Mandat za nieprawidłowe parkowanie w Chorwacji

Na chorwackich grupach, co pewien czas pojawiają się zapytania czy opłacać mandat za parkowanie w Chorwacji? Powtarzająca się sprawa dotyczy dokładnie parkingu w Puli na Istrii. Problem stał się na tyle poważny, że na stronie Ambasady RP w Chorwacji pojawiła się informacja, którą cytujemy poniżej.

Informacja ze strony polskiej Ambasady

W ostatnim czasie spływają do naszej placówki liczne zgłoszenia od zaniepokojonych polskich obywateli, którzy otrzymali wezwania do zapłaty zaległych opłat parkingowych (nawet sprzed 10 lat) należnych firmie Pula Parking d.o.o. Korespondencję kieruje adwokat Marko Kuzmanović, ul. Giardini 3, Pula.

Z informacji otrzymanych od firmy Pula Parking d.o.o. wynika, że faktycznie sprawy nieuiszczonych opłat parkingowych prowadzi kancelaria tego adwokata.

Zasadniczo sugerujemy opłacanie wszystkich należnych opłat i nałożonych mandatów. Zalecamy też przechowywanie dowodów wpłat i pokwitowań przez dłuższy czas na wypadek powstania konieczności prowadzenia wyjaśnień.

Niemniej jednak uprzejmie informujemy, że ogólny termin przedawnienia (zastara) należności w Chorwacji wynosi 5 lat (art. 225 Ustawy o zobowiązaniach, Zakon o obveznim odnosima, Narodne Novine 35/05 z późn. zm.).

Czy opłacać mandat za złe parkowanie w Chorwacji?

Zgodnie z tym co napisano na stronie Ambasady, zasadniczo, aby nie mieć w przyszłości większych problemów, rekomendujemy opłacanie mandatów za złe parkowanie. Oczywiście tylko i wyłącznie wtedy kiedy jesteśmy w pełni świadomi, że faktycznie korzystaliśmy z wskazanego parkingu, w podanej w piśmie dacie i godzinie.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA