Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Jak dojechać do Chorwacji samochodem. Aktualny stan na granicach

Jeszcze do niedawna pytanie to brzmiało co najmniej absurdalnie. Włączaliśmy nawigację lub po prostu jechaliśmy po znakach lub na pamięć. Ostatnie dni oraz informacja o likwidacji obowiązku kwarantanny po powrocie do kraju pokazały, że pytanie „jak dojechać do Chorwacji?” nabiera sensu. Częściowo wynika to ze stale zmieniających się przepisów w krajach tranzytowych, a częściowo z dezinformacji jaką wprowadzają różne portale oraz osoby, które gdzieś coś usłyszały, a następnie dzielą się dalej niesprawdzonymi informacjami.
Postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik, który będzie aktualizowany. Będzie on aktualny do czasu, kiedy sytuacja na granicach powróci do stany sprzed ogłoszenia epidemii koronawirusa. Więcej istotnych aktualności oraz informacji o aktualnej sytuacji epidemicznej na terenie Chorwacji przeczytacie w osobnym wpisie.

Dane ważne na dzień: 11.01.2020r.

 

Spis treści (kliknij by przejść)
 1. Poniższa treść w skrócie
 2. Wiadomości z Chorwacji
 3. Kraje tranzytowe w drodze do Chorwacji
 4. Pozostałe kraje ważne dla Polaków przebywających w Chorwacji
 5. Odpowiedzi Ambasady RP w Zagrzebiu na najczęściej zadawane pytania

Poniższa treść w skrócie

Okazuje się, że zadajecie nam pytania odnośnie treści, która już znajduje się w tym wpisie. Nie wiemy z czego to wynika. Wychodząc Wam na przeciw, zamieszczamy skrót najważniejszych informacji. Po zapoznaniu się z nimi, koniecznie zapoznajcie się z pozostałą treścią!

 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odradza podróże do Republiki Chorwacji,
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym (od 28.12.2020 do 17.01.2021),
 • koniecznie wypełnij ten wniosek, wydrukuj i wsadź za szybę przed chorwacką granicą,
 • we wniosku należy podać adres zakwaterowania, Chorwaci nie przewidzieli opcji „szukam noclegu na miejscu”,
 • niewypełnienie wniosku może skutkować dłuższym oczekiwaniem na granicy co może przełożyć się na duże korki,
 • do Chorwacji nadal możemy latać samolotem,
 • od 1 grudnia, aby wjechać na teren Republiki Chorwacji, wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR na obecność SARS-CoV-2, wykonany nie później niż 48 godzin wcześniej. Osoby, które chcą wjechać na teren Chorwacji bez testu, mogą wykonać go na miejscu jednak wtedy muszą poddać się samoizolacji do czasu otrzymania wyniku testu. Ważne do 31.01.
 • na terenie całej Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz na otwartej przestrzeni jeśli nie można zachować 1,5 m dystansu. Noszenie maseczek obowiązkowe jest również w środkach komunikacji, (autobusy, taxi, promy) oraz w zamkniętych pomieszczeniach publicznych (sklepy). Restauracje, bary i nocne kluby zostają zamknięte za wyjątkiem tych działających w obrębie hoteli, moteli, kampusów itp. z ograniczeniem usług wyłącznie dla gości obiektu. Utrzymana zostaje sprzedaż „na wynos”
 • Od dnia 23.12 do 8.01 obowiązuje zakaz przemieszczania się pomiędzy żupaniami,
 • jadąc z Chorwacji do Polski, jeśli chcemy pozostać w Austrii dłużej musimy przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Tranzyt z Chorwacji do Polski bez przeszkód. Jadąc od strony Polski (w kierunku Chorwacji) wszystko jest po staremu – możemy zwiedzać i spać na terenie Austrii,
 • jadąc z Chorwacji do Polski oraz z Polski do Chorwacji, nie ma możliwości pozostania na terenie Niemiec. Możliwy jest wyłącznie tranzyt. Jeśli chcemy pozostać w Niemczech dłużej musimy udać się na obowiązkowe testy, a dopóki nie otrzymamy wyników testów, będziemy musieli poddać się kwarantannie domowej,
 • jadąc z Chorwacji do Polski oraz z Polski do Chorwacji, nie ma możliwości pozostania na terenie Słowacji. TRANZYT możliwy jest wyłącznie po okazaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19,
 • jadąc z Chorwacji do Polski oraz z Polski do Chorwacji, nie ma możliwości pozostania na terenie Słowenii. Możliwy jest wyłącznie tranzyt,
 • Węgry zamknęły się na obcokrajowców, możliwy jest wyłącznie tranzyt,
 • jadąc z Chorwacji do Polski oraz z Polski do Chorwacji, nie ma możliwości pozostania na terenie Czech. Możliwy jest wyłącznie tranzyt,
 • granica z Bośnią i Hercegowiną jest otwarta. Wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 typu PCR (tzw. test genetyczny, test molekularny, w formie wymazu) wykonanego w ciągu 48 h, licząc od daty wykonania testu. Okazanie wyniku testu nie jest wymagane wyłącznie podczas tranzytu na południe Chorwacji (kierunek Dubrownik) przez przejście graniczne w Neum. Od 19 października 2020, wjeżdżając na teren Bośni i Hercegowiny nie potrzebujemy Zielonej Karty!. Można ominąć BiH dzięki przeprawie promowej Ploče – Trpanj (Pelješac).

 

Wiadomości z Chorwacji

Poniżej znajdują się wszystkie najważniejsze informacje związane z przebywaniem na terenie Chorwacji.

 

Chorwacja otwarta do Polaków

Od 28 maja Chorwacja otwarta jest dla Polaków. Jedynym warunkiem przekroczenia granicy jest wcześniejszy wypełnienie tego formularza > entercroatia.mup.hr
Ważne: Zgodnie z decyzją Rządu Republiki Chorwacji z dnia 28 maja 2020, Obywatele RP zwolnieni są z posiadania dokumentacji potwierdzającej rezerwację zakwaterowania turystycznego lub voucher biura podróży lub potwierdzenie rezerwacji w marinie.

Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 obowiązuje 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Dla podróżujących własnymi pojazdami BEZ ZMIAN.

 

Wystarczy dowód osobisty i koniecznie formularz

Bez względu na wybraną trasę, bez względu na to granicę których krajów granice przekraczamy, wszędzie wystarczy dowód osobisty. Oczywiście jeśli ktoś chce, może legitymować się paszportem. Wyjątkiem jest przejazd przez teren Bośni i Hercegowiny przez Neum w drodze do Dubrownika. Dostajemy natomiast informacje od Polaków przekraczających granicę w Neum puszczani są za okazaniem dowodu osobistego – jest to niestety nieoficjalna informacja dlatego nie możemy jej potwierdzić.

 

Aktualności z Chorwacji

Aktualizacja na dzień: 11.12.2020r.
Decyzją rządu Republiki Chorwacji, z dn. 8 stycznia, do 31 stycznia 2021 przedłużona zostaje decyzja o wymogu okazania przy wjeździe na teren Chorwacji negatywnego wyniku testu PCR na obecność SARS-CoV-2, wykonanego nie później niż 48 godzin wcześniej. Osoby, które chcą wjechać na teren Chorwacji bez testu, mogą wykonać go na miejscu jednak wtedy muszą poddać się samoizolacji do czasu otrzymania wyniku testu. Zwolnione z okazania wyniku testu są m.in. osoby, które pokonują Chorwację tranzytem. Rozporządzenie obowiązuje do 31 stycznia. Po tym terminie władze zdecydują czy go znieść czy przedłużyć.

Aktualizacja na dzień: 20.12.2020r.
W dniach 23.12.2020–08.01.2021r. w Chorwacji obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi okręgami (żupaniami), tj. zakaz opuszczania okręgu zameldowania.
Zakaz nie będzie obejmował:

 • pracowników służby zdrowia, służb drogowych, komunalnych, zaopatrzeniowych, mundurowych, itp.,
 • pacjentów, których leczenie wymaga przemieszczania się pomiędzy regionami,
 • osób, pracujących poza okręgiem zameldowania, o ile charakter pracy uniemożliwia jej wykonywanie w trybie zdalnym,
 • personelu dyplomatycznego.

Osoby niewymienione w powyższym katalogu będą mogły się poruszać między okręgami wyłącznie na podstawie przepustek otrzymanych za pośrednictwem systemu e-Propusnica. Przepustki będą wystawiane przez lokalne sztaby kryzysowe właściwe ze względu na miejsce pobytu/zameldowania wnioskodawcy. W wyjątkowych sytuacjach decyzję o wystawieniu przepustki może podjąć Centralny Sztab Kryzysowy.

Portal https://epropusnice.gov.hr/ umożliwiający złożenie wniosku o wydanie e-przepustki zostanie uruchomiony w dniu 21.12.2020 r.

Zgodnie z zapowiedzią władz chorwackich osoby, posiadające opłacony pobyt w hotelu/kwaterze prywatnej na terytorium RCH będą mogły dojechać do miejsca docelowego, jednak po dotarciu do miejsca zakwaterowania nie będą mogły opuszczać okręgu, w którym jest ono zlokalizowane.

Jednocześnie przypominamy, że interpretacja poszczególnych zarządzeń władz Republiki Chorwacji dotyczących obowiązujących obostrzeń leży wyłącznie w gestii właściwych chorwackich instytucji. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 14.12.2020r.
Decyzją rządu Republiki Chorwacji, do 15 stycznia 2021 przedłużona zostaje decyzja o wymogu okazania przy wjeździe na teren Chorwacji negatywnego wyniku testu PCR na obecność SARS-CoV-2, wykonanego nie później niż 48 godzin wcześniej. Osoby, które chcą wjechać na teren Chorwacji bez testu, mogą wykonać go na miejscu jednak wtedy muszą poddać się samoizolacji do czasu otrzymania wyniku testu. Zwolnione z okazania wyniku testu są m.in. osoby, które pokonują Chorwację tranzytem. Rozporządzenie obowiązuje do 15 grudnia. Po tym terminie władze zdecydują czy go znieść czy przedłużyć.

Aktualizacja na dzień: 30.11.2020r.
Od 1 grudnia, aby wjechać na teren Republiki Chorwacji, wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR na obecność SARS-CoV-2, wykonany nie później niż 48 godzin wcześniej. Osoby, które chcą wjechać na teren Chorwacji bez testu, mogą wykonać go na miejscu jednak wtedy muszą poddać się samoizolacji do czasu otrzymania wyniku testu. Zwolnione z okazania wyniku testu są m.in. osoby, które pokonują Chorwację tranzytem. Rozporządzenie obowiązuje do 15 grudnia. Po tym terminie władze zdecydują czy go znieść czy przedłużyć. Źródło: civilna-zastita.gov.hr

Aktualizacja na dzień: 28.11.2020r.
Władze Chorwacji ogłosiły nowy pakiet obostrzeń, który będzie obowiązywał w okresie od 28.11. do 21.12. 2020 r.
Najważniejsze zmiany w stosunku do już obowiązujących obostrzeń (https://www.gov.pl/web/chorwacja/chorwacja-wprowadza-nowe-obostrzenia):

 • nakaz noszenia maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz na otwartej przestrzeni jeśli nie można zachować 1,5 m dystansu,
 • zawieszenie działalności restauracji, barów, kawiarni i innych obiektów gastronomicznych – za wyjątkiem tych działających w obrębie hoteli, moteli, kampusów itp. z ograniczeniem usług wyłącznie dla gości obiektu. Utrzymana zostaje sprzedaż „na wynos”,
 • zakaz organizacji imprez kulturalnych z udziałem dużych zespołów wykonawców (np. opery, musicale),
 • zakaz organizacji imprez weselnych,
 • zawieszenie działalności siłowni i klubów fitness,
 • zawieszenie organizacji targów i imprez wystawienniczych – w tym jarmarków bożonarodzeniowych,
 • ograniczenie czasu pracy piekarni i obiektów sprzedających pieczywo do godz. 22.00,
 • ograniczenie liczby pasażerów w transporcie publicznym do 40% przewidzianych miejsc.

Nie ulegają zmianie zasady wjazdu do Republiki Chorwacji, pobytu i tranzytu:

 • wjazd i pobyt w Chorwacji dla obywateli EU nie podlega żadnym dodatkowym obostrzeniom. Nie ma również obowiązku okazywania testów, ani odbywania kwarantanny niezależnie od kraju z jakiego obywatel państwa unijnego przybywa do Chorwacji;
 • tranzyt odbywa się bez dodatkowych obostrzeń.

Aktualizacja na dzień: 26.10.2020r.
W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach, Państwowy Sztab Kryzysowy Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji ogłosił wprowadzenie kolejnych obostrzeń, które zaczną obowiązywać od dnia 27.10.2020:

 • obowiązkowe zachowanie dystansu podczas bezpośredniego kontaktu – w przestrzeni zamkniętej przynajmniej 2 m, a w przestrzeni otwartej 1,5 m;
 • zakaz organizowania imprez i zgromadzeń publicznych przy udziale ponad 50 osób;
 • zakaz organizacji imprez weselnych z udziałem ponad 30 osób;
 • zakaz organizacji pogrzebów z udziałem ponad 30 osób;
 • zakaz organizacji imprez prywatnych z udziałem ponad 15 osób;
 • zakaz organizacji imprez sportowych z udziałem publiczności;
 • imprezy publiczne, zgromadzenia i uroczystości mogą trwać najdłużej do godziny 22:00, a wesela do godz. 00:00;
 • imprezy w obiektach gastronomicznych mogą być organizowane wyłącznie w godzinach pracy obiektu określonych decyzją sztabu kryzysowego;
 • nakaz wcześniejszego zgłaszania lokalnym sztabom kryzysowym imprez publicznych, zgromadzeń i uroczystości z udziałem więcej niż 30 osób;
 • nakaz prowadzenia pisemnej ewidencji uczestników imprez publicznych, zgromadzeń i uroczystości, w których będzie brało udział więcej niż 15 osób;
 • zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 00:00 – 06:00;
 • nakaz noszenia maseczki w przestrzeni otwartej jeśli nie ma możliwości zachowania przynajmniej 1,5 m dystansu;
 • nakaz noszenia maseczek w trakcie wizyt na cmentarzach.

Nie ulegają zmianie zasady tranzytu, który odbywa się bez dodatkowych obostrzeń. Wjazd i pobyt w RCh dla obywateli EU również nie podlega żadnym dodatkowym obostrzeniom. Nie ma również obowiązku okazywania testów, ani odbywania kwarantanny niezależnie od kraju z jakiego obywatel państwa unijnego przybywa do Chorwacji.

Aktualizacja na dzień: 31.08.2020r.
Chorwacja ZNIKA Z LISTY krajów z zakazem lotów do Polski. W poniedziałek 31 sierpnia, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pojawiła się aktualizacja w projekcie rozporządzenia w sprawie zakazu lotów do Polski. W wykazu usunięta została Chorwacja i Francja. Źródło: bip.kprm.gov.pl

Aktualizacja na dzień: 28.08.2020r.
Chorwacja dodana na listę krajów z zakazem lotów do Polski. W czwartek 27 sierpnia, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie zakazu lotów do Polski. Na nowej liście znalazło się 46 państw, w tym Chorwacja. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 2 września. W projekcie rozporządzenia, opracowanego przez resort infrastruktury, nie została uwzględniona kwestia kwarantanny, na jaką ewentualnie musiałyby trafić osoby powracające z krajów objętych zakazem. Za wprowadzenie takich przepisów odpowiada bowiem Ministerstwo Zdrowia. Ostateczna wersja rozporządzenia zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw prawdopodobnie 1 września. Źródło: bip.kprm.gov.pl

Aktualizacja na dzień: 26.08.2020r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym informuje o umieszczeniu Republiki Chorwacji na pomarańczowej liście krajów, które – jeśli sytuacja z COVID-19 nie poprawi się – mogą trafić na czerwoną listę z zakazem lotów z i do Polski. Decyzja o zmianie koloru listy dla danego kraju podejmowana jest w oparciu o 14-dniową analizę przyrostu zakażeń, tak więc, jest wielce prawdopodobne, że o ewentualnym umieszczeniu Chorwacji na czerwonej liście z zakazem lotów dowiemy się z dnia na dzień, bez wcześniejszej informacji uprzedzającej. Źródło: gov.pl

Z dniem 27.06 w życie wchodzi rozporządzenie, które początkowo obowiązywać ma tylko przez najbliższe 14 dni, a które nakazuje w żupanii splicko-dalmatińskiej noszenie maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, tam gdzie przebywa więcej niż trzy osoby. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych można przebywać bez maski wyłącznie przy stoliku. Po odejściu od stolika (np. do toalety) należy mieć założoną maskę. Siłownie oraz kluby fitness zostają zamknięte. Źródło: koronavirus.hr

Aktualizacja na dzień: 25.08.2020r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń COVID-19. Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 14.08.2020r.
Kluby, kawiarnie oraz restauracje czynne tylko do 24:00

Aktualizacja na dzień: 13.07.2020r.
Decyzja obowiązuje od 13 lipca 2020 r. Decyzja w sprawie niezbędnego środka obowiązkowego stosowania masek na twarz. Niniejsza decyzja wprowadza niezbędny środek obowiązkowego stosowania masek na twarz lub masek medycznych.

Maski na twarz lub maski medyczne są wymagane do używania:
– pracownicy zakładów opieki zdrowotnej i osoby odwiedzające pacjentów, jeżeli wizyty są dozwolone
– kierowcy, inni pracownicy transportu publicznego i pasażerowie transportu publicznego
– pracownicy handlowi i klienci podczas pobytu w sklepach
– pracownicy branży gastronomicznej, którzy mają kontakt z gośćmi lub biorą udział w serwowaniu i przygotowywaniu posiłków, napojów i napojów
– oraz inne osoby, które są do tego zobowiązane specjalnymi instrukcjami i zaleceniami Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Źródło: koronavirus.hr

Aktualizacja na dzień: 25.06.2020r.
Od dn. 25.06 br. do odwołania w całej Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w środkach transportu publicznego (w tym autobusy i promy).
Od dn. 25.06 br. do odwołania wszystkie osoby, bez względu na obywatelstwo, przyjeżdżające do Chorwacji z Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Serbii i Północnej Macedonii podlegają obowiązkowej samoizolacji na okres 14 dni. Obowiązek ten nie dotyczy osób przejeżdżających przez terytorium Chorwacji wyłącznie tranzytem (przejście w Neum).
Dodatkowe środki ostrożności przywracane są także na poziomie lokalnym. Na terenie żupanii istryjskiej (Istria) obowiązek noszenia maski dotyczy również wszystkich klientów sklepów i centrów handlowych w przestrzeni zamkniętej. Źródło: gov.pl

 

Kraje tranzytowe w drodze do Chorwacji

Poniżej znajdują się informacje dotyczące możliwości przejazdu przez kraje tranzytowe w drodze do Chorwacji. Warto mieć na uwadze, że aktualny stan dla wszystkich krajów pochodzi jeszcze sprzed decyzji polskiego rządu o otwarciu granic i likwidacji kwarantanny.

 

Austria – z PL do HR bez przeszkód, z HR do PL TYLKO TRANZYT

Aktualizacja na dzień: 17.08.2020r.
W dniu 17.08.2020 Chorwacja trafiła na czerwoną listę Austriaków. Wszyscy wjeżdżający na teren Austrii, którzy przybywają do niej z Chorwacji i chcą pozostać dłużej na terenie Austrii niż tylko tranzyt muszą okazać negatywny wynik testu na COVID-19, który nie jest starszy niż 72 godziny. Osoby nie posiadające wykonanego testu mogą go zrobić już na terenie Austrii ale, do czasu otrzymania wyniku muszą przebywać w kwarantannie. W związku z dużą liczbą powracających, austriacki rząd zapowiedział wysłanie większej liczby służb na przejścia graniczne, a także zapowiedział wzmożone kontrole na terenach przygranicznych.

Polacy wracający z Chorwacji mogą przemieszczać się przez teren Austrii tranzytem, najkrótszą możliwą trasą, w jak najszybszym czasie, podróżując zgodnie z przepisami ruchu drogowego. W sieci pojawiła się informacja jakoby podczas tranzytu zabronione było na autostradzie tankowanie oraz korzystanie chociażby z toalet. Nie posiadamy oficjalnie potwierdzonych informacji jednakże wszystko wskazuje na to, że jest to zła interpretacja strony pytającej lub odpowiadającej. Dowodem na to iż jest to nieprawdziwa informacja jest fakt, że Austria nie zmieniła swoich wytycznych co do tranzytu, które obowiązywały do 16 czerwca. Tamte wytyczne zezwalały na zjazd do stacji paliw znajdującej się przy autostradzie.

Jadąc np. do Chorwacji, Polacy wjeżdżający do Austrii od strony Czech, Słowacji czy Niemiec nie podlegają żadnym ograniczeniom! Zmiany dotyczą wyłącznie osób wjeżdżających na teren Austrii z Chorwacji. Źródło: bmeia.gv.at

>> Nocleg dozwolony jest wyłącznie wtedy kiedy zmierzamy w kierunku Chorwacji. W drodze powrotnej nocleg na terenie Austrii jest niemożliwy.

Aktualizacja na dzień: 16.06.2020r.
W dniu 16.06.2020 zniesione zostały obostrzenia dla obywateli polskich przyjeżdżających do Austrii, o ile posiadają miejsce zamieszkania w Austrii lub Andorze, Belgii, Bułgarii, Danii, Niemczech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii ,Włoszech (z wyłączeniem Lombardii), Chorwacji, Łotwie, Liechtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Malcie, Monako, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, San Marino, Szwajcarii, Słowenii, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Watykanie i Cyprze.
W razie ewentualnej kontroli na granicy osoby te będą musiały uprawdopodobnić, iż w okresie 14 dniu poprzedzających przekroczenie granicy nie były w innym kraju niż wyżej wymienionym. Oznacza to, że obywatele polscy mieszkający w Austrii lub wyżej wymienionych krajach, przyjeżdżający do Austrii, i ile w okresie ostatnich 14 dniu przed wjazdem byli jedynie w jednym z wymienionych państw, nie muszą przedkładać na granicy badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2, nie muszą również odbywać 14 dniowej kwarantanny. Tranzyt jest możliwy bez ograniczeń.

W przypadku obywateli polskich przejeżdżających do Austrii z innych krajów niż wyżej wymienione w dalszym ciągu obowiązują następujące obostrzenia:
Osoby wjeżdżające do Austrii zobowiązane są do posiadania i przedłożenia na granicy lekarskiego zaświadczenia potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2. Zaświadczenie powinno być wydane w języku niemieckim, angielskim, włoskim lub francuskim (przykładowe zaświadczenia poniżej) Zaświadczenie nie może być starsze niż 4 dniu.
Bez zaświadczenia lekarskiego dozwolony jest wjazd do Austrii obywatelom Austrii oraz osobom posiadającym w Austrii zwykłe miejsce zamieszkania (gewöhnlicher Aufenthalt) lub miejsce zameldowania (Haupt-, Nebenwohnsitz), które bezzwłocznie poddadzą się 14 dniowej niekontrolowanej domowej kwarantannie i poświadczą to własnoręcznym podpisem. Kwarantanna będzie mogła zostać zakończona, o ile w okresie jej trwania wynik wykonanego testu na obecność SARS-CoV-2 będzie negatywny. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 10.06.2020r.
Tranzyt przez Austrię możliwy jest bez zaświadczenia lekarskiego bez zatrzymywania się, o ile istnieje możliwość opuszczenia kraju. Źródło: gov.pl 

Bośnia i Hercegowina – TAK, po okazaniu negatywnego wyniku testu. Przez Neum bez testu

Aktualizacja na dzień: 19.10.2020r.
Warunki wjazdów turystycznych do BiH dla obywateli RP.
Na granicy wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 typu PCR (tzw. test genetyczny, test molekularny, w formie wymazu) wykonanego w ciągu 48 h, licząc od daty wykonania testu. Zasada obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, również dzieci i odnosi się do wjazdów na teren BiH, w tym do Medjugorje. Test można wykonać także w Chorwacji. Nie obowiązuje kwarantanna.

Zgodnie z przepisami przekraczanie granicy odbywa się wyłącznie na podstawie paszportu. W praktyce zdarza się, że funkcjonariusze Straży Granicznej BiH przepuszczają za okazaniem samego dowodu osobistego. Proszę mieć na uwadze, że nie zmienia to faktu, że służby bośniackie wciąż mogą żądać okazania paszportu podczas wyjazdu z BiH lub samego pobytu wewnątrz państwa. Tym samym próba wjazdu na podstawie jedynie dowodu osobistego odbywa się na własną odpowiedzialność.

W przypadku przejazdu przez tzw. korytarz w Neum jedynie na trasie Dubrownik – reszta Chorwacji (w obie strony) wyłącznie w charakterze tranzytowym test nie jest wymagany, możliwy jest także przejazd na podstawie dowodu osobistego. Uwaga! Zatrzymanie się w Neum lub próba wjazdu stamtąd w głąb BiH bez testu i paszportu wiąże się z wysokimi mandatami.

Na terenie całej BiH obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych, również na świeżym powietrzu. Kary za brak maski wynoszą od 150 do 1500 KM.

Aktualizacja na dzień: 10.06.2020r.
Obywatele Polski mogą wjechać do BiH tylko przez tzw. korytarz w Neum na trasie Dubrownik – reszta Chorwacji. W każdym z przypadku wymagane jest posiadanie paszportu. BiH zawiesiła wjazd na podstawie samego dowodu osobistego. Źródło: gov.pl

>> Nie ma możliwości noclegu na terenie BiH.

Nieoficjalnie: dostajemy informacje od Polaków przekraczających granicę w Neum puszczani są za okazaniem dowodu osobistego.

 

Czechy – TYLKO TRANZYT

Aktualizacja na dzień: 09.11.2020r.
Od 9.11. podróżni z Polski co do zasady nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. System oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania tzw. „Semafor” umieścił Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania (czerwone) na koronawirusa (informacja ze strony czeskiej).

Zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19 zostali objęci m.in. obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy TRANZYTEM, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 22.10.2020r.
Od 22. października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób).

UWAGA! Nie ma to bezpośredniego wpływu na zasady ruchu granicznego, ale wyjazdy turystyczne do Czech nie są obecnie możliwe, hotele nie kwaterują turystów. Wjazd z Polski do Czech w innych niż turystycznych celach odbywa się na dotychczasowych zasadach – bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny. Odradza się jednak wszelkie podróże do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Podróżni z Polski mogą nadal wjechać na terytorium Republiki Czeskiej. Oznacza to również możliwość odbywania podróży tranzytowych przez terytorium tego kraju. System oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania do Czech – tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego (zielone) i wysokiego (czerwone) ryzyka zachorowania na koronawirusa: https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22239079&doctype=ART (lista jest stale aktualizowana). Podróże z państw niskiego ryzyka zachorowania (w tym z Polski) nie generują żadnych obostrzeń (brak obowiązku przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie). Podróże turystyczne od 22.10 nie są jednak możliwe, zaś infrastruktura hotelowa nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

Podróż tranzytowa przez Czechy z państw wysokiego ryzyka zachorowania – o ile nie przekroczy 12h – wymaga jedynie noszenia maseczki ochronnej przez cały czas tranzytu. Przyjazd do Czech na okres powyżej 12 h (o ile pobyt w kraju wysokiego ryzyka ostatnich 14 dniach trwał dłużej niż 12 h) wymaga podjęcia konkretnych działań: wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszeniowego przyjazdu (http://www.prijezdovyformular.cz/), poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny w ciągu 7 dni od wjazdu. Republika Czeska honoruje testy PCR wykonane w innym państwie członkowskim UE nie starsze niż wykonane do 72h.

Aktualizacja na dzień: 30.06.2020r.
Zgodnie z decyzją rządu Republiki Czeskiej (RCZ) od 30.06. mieszkańcy Województwa Śląskiego, podobnie jak mieszkańcy pozostałych polskich regionów będą mogli swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Oznacza to możliwość podróży tranzytem do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z całej Polski.

Od 30.06. Województwo Śląskie zakwalifikowano do regionów niskiego ryzyka zachorowania na koronawirusa.

System oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości i bezpieczeństwa podróżowania – tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa: http://www.mzcr.cz/dokumenty/semaforvysoke-riziko-nakazy-zustava-uz-jen-ve-svedsku_19476_1.html

Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka – dot. także Polski zostanie zniesiony przy wjeździe na terytorium RCZ obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie.

Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej w obu krajach i mogą ulec zmianie. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy (zwłaszcza w celach turystycznych) ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx
Źródło: gov.pl

>> Dozwolony jest również nocleg.

Aktualizacja na dzień: 27.06.2020r.
Od przyszłego tygodnia, mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli przekraczać granicę na takich samych warunkach jak pozostali mieszkańcy Polski. Do momentu ogłoszenia oficjalnej informacji, aktualne pozostają poprzednie ustalenia.
Po rozmowach przedstawicieli polskiego i czeskiego ministerstwa zdrowia ustalono, że sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim znacznie się poprawia. „Planujemy złagodzić środki graniczne od przyszłego tygodnia. Po powrocie z tego obszaru ujemny test lub 14-dniowa kwarantanna nie będą potrzebne.” Źródło: MZ na Twitterze

Aktualizacja na dzień: 15.06.2020r.
Zgodnie z decyzją rządu Republiki Czeskiej (RCZ) od 15.06. możliwy będzie zarówno tranzyt do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z Polski za wyjątkiem mieszkańców województwa śląskiego.

System oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości i bezpieczeństwa podróżowania – tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa: https://www.mzcr.cz/dokumenty/ve-vetsine-evropskych-zemi-je-nizke-riziko-nakazycesi-se-budou-muset-prokazat-_19404_1.html

Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka – dot. także Polski za wyjątkiem mieszkańców województwa śląskiego, z dniem 15.06. zostanie zniesiony przy wjeździe na terytorium RCZ obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie.

Uwaga! Dla podróżujących ze Śląska przy wjeździe do Czech obowiązuje konieczność posiadania aktualnego negatywnego testu PCR. Dla przejeżdżających tranzytem przez Czechy na Śląsk – nota dyplomatyczna, wystawiana tylko w ramach 1-razowej repatriacji (wliczane są noty wystawione wcześniej, druga nota na powrót nie przysługuje) lub na okoliczność leczenia czy uroczystości pogrzebowych. Tym samym przejścia graniczące z województwem śląskim dedykowane są tylko dla osób posiadających testy PCR lub noty dyplomatyczne.

Mieszkańcy innych województw przy przejeździe do Republiki Czeskiej, nie podlegają wymogom przedstawienia testu PCR po udokumentowaniu, że nie mieszkają ma terenie Śląska. Muszą jednak podróżować przez przejścia niegraniczące z województwem śląskim. Republika Czeska prowadzi na terytorium całego kraju wyrywkowe kontrole weryfikujące.

Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej w obu krajach i mogą ulec zmianie. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy (zwłaszcza w celach turystycznych) ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 14.06.2020r.
Osoby z pobytem stałym/miejscem zamieszkania w województwie śląskim nie mogą wjeżdżać na teren Republiki Czeskiej nawet z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

W wyniku przyjęcia decyzji profilaktycznej przez Ministerstwo Zdrowia RCz w dniu 12.6.2020 r. na podstawie udostępnionych danych epidemiologicznych z dniem 15.6.2020 możliwy jest wstęp obywateli RP na terytorium RCz bez konieczności spełnienia warunków ochronnych z wyjątkiem obywateli RP posiadających stały pobyt w województwie śląskim.

Obywatelom RP ze stałym pobytem/zamieszkaniem w województwie śląskim jest umożliwiony wstęp na terytorium RCz tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), musza oni jak dotychczas przedstawić negatywny test na Sars-Cov-2 lub odbyć 14 dniowa kwarantanne. Tranzyt do RCz przez terytorium województwa śląskiego nie jest w żaden sposób ograniczony. Osoby, które tylko przejeżdżają tranzytem przez województwo śląskie, mogą wjeżdżać do RCZ bez ograniczeń. RCz na całej długości granicy z województwem śląskim będzie prowadziła wyłącznie kontrole wyrywkowe. W przypadku kontroli polskich obywateli przez policje czeska w ramach tych kontroli polscy obywatele będą mieli obowiązek w sposób wiarygodny udokumentować miejsce pobytu/zamieszkania w RP. W przypadku przekroczenia granicy wbrew przepisom przewidziane jest nałożenie wysokiej kary.

O ograniczeniach przyjętych przez stronę czeska rozmawiali wczoraj telefonicznie Wiceministrowie Spraw Zagranicznych RCz i RP. Strona czeska zapewniła stronę polską, iż w przypadku poprawy obecnie niesprzyjających danych epidemiologicznych, strona czeska rozważy zmianę przyjętych decyzji. Źródło: Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce

Aktualizacja na dzień: 12.06.2020r.
Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce informuje, że osoby wjeżdżające na teren Czech przez województwo śląskie zobowiązane są okazać negatywny wynik na obecność koronawirusa. Zgodnie z informacją zamieszczoną na profilu na Facebooku Ambasady, okazanie negatywnego wyniku testu dotyczy osób ze wszystkich województw – nie tylko zamieszkałych w tym województwie. Mapa z podziałem państw z wykorzystaniem kolorów ma być aktualizowana raz w tygodniu.
WAŻNE – wjeżdżając na teren Czech przez inne – niż śląskie – województwo, nie ma konieczności okazywania wyników testu. Nie obowiązuje wtedy również kwarantanna. Źródło: Facebook / czeska strona rządowa

Aktualizacja na dzień: 10.06.2020r.
Zgodnie z decyzją rządu Republiki Czeskiej podjętą na posiedzeniu 1.06, od dnia 15.06. możliwy będzie zarówno tranzyt do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z Polski.
Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka (dot. także Polski), z dniem 15.06. zostanie zniesiony przy wjeździe na terytorium RCZ obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie. Żródło: gov.pl

 

Niemcy – TYLKO TRANZYT

Aktualizacja na dzień: 02.11.2020r.
Od niedzieli, 01.11.2020 r. godz. 0:00 cała Polska i Chorwacja są uznawane za obszar podwyższonego ryzyka. W przypadku przyjazdu do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka obowiązują przepisy dotyczące testowania oraz kwarantanny.

Aktualizacja na dzień: 24.10.2020r.
Od soboty, 24.10.2020 r. godz. 0:00 cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. W przypadku przyjazdu do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka obowiązują przepisy dotyczące testowania oraz kwarantanny.

WAŻNE! Wjazd i tranzyt przez terytorium Niemiec są możliwe.
Władze niemieckie uznają za podróż tranzytową m.in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. W przypadku wypełnienia karty lokalizacyjnej, należy podać, że podróżuje się w tranzycie.

Obywatele polscy, którzy podróżują przez Niemcy z krajów lub regionów uznawanych przez władze niemieckie jako obszary podwyższonego ryzyka również nie podlegają obowiązkowi odbywania kwarantanny na terenie Niemiec, a co za tym idzie nie muszą wykonywać obowiązkowego testu na obecność koronawirusa po znalezieniu się na terytorium Niemiec. W dalszą podróż należy udać się bezpośrednio oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami.

Obywatele polscy, którzy lądują na niemieckich lotniskach z krajów nienależących do Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, powinni być w stanie udowodnić, że udają się dalej do Polski. Tranzyt jest uznawany przez władze niemieckie za ważny powód wjazdu na swoje terytorium, jednak w przypadku gdy funkcjonariusz graniczny będzie miał wątpliwości co do deklarowanego powodu wjazdu, może zażądać udokumentowania dalszych etapów podróży. Za udokumentowanie dalszej podróży uznawane są m.in. bilety na połączenia lotnicze, autobusowe lub kolejowe do Polski oraz potwierdzenie najmu samochodu.

Obywatelom polskim, którzy decydują się wracać do Polski przez Niemcy spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, sugerujemy w pierwszej kolejności korzystanie z funkcjonujących połączeń lotniczych między Niemcami a Polską.

Przed podróżą należy zapoznać się również z przepisami wyjazdowymi obowiązującymi w kraju rozpoczęcia podróży, jak i w ewentualnych innych krajach tranzytowych.

Tranzyt przez Niemcy do krajów trzecich jest co do zasady możliwy. Obywatele polscy, którzy podróżują tranzytem przez terytorium Niemiec do innego kraju, powinni się upewnić, że mogą kontynuować podróż po opuszczeniu Niemiec.

Aktualizacja na dzień: 24.10.2020r.
Niemcy umieściły na czerwonej liście kolejne żupanje: splicko-dalmatyńska, dubrownicko-neretwiańska, pożedzko-slawońska, licko-seńska oraz virowiticko-podrawska, bielowarsko-bilogorska, miasto Zagrzeb, zagrzebska, krapińsko-zagorska, medzimurska, sisacko-moslawińska, varażdinska, vukowarsko-srijemska, karlowacka, osijecko-barańska (nie teren całej Chorwacji). Oznacza to, że osoby, które chcą zatrzymać się w Niemczech na dłużej, przyjeżdżając z którejś z pięciu powyższych regionów, będą musieli udać się na obowiązkowe testy, a dopóki nie otrzymają wyników testów, będą musieli poddać się kwarantannie domowej.

Aktualizacja na dzień: 01.10.2020r.
Niemcy usunęły z czerwonej listy żupanję zadarską oraz szybenicko-knińską. Aktualnie na czerwonej liście znajdują się żupanje: splicko-dalmatyńska, dubrownicko-neretwiańska, pożedzko-slawońska, brodzko-posavska, licko-seńska oraz virowiticko-podrawska (nie teren całej Chorwacji). Oznacza to, że osoby, które chcą zatrzymać się w Niemczech na dłużej, przyjeżdżając z którejś z pięciu powyższych regionów, będą musieli udać się na obowiązkowe testy, a dopóki nie otrzymają wyników testów, będą musieli poddać się kwarantannie domowej.

Aktualizacja na dzień: 10.09.2020r.
Niemcy umieściły na czerwonej liście żupanję dubrownicko-neretwiańską oraz pożedzko-slawońską. Na czerwonej liście znajdują się już dwie dalmatyńskie żupanje: splicko-dalmatyńską i szybenicko-knińska (nie teren całej Chorwacji). Oznacza to, że osoby, które chcą zatrzymać się w Niemczech na dłużej, przyjeżdżając z którejś z pięciu powyższych regionów, będą musieli udać się na obowiązkowe testy, a dopóki nie otrzymają wyników testów, będą musieli poddać się kwarantannie domowej.

Aktualizacja na dzień: 03.09.2020r.
Niemcy umieściły na czerwonej liście żupanję zadarską. Na czerwonej liście znajdują się już dwie dalmatyńskie żupanje: splicko-dalmatyńskią i szybenicko-knińska (nie teren całej Chorwacji). Oznacza to, że osoby, które chcą zatrzymać się w Niemczech na dłużej, przyjeżdżając z którejś z trzech powyższych regionów, będą musieli udać się na obowiązkowe testy, a dopóki nie otrzymają wyników testów, będą musieli poddać się kwarantannie domowej.

Tranzyt w drodze powrotnej z Chorwacji do Polski, w dalszym ciągu, tranzyt przez terytorium Niemiec jest dozwolony.
>> Dozwolony jest również nocleg (za wyjątkiem osób przybywających z wyżej wspomnianych trzech chorwackich regionów)

Aktualizacja na dzień: 19.06.2020r.
Niemcy umieściły na czerwonej liście dwie dalmatyńskie żupanje: splicko-dalmatyńskią i szybenicko-knińska (nie teren całej Chorwacji). Informacje zostały opublikowane przez niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI), instytucję zarządzającą problemem pandemii koronawirusa w Niemczech. Z komunikatu wynika, że wszyscy powracający do Niemiec, którzy przebywali w tych dwóch regionach, będą musieli udać się na obowiązkowe testy, a dopóki nie otrzymają wyników testów, będą musieli poddać się kwarantannie domowej. Teraz, na podstawie decyzji RKI, niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyda ostrzeżenie, aby nie podróżować w te rejony Chorwacji.

Aktualizacja na dzień: 10.06.2020r.
Przyjazd z Polski do Niemiec nie podlega ograniczeniom. Należy korzystać z otwartych przejść granicznych.

Tranzyt do Polski, jako miejsca stałego zamieszkania, jest traktowany jako istotny powód, żeby przejechać przez Niemcy.
Podczas przejazdu tranzytowego przez Niemcy należy korzystać z autostrad i głównych dróg. Podczas podróży prywatnym samochodem w aucie powinni znajdować się członkowie maksymalnie z dwóch gospodarstw domowych. Źródło: gov.pl

 

Słowacja – TYLKO TRANZYT, z negatywnym wynikiem testu na COVID-19

Aktualizacja na dzień: 02.11.2020r.
Od dnia 2 listopada 2020 roku wjazd i pobyt w Republice Słowackiej oraz tranzyt przez jej terytorium jest możliwy wyłącznie dla osób posiadających zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 24.10.2020r.
Od 24 października 2020 roku na całym terytorium Republiki Słowackiej obowiązują ograniczenia swobody przemieszczania się, które dotyczą również turystów.
Do czasu ogłoszenia nowych regulacji w zakresie zasad ruchu granicznego wjazd z Polski do Słowacji odbywa się na dotychczasowych zasadach (wszystkie przejścia graniczne są czynne, nie ma konieczności odbycia kwarantanny lub przedstawienia potwierdzenia uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19).

Ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się na terytorium całego kraju obowiązują zarówno osoby zamieszkałe w Republice Słowackiej, jak i osoby przebywające w tym kraju czasowo np. w celach turystycznych, odwiedzin itp.

Od tego zakazu wprowadzono następujące wyjątki:

 • zakaz nie obowiązuje w godzinach od 01.00 do 05.00,
 • możliwy jest dojazd do miejsca zamieszkania do dnia 25.10.2020,
 • możliwa jest podróż w celu wykonania testów na SARS-CoV-2,
 • możliwe jest odprowadzenie dzieci do oraz ze szkoły,
 • możliwa jest podróż do miejsca wykonywania pracy,
 • możliwa jest podróż po zakupy do najbliższego sklepu spożywczego, apteki, urzędu pocztowego, banku, instytucji ubezpieczeniowej, pralni, warsztatu samochodowego, stacji paliw,
 • możliwa jest podróż w celu odbycia wizyty u lekarza,
 • możliwa jest podróż w celu sprawowania opieki nad osobą bliską,
 • możliwa jest podróż w celu sprawowania opieki nad własnymi zwierzętami hodowlanymi,
 • możliwe jest wyprowadzanie psa w odległości 100 metrów od miejsca zamieszkania,
 • możliwe jest wzięcie udziału w pogrzebie,
 • możliwy jest pobyt wśród przyrody na terenie właściwego miejscowo powiatu.

Zasady zachowania się w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Słowacji aktualizuje Urząd Zdrowia Publicznego RS: https://www.uvzsr.sk/
Zobacz aktualne zasady wjazdu cudzoziemców na terytorium Republiki Słowackiej: https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-wjazdu-cudzoziemcow-na-terytorium-slowacji-i-tranzytu-przez-jej-terytorium

Aktualizacja na dzień: 01.09.2020r.
Chorwacja trafiła na słowacką czerwoną listę. Oznacza to, że od 1 września każdy kto jadąc z Chorwacji zechce zatrzymać się na dłużej na terenie Słowacji musi odbyć 10-dniową kwarantannę lub okazać negatywny wynik testu na COVID-19.

TRANZYT: Tranzyt w drodze z Chorwacji do Polski jest możliwy i musi odbyć się w ciągu 8 godzin, wyłącznie drogami tranzytowymi. Zjazd możliwy wyłącznie na tankowanie oraz na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Wjeżdżając na teren Słowacji z Polski, nie obowiązują nas żadne ograniczenia. W przypadku naruszenia aktualnych zasad wjazdu lub tranzytu należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 20.06.2020r.
Zgodnie decyzją władz słowackich od godziny 6.00 w dniu 20 czerwca 2020 roku zniesione zostają dotychczasowe obostrzenie w ruchu osobowym z terytorium Polski. Polska została dodana do listy państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem.

>> Dozwolony jest również nocleg ale tylko wtedy kiedy jedziemy z Polski. Jadąc z Chorwacji nocleg na terenie Słowacji jest zabroniony!

Możliwy będzie zarówno tranzyt w kierunku Polski jak i z Polski do innych krajów UE (Austria, Czechy, Węgry). Zniesione zostają obostrzenia w zakresie swobodnego przemieszczania się z Polski przez terytorium Słowacji w celach służbowych, zawodowych, turystycznych, odwiedzin i innych. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 19.06.2020r.
NIEPOTWIERDZONA INFORMACJA: Premier Igor Matović zapowiedział, że od soboty od szóstej rano będzie można swobodnie podróżować do Polski.

„Bardzo się cieszę, że otwieramy się na naszego kluczowego partnera – Polskę”, powiedział dziś rano podczas konferencji prasowej słowacki premier I. Matovič.

Zgodnie z jego zapowiedzią Polska zostanie włączona do słowackiej listy bezpiecznych państw. Oznacza to, że od soboty 20 czerwca 2020 r. od godz. 6 rano wjazd i tranzyt obywateli polskich przez Słowację odbywać się będzie bez jakichkolwiek ograniczeń.

Podkreślamy, że obecnie jest to zapowiedź i do czasu wprowadzenia odpowiednich zmian w przepisach prawnych podróż przez Słowację odbywa się na obecnych zasadach. O zmianach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: Słowacja na Facebooku

Aktualizacja na dzień: 16.06.2020r.
Stało się! W końcu mamy oficjalne potwierdzenie i możemy napisać o sposobie na przejazd przez Słowację z Polski do Chorwacji. Sposobie, o którym od kilku dni dostajemy od Was potwierdzenia, że się da. Ale uwaga – czytajcie dokładnie poniższą treść.

Nie pisaliśmy o tej możliwości z dwóch powodów. Po pierwsze, mamy już dość pojawiających się w sieci sprzecznych informacji, które poniekąd wynikają z winy ustawodawców. Po drugie, w załączniku, który należy dołączyć do wniosku, a który jest niezbędny znajduje się informacja: „Transit of the EU citizen through the territory of the Slovak Republic is possible only for return to
the EU member states in which they have a permanent or temporary residence. ” co jasno wskazywało, że to pozwolenie obowiązuje wyłącznie w przypadku powrotu do Polski. Wczorajsza aktualizacja, a także potwierdzenia z trasy naszych czytelników pokazują, że dokument obowiązuje w obie strony.

Na stronie gov.pl ukazała się aktualizacja, która mówi:

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi na Słowacji zasadami obywatele polscy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się z Polski przez terytorium Słowacji w celach służbowych, ani turystycznych np. przejazd na urlop do Chorwacji. Niemożliwy jest też wjazd w celu pobytu turystycznego w samej Słowacji.
Natomiast Polacy mogą swobodnie przejeżdżać przez Słowację w przypadku powrotu do Polski.

Kolejny akapit jest kluczowy i niejako zaprzecza powyższej wypowiedzi lub może być pretekstem do jej błędnej interpretacji:

Przejazd z Polski do innego państwa UE przez terytorium Słowacji, wymaga uzyskania zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej na podstawie potwierdzenia o czasowym lub stałym pozwoleniu na pobyt (np. karta pobytu) w kraju podróży docelowej w UE (np. w Austrii).

Jak zatem legalnie przejechać tranzytem Słowację w drodze do Chorwacji? Wystarczy, że:
1) Na 2-3 dni przed planowanym wyjazdem wypełniamy poprawnie wniosek w celu uzyskania zgody Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RS. W polu „Nahrajte Vašu žiadosť o tranzit/Upload your request for transit” koniecznie załączamy dokument PDF, znajdujący się poniżej (w zależności od liczby osób „One person EU” lub „More person EU”) oraz dokument potwierdzający stały lub tymczasowy pobyt w kraju docelowym. Wniosek znajduje się na tej stronie.
2) Jeśli wypełniliśmy poprawnie nasz wniosek oraz spełniamy wymagania słowackiego MSW, po 1-3 dniach od wypełnienia formularza, na podanego w zgłoszeniu maila otrzymamy skan podpisanego dokumentu, który umożliwia nam przejazd przez Słowację w czasie nie dłuższym niż 8h. Tankowanie jest dozwolone jednak należy go dokonywać na najbliższej stacji.

Na przejściach granicznych polsko-słowackich zniesiona została kontrola graniczna po polskiej stronie, a po słowackiej stronie kontrole są dokonywane wyrywkowo lub na drogach dojazdowych do granicy.

W przypadku wjazdu na terytorium Słowacji bez uzyskania wymaganej zgody lub posiadania wymaganych dokumentów należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 EUR. Źródło: gov.pl

W aktualizacji oraz jej poprzedniej wersji nie ma ani słowa o mieszkańcach województwa śląskiego, dlatego nie mamy żadnej pewności czy obowiązują ich inne czy te same prawa. 

Aktualizacja na dzień: 10.06.2020r.
Wjazd na terytorium Słowacji:
Dla obywateli krajów: Austria, Republika Czeska, Węgry, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcaria, Słowenia, Chorwacja, Bułgaria, Grecja, Cypr, Malta, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia, Norwegia, Dania i Islandia oraz osób przyjeżdżających z tych krajów zniesiono obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny. Powyższe zasady nie dotyczą obywateli polskich oraz osób przyjeżdżających do Słowacji z terytorium Polski.

Tranzyt do Polski:
Obywatele RP, którzy chcą powrócić do Polski mogą przejechać tranzytem przez terytorium Republiki Słowackiej bez uzyskiwania wcześniejszej zgody władz słowackich, pod warunkiem okazania w trakcie kontroli na przejściu granicznym polskiego paszportu lub dowodu osobistego. Czas przejazdu jest ograniczony do 8 godzin, w tym uwzględniono niezbędne tankowanie paliwa na stacjach benzynowych.
Źródło: gov.pl 

Słowenia – TYLKO TRANZYT

Aktualizacja na dzień: 12.10.2020r.
Polska znalazła się na pomarańczowej liście krajów o znaczącym wskaźniku zachorowań. Nie zmieniły się jednak zasady wjazdu i przebywania na terytorium Słowenii (obowiązujące od dn. 21.08 – patrz poniżej).

Aktualizacja na dzień: 21.08.2020r.
Polska wypadła ze słoweńskiej zielonej listy i aktualnie znajduje się na liście żółtej. Oznacza to, że Polacy jadący zarówno z Polski do Chorwacji jak i z Chorwacji do Polski, teren Słowenii mogą pokonać wyłącznie tranzytem, w nieprzekraczalnym czasie 12 godzin bez zbędnego zatrzymywania się i noclegu! Oczywiście tankowanie i toaleta na stacjach przy autostradzie jest dozwolone, z zachowaniem reżimu sanitarnego! Źródło: gov.si

Granicę słoweńską można przekraczać wyłącznie na wybranych przejściach. Pozostałe przejścia graniczne są przeznaczone dla ruchu lokalnego. Więcej informacji znajduje się na stronie policija.si

>> Nie ma możliwości noclegu na terenie Słowenii.

Aktualizacja na dzień: 17.08.2020r.
Polska, nadal znajduje się na zielonej liście Słowenii, co powoduje, że jadąc z Polski do Chorwacji, możemy podróżować i zatrzymywać się na terenie całej Słowenii bez żadnych ograniczeń. Natomiast Chorwacja, aktualnie znajduje się na żółtej liście, co oznacza, że Polacy jadący do Polski z Chorwacji, teren Słowenii mogą pokonać wyłącznie tranzytem, w nieprzekraczalnym czasie 12 godzin bez zbędnego zatrzymywania się i noclegu! Oczywiście tankowanie i toaleta na stacjach przy autostradzie jest dozwolone, z zachowaniem reżimu sanitarnego! Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 17.07.2020r.
17 lipca 2020 r. Polska została włączona do słoweńskiej listy bezpiecznych państw. Oznacza to, że wjazd i tranzyt obywateli polskich przez Słowenię odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń.

Granice dla Polaków zostały otwarte. Wracamy do normalnej współpracy – wymiany handlowej, gospodarczej i kulturalnej. Wznowiony zostaje ruch turystyczny. Przebywając w Słowenii należy pamiętać o obwiązujących w tym kraju zasadach bezpieczeństwa i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa – noszenia maski w publicznych przestrzeniach zamkniętych i transporcie publicznym, zachowywania bezpiecznej odległości i zakazie zgromadzeń publicznych powyżej 10 osób (poza pewnymi wyjątkami).

UWAGA: W dalszym ciągu obowiązują ograniczenia w przypadku, jeżeli do Słowenii przybywamy po pobycie w krajach, które znajdują się na tzw. „czerwonej liście”. Wówczas dozwolony jest jedynie tranzyt przez terytorium Słowenii nie przekraczający 12 godzin.

Oto lista krajów znajdujących się na „czerwonej liście”. Osoby ze stałym pobytem oraz osoby przybywające z tych krajów objęte są 14-dniową kwarantanną: Katar, Bahrajn, Chile, Kuwejt, Peru, Armenia, Dżibuti, Oman, Brazylia, Panama, Białoruś, Singapur, Szwecja, Malediwy, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone Ameryki, Arabia Saudyjska, Federacja Rosyjska, Mołdowa, Gibraltar, Boliwia, Portoryko, Gabon, Kajmany, Republika Dominikany, Republika Afryki Południowej, Iran, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Kosowo, Portugalia, Albania. Od 17.07.2020 na czerwonej liście znalazły się Luksemburg, Czarnogóra (oba kraje wcześniej na żółtej liście), Chiny, Algieria, Kazachstan, Honduras, Izrael, Gwinea Równikowa, Wyspy Zielonego Przylądka, Kolumbia, wyspy Turks i Caicos, Azerbejdżan, Irak, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Kirgistan, Argentyna, Seszele, Kostaryka , Ekwador, Gwatemala, Meksyk, Salwador, Esvatini, Surinam

Do bezpiecznych krajów tzw. 'zielonej listy' należą: Austria, Belgia, Cypr, Czechy , Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Republika Federalna Niemiec, Grecja, Irlandia, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Malta, Węgry, Włochy, Norwegia, Słowacja i Szwajcaria. 17.07.2020 do zielonej listy dołączyły Australia, Gruzja, Nowa Zelandia, Rwanda, Urugwaj, San Marino, Watykan, Polska, Maroko, Andora, Monako, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 19.06.2020r.
Słowenia skraca czas tranzytu przez jej teren z 24 do 12 godzin, argumentując wzrostem zakażeń COVID-19, którego źródłem są przyjezdni. Nie znana jest nam jeszcze data wprowadzenia tej zmiany. Źródło: gov.pl

Aktualizacja na dzień: 17.06.2020r.
Obowiązek kwarantanny NIE DOTYCZY Polaków w tranzycie, jeżeli ich pobyt na terytorium Słowenii nie przekracza 24 godzin!
Oznacza to, że osoba musi w tym czasie opuścić terytorium, a przejazd przez musi odbyć się bez zbędnego i niepotrzebnego zatrzymywania się i opuszczania trasy tranzytowej. Podczas przejazdu mogą mieć miejsce niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne. Nocleg nie jest dozwolony!

Polska nie znalazła się na wykazie 19 bezpiecznych krajów (Austria, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Republika Federalna Niemiec, Grecja, Islandia, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Węgry, Włochy, Norwegia, Słowacja i Szwajcaria), a naszych obywateli, którzy chcieliby na terytorium Słowenii pozostać dłużej niż 24 godziny (poza ściśle określonymi wyjątkami), obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Źródło: gov.pl

Punkty kontrolne na granicy z Austrią:

 • Karavanke – Karawankentunnel,
 • Ljubelj – Loibltunnel,
 • Šentilj (avtocesta) – Spielfeld (Autobahn).

Punkty kontrolne na granicy z Węgrami:

 • Dolga vas – Redics,
 • Pince (avtocesta) – Torniyszentmiklos (Országút).

Aktualizacja na dzień: 10.06.2020r.
Przez Słowenię Polacy mogą jechać tranzytem, mimo, że Polski nie ma na liście krajów, których obywatele mogą bez kwarantanny wjechać do tego kraju w celach turystycznych – potwierdziła mi dziś rano rzecznik prasowa słoweńskiego MSW Sabina Langus Boc.
Nieprawdziwe są więc sugestie niektórych portali, że „Słowenia zatrzasnęła drzwi przed Polakami uniemożliwiając podróż na południe Europy”.
Osoby podróżujące turystycznie mogą wjechać do Słowenii bez ograniczeń i bez konieczności poddania się kwarantannie, jeżeli w ciągu 24 godzin opuszczą terytorium tego kraju. Źródło: Przemysław Adamski / gov.pl

 

Węgry – TYLKO TRANZYT. Nocleg możliwy pod pewnym warunkiem!

Aktualizacja na dzień: 06.10.2020r.
Przywrócono tymczasowe kontrole na granicy Węgier od 1 września 2020 roku – Rozporządzenie Rządu Nr 407/2020 (VIII.30.) (A Kormány 407/2020. (VIII. 30.) Korm. Rendelete a határellenőrzés ideiglenes visszaállításáról).

Wprowadzono ograniczenia w podróżach od 1 września 2020 roku – Rozporządzenie Rządu Nr 408/2020 (VIII.30.) XXXX) (A Kormány 408/2020. (VIII. 30.) (Korm. Rendelete a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól). Rozporządzenie dotyczy przekraczania granicy Węgier z paszportem lub innym dokumentem podróży w celach nieoficjalnych (prywatnych). Ww. rozporządzenie uzupełniono Rozporządzeniem Rządu nr 422/2020 (IX.4.) o modyfikacji zasad podróżowania podczas epidemii zawartych w Rozporządzenia Rządu nr 408/2020 o ograniczeniach w podróżowaniu podczas trwania stanu gotowości epidemicznej (A Kormány 422/2020. (IX. 4.) Korm. Rendelete a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 408/2020. (VIII. 30.) Korm. rendelet járványügyi utazási részletszabályaival kapcsolatos módosításáról).

Obcokrajowcy posiadający stały pobyt i członkowie ich rodzin oraz osoby posiadające dokumenty uprawniające do pobytu powyżej 90 dni, wydane przez węgierski urząd migracyjny traktowani są na równi z obywatelami węgierskimi. Przy wjeździe należy okazać dokumenty potwierdzające powyższe. Tak jak obywateli Węgier traktuje się sportowców, artystów i personel techniczny wydarzeń artystycznych.

Rozporządzenie nie dotyczy:
– przekraczania granicy w ruchu towarowym;
– przekraczania granicy z paszportem dyplomatycznym i służbowym (ustawa XII. Z 1998 roku);
– osób przekraczających granicę z paszportem prywatnym lub innym dokumentem z wizytą oficjalną (cel wizyty należy potwierdzić odpowiednimi dokumentami)
– osób, które udowodnią, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły chorobę COVID-19.

TRANZYT
Cudzoziemcy w tranzytowym ruchu osobowym mogą wjechać na terytorium Węgier jeśli poddadzą się na granicy badaniu zdrowia (zwykle pomiar temperatury) i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia COVID-19.

Dalszym warunkiem wjazdu w celu tranzytu jest:
– spełnienie warunki kodeksu kontroli granicznej Schengen;
– wiarygodne potwierdzenie celu podróży oraz kraj docelowego;
– aby gwarantowany był jego wjazd do kraju sąsiadującego z Węgrami i będącego na planowanej trasie jego podróży.

Cudzoziemcy w ruchu osobowym tranzytowym przez terytorium Węgier mogą przejechać tylko wyznaczonymi trasami: http://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/hatarinfo
Informacje o przejściach granicznych, wjeździe i wyjeździe z Węgier w drogowym ruchu tranzytowym, trasach przejazdu, czasie oczekiwania na odprawę, informacje o sytuacji drogowej, miejscach postojów oraz czasie wyznaczonym na opuszczenie terytorium Węgier itp. znajdują się na stronie internetowej policji http://www.police.hu/en/news

Poruszając się wyznaczoną trasą, można przerwać podróż – oprócz miejsc wyznaczonych – tylko
w sytuacji awaryjnej wymagającej nagłej interwencji technicznej lub medycznej.

TRANZYT NA LOTNISKO I Z LOTNISKA
Przejazd tranzytowy na lotnisko, jak również z lotniska może się odbyć tak jak ogólny tranzyt. Tranzytowy przewóz osób może się odbyć w ramach działalności gospodarczej podmiotu zajmującego się transportem drogowym osób. Kierowcę zatrudnionego w podmiocie zajmującym się transportem drogowym osób obowiązują § 10/A. i § 10/B Rozporządzenia Rządu nr 408/2020 (VIII.30.) o ograniczeniach w podróżowaniu w okresie gotowości epidemicznej, tj. może wjechać na terytorium Węgier bez ograniczeń. Wobec osoby wjeżdżającej (będącej w tranzycie) stosuje się zasady zawarte w § 14 ww. Rozporządzenia.

Ogólne warunki tranzytu stosuje się również w przypadku osób, które z ww. powodu przemieszczają się własnym pojazdem na lotnisko lub z lotniska. Należy poruszać się najkrótszymi trasami pomiędzy lotniskiem a wyznaczonymi trasami tranzytowymi.

Wjazd i transport osób inny niż w ww. przypadkach możliwy jest tylko na podstawie ogólnych zasad wjazdu (§ 2 – 7 Rozporządzenia).

Aktualizacja na dzień: 01.09.2020r.
Z dniem 1 września Węgry zamknęły swoje granice dla obcokrajowców. Oznacza to, że Polacy (poza kilkoma wyjątkami) nie mogą zatrzymywać się na terenie Węgier nawet po okazaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub po zadeklarowaniu odbycia kwarantanny. Węgrzy powracający z zagranicy muszą przejść kwarantannę lub przedstawią dwa negatywne testy na COVID-19. Przepisy te mają obowiązywać co najmniej przez miesiąc.

TRANZYT: Tranzyt dla Polaków przez terytorium Węgier jest dozwolony i odbywa się wyłącznie wyznaczonymi korytarzami – są to główne autostrady, bez możliwości zjazdu np. do Budapesztu. MAPA znajduje się poniżej!
Polacy w tranzytowym ruchu osobowym mogą wjechać na terytorium Węgier jeśli poddadzą się na granicy badaniu zdrowia i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia COVID-19.
Dalszym warunkiem wjazdu w celu tranzytu jest:

 • wiarygodne potwierdzenie celu podróży oraz kraj docelowego,
 • aby gwarantowany był jego wjazd do kraju sąsiadującego z Węgrami i będącego na planowanej trasie jego podróży,
 • spełnienie warunki kodeksu kontroli granicznej Schengen.

Źródło: Ambasada Węgier w Polsce

NOCLEG: Węgierskie władze modyfikują nieznacznie przepisy dotyczące noclegu na terenie Węgier. Jak czytamy na fanpejdżu Ambasady Węgier w Polsce, Obywatele Polski w myśl §5. rozporządzenia nr 419/2020 (IX.1) mogą przekroczyć granicę Węgier, jeśli:

 • może potwierdzić, że posiada przynajmniej na 1 dzień nie później niż do 30 września br. rezerwację hotelową na Węgrzech oraz, że rezerwacji dokonał przed wejściem w życie powyższego rozporządzenia,
 • może przedstawić na granicy dokument w języku węgierskim lub angielskim, zawierający wynik biomolekularnego testu PCR wykonanego zgodnie z przepisami zdrowotnymi w ciągu 5 dni przed planowanym wjazdem na Węgry, potwierdzający, że w okresie przeprowadzania badania w organizmie badanej osoby nie wykazano obecności koronowirusa SARS-CoV-2.

INFO Z TRASY: Informacje z trasy od naszych czytelników. Sprawdzane dowody/paszporty, czasami dodatkowo dowody rejestracyjne. Każdy kierowca otrzymuje naklejkę na szybę „Only for Transit” oraz mapkę z wyznaczonymi trasami i punktami dopuszczalnych postojów (stacje paliw). Jadąc w kierunku Chorwacji, czasami pogranicznik pyta o potwierdzenie noclegu w Chorwacji. Warto więc mieć przy sobie wydrukowane na wszelki wypadek potwierdzenie rezerwacji noclegu, w jakiejkolwiek formie. Nikt nie pisze o mierzeniu temperatury. Jeśli faktycznie mierzona jest temperatura to prawdopodobnie w przypadku kiedy dana osoba wykazuje objawy zarażeniem się koronawirusem.

Poniżej znajduje się mapa tych tras. Pełna informacja znajduje się tutaj.

Drogi tranzytowe przez Węgry

Aktualizacja na dzień: 18.06.2020r.
Z dniem 18 czerwca, obywatele RP mogą swobodnie, bez obowiązku odbycia kwarantanny wjechać na terytorium Węgier. Obywatele państw UE są zwolnieni z obowiązku kwarantanny.

Źródło: gov.pl / Ambasada Węgier w Polsce

Aktualizacja na dzień: 10.06.2020r.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rządu 194/2020. (V.11) ust.1 §1 z dnia 13 maja 2020 r.) od 13 maja br. obcokrajowcy mogą wjechać w ruchu osobowym na terytorium Węgier jeśli posiadają pisemną zgodę Komendanta Głównego Policji (wyjątek: obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadający kartę stałego pobytu lub zarejestrowani na Węgrzech oraz cudzoziemcy przybywający w celach biznesowych).
Wniosek o wydanie zezwolenia należy złożyć w formie elektronicznej wyłącznie w języku węgierskim wypełniając formularz poprzez https://ugyintezes.police.hu/home (osoby posiadające zarejestrowany węgierski profil zaufany, tzw. ügyfélkapu/cégkapu: formularz COVID-01; osoby nie posiadające węgierskiego profilu zaufanego: formularz COVID-02).
Brak określonej listy dokumentów wymaganych do potwierdzenia celu podróży (powód przejazdu przez terytorium Węgier). Źródło: gov.pl

 

Pozostałe kraje ważne dla Polaków przebywających w Chorwacji

Poniżej znajdują się pozostałe kraje, z których do Chorwacji przybywa wielu Polaków.

 

Wielka Brytania

Aktualizacja na dzień: 11.01.2020r.
Zgodnie z zapowiedziami sztabu kryzysowego, osoby przybywające do Chorwacji z Wielkiej Brytanii oraz Afryki oprócz posiadania testu, będą zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Aktualizacja na dzień: 20.08.2020r.
Chorwacja trafiła na czerwoną listę w Wielkiej Brytanii. Macie czas na powrót do soboty do godziny 4:00 rano. Po tym czasie czeka na Was 14-dniowa kwarantanna.

 

Dania

Aktualizacja na dzień: 28.08.2020r.
Chorwacja trafiła na pomarańczową listę w Danii. Duńskie MSZ odradza wszelkie niepotrzebne podróże do Chorwacji. Na swojej stronie piszą: „Jeśli już przebywasz w Chorwacji, możesz zostać w Chorwacji do końca wakacji. Po powrocie do domu powinieneś również zostać przebadany na obecność COVID-19, ale nie zachęca się do pozostania w domu przez 14 dni. Jeśli w przyszłości zdecydujesz się podróżować do Chorwacji, zachęcamy do pozostania w domu przez 14 dni po powrocie do Danii.” Źródło: um.dk

 

Włochy

Od 13 sierpnia br. osoby wjeżdżające do Włoch, które w ciągu 14 dni przed przyjazdem przebywały na terytorium Chorwacji, muszą obowiązkowo poddać się testowi na obecność koronawirusa, chyba że w okresie 72 godzin przed wjazdem na terytorium Włoch miały przeprowadzany test z wynikiem negatywnym. W takim przypadku należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Testy przeprowadzone w formie wymazu są akceptowane. W przypadku braku takiego zaświadczenia, podróżujący poddawany jest badaniu w formie wymazu z dróg oddechowych (z nosa lub ust).
Test należy wykonać na lotnisku, w porcie, na granicy lub w ciągu 48 godzin w przychodni właściwej dla miejsca pobytu we Wloszech. W oczekiwaniu na test należy pozostawać w autoizolacji. Wyniki testów wykonywanych na lotniskach dostępne są zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Sposób oraz miejsce przeprowadzania badań mogą różnić się zależnie od miejsca wjazdu na terytorium Włoch. Obowiązek poddania się testowi nie dotyczy osób, które przesiadają się (zmieniają lot) na włoskim lotnisku, bez opuszczania jego terenu. Jeśli lot przesiadkowy odbywa się z innego lotniska – należy poddać się testowi na obecność koronawirusa. Testowi nie muszą poddawać się osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu. Źródło: gov.pl

 

Odpowiedzi Ambasady RP w Zagrzebiu na najczęściej zadawane pytania

Jakie będą obostrzenia i zasady wjazdu do Chorwacji, jak będę jechał na wakacje jutro/ za tydzień/ dwa/ miesiąc?

Nie można przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w momencie Państwa wyjazdu do Chorwacji. Nie można też przewidzieć czy, jakie i kiedy ewentualne obostrzenia zostaną wprowadzone lub zniesione przez chorwackie władze. Uprzejmie prosimy o uważne śledzenie komunikatów publikowanych na stronie Ambasady RP w Zagrzebiu (https://www.gov.pl/web/chorwacja) oraz profilu FB (https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/). Informacje na nich zamieszczane są aktualizowane na bieżąco.

Wybieram się do Chorwacji, czy mam obowiązek zarejestrować się na stronie https://entercroatia.mup.hr/?

NIE, nie ma takiego obowiązku. Jednak chorwackie służby sugerują dokonanie rejestracji, gdyż pomoże to uprościć i przyspieszyć odprawę graniczną.

Co się stanie, jeśli nie zarejestruję się na https://entercroatia.mup.hr/ a mimo to będę chciał przekroczyć granicę Republiki Chorwacji?

Procedura odprawy granicznej będzie wydłużona, gdyż w momencie przekraczania granicy służba graniczna będzie zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Podanie takich danych jest obowiązkowe.

Zarejestrowałem/ -ałam się na stronie https://entercroatia.mup.hr/ Do czego będą wykorzystywane podane przeze mnie dane?

Dane będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie w celach informacyjnych dot. epidemii koronawirusa.

Czy jadąc do Chorwacji muszę mieć zaświadczenie, że nie jestem zarażony koronawirusem lub chory na COVID-19?

NIE.

Czy wjeżdżając do Chorwacji muszę udokumentować cel swojego przyjazdu?

NIE. Od 28.05.br. obywatele RP podczas przekraczania granicy państwowej Republiki Chorwacji nie muszą dokumentować celu swojego przyjazdu.

Byłem poddany obowiązkowej samoizolacji/kwarantannie. Czy w takim przypadku będę miał problemy przy wjeździe do Chorwacji?

W takim przypadku zalecamy zarejestrowanie się na stronie https://entercroatia.mup.hr/ i podanie wszystkich wymaganych danych. Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem zwrotnym przez chorwackie służby, które poinformują również, czy dana osoba będzie mogła wjechać na terytorium Chorwacji i, jeśli tak, po spełnieniu jakich warunków. Na adres e-mail rejestrującego się zostaną przekazane również zalecenia chorwackiego Państwowego Instytutu Epidemiologicznego.

Czy po wjeździe do Chorwacji obowiązuje mnie kwarantanna/ samoizolacja?

Obecnie przy wjeździe do Chorwacji, co do zasady, nie ma obowiązku kwarantanny/samoizolacji. Poddanie się obowiązkowej 14-dniowej samoizolacji jest wymagane w przypadku wjazdu do Chorwacji z terytorium Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Macedonii Północnej. Samoizolacja nie jest wymagana w przypadku przejazdu tranzytem przez ww. kraje.

Kto ponosi koszty ewentualnej samoizolacji/kwarantanny w przypadku nakazu poddania się jej wydanego przez lokalne władze (np. w przypadku stwierdzenia, że dana osoba miała kontakt z zarażonym)?

Koszty samoizolacji/kwarantanny ponosi osoba nią objęta.

Jeśli chcę jechać do Dubrownika, muszę przejechać przez fragment terytorium BiH. Czy w takim przypadku przy wjeździe do Dubrownika/ wyjeździe z Dubrownika muszę się poddać samoizolacji w Chorwacji?

NIE, ale pod warunkiem, że przejazd przez BiH odbywał się tranzytem, bez zatrzymywania się/ noclegu/ zwiedzania itp.

Właśnie się zorientowałem, że mój dowód osobisty/ paszport jest stracił ważność. Czy w takim przypadku będę mógł przekroczyć granicę Chorwacji?

Przy wjeździe i wyjeździe z Chorwacji obowiązuje kontrola graniczna. Chorwacja nie należy do strefy Schengen. Podróżując do Chorwacji, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku. Za brak ważnego dokumentu podróży grozi mandat. Dodatkowe koszty braku dokumentów wiążą się z koniecznością wyrobienia w konsulacie paszportu tymczasowego, który umożliwi powrót do kraju.

Nie mam ważnego dowodu osobistego ani paszportu. Mam za to ważne prawo jazdy. Czy mogę przekroczyć granicę?

NIE.

Moje niepełnoletnie dziecko nie ma dowodu osobistego ani paszportu/ dokumenty te utraciły ważność. Czy moje dziecko będzie mogło przekroczyć granicę Chorwacji na podstawie aktu urodzenia/ legitymacji szkolnej/ karty EKUZ/ zaświadczenia o złożeniu wniosku o wydanie dowodu osobistego/paszportu itp.?

NIE. Do przekroczenia granicy niezbędny jest dokument podróży. Dokumentem podróży są wyłącznie ważny dowód osobisty lub paszport. Żaden inny dokument nie upoważnia do przekroczenia granicy państwowej.

Posiadam ważną kartę EKUZ. Czy w razie wypadku/zachorowania/zarażenia się koronawirusem jestem uprawniony do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w Chorwacji?

W Chorwacji posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Za okazaniem ważnej karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci się tylko tzw. „partycypację” wynoszącą ok. 1-5% kosztu usługi medycznej (przykładowo 10 HRK za wydanie recepty lub skierowania). Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Oceń nasz wpis
Średnia ocena: 4,40, na podstawie 117 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!