Opony zimowe w Chorwacji. Od kiedy są obowiązkowe i jakie są mandaty za ich brak?

Obowiązek jazdy na zimowych oponach w Chorwacji występuje od 15 listopada do 15 kwietnia. Zamiast nich można też korzystać z letniego ogumienia, o ile jego bieżnik nie jest niższy niż 4 mm, a w bagażniku posiadamy łańcuchy śniegowe. Mandat za niedostosowanie się do przepisów wynosi od 664 do 2000 euro. Kara jest więc dość dotkliwa, warto o tym pamiętać!

W Chorwacji wyposażenie zimowe jest obowiązkowe na zimowych odcinkach dróg publicznych od 15 listopada bieżącego roku do 15 kwietnia następnego roku. Zimowe odcinki dróg publicznych obejmują autostrady, drogi krajowe i powiatowe.

Obowiązkowe używanie sprzętu zimowego dotyczy wszystkich rodzajów pojazdów silnikowych, niezależnie od warunków pogodowych i drogowych.

Co obejmuje sprzęt zimowy w Chorwacji?

Wyposażenie zimowe pojazdów samochodowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, składa się z kompletu opon zimowych (lub całorocznych M+S) lub kompletu opon letnich z minimalną głębokością bieżnika 4 mm i łańcuchami śniegowymi, gotowymi do założenia na koła napędowe.

Opony z kolcami są w Chorwacji zabronione.

Kary za brak odpowiednich opon w Chorwacji

Za brak wymaganego wyposażenia zimowego, kierujący zostaje ukarany grzywną w wysokości od ok 664 euro (5000 kun – ok 3124 zł) do ok 2000 euro (15 000 kun – ok 9373 zł).

REKLAMA

Obowiązkowe światła!

Przy okazji opon, przypominamy, że od 1 listopada do 31 marca, w Chorwacji obowiązuje używanie świateł do jazdy dziennej lub świateł mijania. W przypadku motocyklistów i motocyklistów zasada ta obowiązuje przez cały rok. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje mandatem w wysokości 30 euro.

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA