHRHR2XXXX

Pomoc poprzez Chorwacki Czerwony Krzyż

Chorwacki Czerwony Krzyż udostępnił dane do przelewów pieniężnych:
Bank: Privredna banka Zagreb d.d.
IBAN: HR6923400091511555516
Model: HR 00
Numer referencyjny: 770
W przypadku płatności z Polski – KOD SWIFT: PBZGHR2X

Kod kreskowy HCK

Można również przekazać darowiznę za pośrednictwem aplikacji bankowości mobilnej i poniższego kodu kreskowego:

Pomoc WOŚP

W porozumieniu z Fundacją WOŚP wszystkie środki które zbierze chorwacki sztab WOŚP w swoich puszkach papierowych w Chorwacji i na licytacji, która odbędzie się przez ZOOM chorwacki sztab przekaże ofiarom trzęsień ziemi w Petrinji i okolicy. Wkrótce poinformujemy Was jak osoby z Polski mogą pomóc ofiarom trzęsień ziemi w Chorwacji!
Środki z eSkarbonek i aukcji na Allegro bezpośrednio trafiają na konto Fundacji i nadal są przeznaczone dla polskiej medycyny dziecięcej.
Wszystkie aukcje WOŚP Chorwacja dostępne są TUTAJ.

Co ze zbiórkami rzeczowymi?

Aktualnie nie posiadamy wiedzy na temat zbiórek środków rzeczowych, ubrań, produktów spożywczych czy środków higieny osobistej.
Natomiast, nasza znajoma, Natalia Zielińska, która mieszka w Ogulinie, prosi o kontakt osoby zajmujące się budowlanką: posiadają firmę budowlaną, produkują lub handlują materiałami budowlanymi. Kontakt z Natalią: natalia.zielinska@egk.hr

Trzęsienie ziemi w Petrinji


Epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu miasta Petrinja, około 60 kilometrów od Zagrzebia.

REKLAMA

Pierwszego dnia, w poniedziałek 28 grudnia, o 6:28 rano wystąpiło pierwsze silne trzęsienie ziemi o sile 5.0 w skali Richtera. Na szczęście obyło się bez ofiar.

Następnego dnia, 29 grudnia o godzinie 12:19 ziemia zatrząsała się ponownie. Tym razem o wiele mocniej. Trzęsienie miało siłę 6.2 w skali Richtera. Oficjalnie potwierdzono już 7 ofiar śmiertelnych. Pierwszymi z nich była 12-letnia dziewczynka z Petrinji oraz 20-letni chłopak ze wsi Majske Poljane. To właśnie Petrinja ucierpiała najbardziej. Te budynki, które cudem ocalały w centrum miasta, prawdopodobnie nadają się już wyłącznie do rozbiórki. W Zagrzebiu, z kilku budynków w centrum odpadły elementy elewacji, a w części dzielnic wystąpiła przerwa w dostawie prądu.

Trzeciego dnia, w środę 30 grudnia, okolicą Petrinji zatrząsało trzykrotnie. Kolejno o 6:15 (4.7), 6:26 (4.8) i 6:29 (3.9). Niestety wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec…

Czwarty dzień silnych wstrząsów! W czwartek, 31 grudnia ziemia w północnej Chorwacji zatrzęsła się silnie czwarty dzień w rzędu. O godzinie 04:43 zarejestrowano trzęsienie ziemi o sile 3.7 w skali Richtera, a o 9:15 o sile 3.9 w skali Richtera. Epicentrum ponownie znajdowało się w pobliżu miasta Petrinja.

Trzęsienie ziemi z 29 grudnia odczuwalne było w sąsiednich krajach, również na południu Polski.

Prócz Petrinji, największe straty widoczne są w miejscowościach: Sisak, Glina, Majske Poljane, Kravarsko, Žažina i w pozostałych okolicznych wioskach. Ludzie zostali bez dachu nad głową.

REKLAMA

https://www.youtube.com/watch?v=8U0aFhW8fE4

Poniżej znajdują się zdjęcia autorstwa użytkowników @_antens (Twitter) @tony_pip (Twitter), naprzemiennie z naszymi zdjęciami, tych samych budynków, wykonanymi w 2019 roku.

Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Petrinja, Region Sisačko-Moslavački
Nasze zdjęcia z 2019 roku
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @_antens (Twitter)
Petrinja, Region Sisačko-Moslavački
Nasze zdjęcia z 2019 roku
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @tony_pip (Twitter)
Zniszczone budynki w Petrinji Fot. @tony_pip (Twitter)
Petrinja, Region Sisačko-Moslavački
Nasze zdjęcia z 2019 roku

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

2 komentarze

  1. Weronika
    -

    Pieknie,ze wlaczacie sie do pomocy.
    Bardzo wazna uwaga- poziv na broj, ktory widnieje przy numerze konta Czerwonego Krzyża to nie numer telefonu… to bardzo wazny numer ktory nalezy koniecznie wpisac przy dokonywaniu tranzakcji, zeby pieniadze trafily do poszkodowanych w trzesieniu ziemi, a nie na ogolne konto czerwonego krzyza.

    • Wojtek Tyluś
      -

      Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi!
      To wynik złego tłumaczenia – wszędzie piszą „call number” stąd pomyłka.
      Zmienione na „Numer referencyjny” – czy tak będzie OK? Jeśli nie to daj proszę znać, poprawimy na właściwą nazwę