Nowy elektroniczny system poboru opłat za autostrady w Chorwacji zostanie uruchomiony pod koniec 2024

Kiedy znikną bramki na autostradach w Chorwacji? To jedno z najczęściej pojawiających się od dłuższego czasu pytań. Do tej pory nie znaliśmy zbyt wielu szczegółów, jak Chorwaci chcą rozwiązać problem korków na bramkach i jak będą sobie z tym radzić turyści. Poznaliśmy nieco więcej szczegółów na ten temat. W grę wchodzą dwa, równolegle działające ze sobą sposoby uiszczania opłat. Po pierwsze, w użytku mają pozostać urządzenia ENC (lub coś bardzo podobnego) oraz (tak wynika z wypowiedzi) system elektronicznego uiszczania opłat (e-winiety takie jak chociażby na Słowacji, w Czechach czy na Węgrzech).

Poznaliśmy również datę wdrożenia nowego systemu. Nowy elektroniczny system poboru opłat za autostrady w Chorwacji zacznie działać najwcześniej pod koniec 2024 roku, poinformowało Ministerstwo Transportu Republiki Chorwacji. Dopóki nie pojawi się nowy system, opłaty za autostrady w Chorwacji uiszczamy na bramkach.

„Nowy elektroniczny system poboru opłat oparty jest na wybranych technologiach (a nie na wszystkich technologiach dopuszczonych przez Dyrektywę 2019/520 i Prawo o ruchu drogowym), wyklucza możliwość uiszczania opłat gotówką oraz wprowadza obowiązek korzystania z urządzeń w pojeździe o uiszczanie myta dla wszystkich samochodów ciężarowych i motocykli, co umożliwi swobodny przepływ ruchu, bez zatrzymywania pojazdu w celu poboru opłat” – czytamy w formularzu oceny projektu ustawy o poborze opłat.

Jako państwo członkowskie UE Chorwacja jest zobowiązana do 25 marca 2024 r. zharmonizować swoje przepisy krajowe odnoszące się do obszaru opłat pobieranych za korzystanie z niektórych rodzajów infrastruktury dla pojazdów z dyrektywą 2022/362.

Rząd uwzględnił to w Narodowym Planie Odbudowy i Odporności (odpowiednik polskiego KPO), w ramach którego sfinansowano projekt „Elektroniczny System Poboru Opłat”.

Osiągniętą zmianą jest nowy elektroniczny system poboru opłat w Chorwacji, oparty na swobodnym przepływie ruchu, z technologią mikrofalową o częstotliwości 5,8 GHz i technologią automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, poinformowało ministerstwo.

REKLAMA

Gotówka do uiszczania opłat drogowych do zniesienia

Ministerstwo poinformowało, że ustawa wyłączy możliwość płatności gotówką za korzystanie z autostrad, co w konsekwencji obniży koszty operacyjne poboru opłat.

„Wszystkie ciężarówki i motocykle będą miały obowiązek korzystania z urządzenia w swoim pojeździe do uiszczania opłat. Pojazdy lekkie do 3,5 tony ładowności będą miały możliwość wyboru między użyciem urządzenia w pojeździe do elektronicznego poboru opłat a zalogowaniem się do systemu poboru opłat, systemu zbierania oraz do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych” – czytamy w formularzu.

Wartość wprowadzenia nowego elektronicznego systemu poboru opłat szacuje się na ok. 66 mln euro.

Źródło: Hina

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA