Na wakacje z obcym dzieckiem. Niezbędne dokumenty

Bardzo często pytacie nas jakich dokumentów potrzebujecie zabierając na wakacje w Chorwacji cudze dziecko. Z pomocą przychodzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji. Zabierasz na wakacje nie swoje dziecko? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Dzieci mogą przekroczyć chorwacką granicę z ważnym paszportem lub ważnym dowodem osobistym. W przypadku, gdy dziecko nie podróżuje w towarzystwie rodziców lub prawnych opiekunów niezbędne będzie poświadczone pozwolenie podpisane przez obydwoje rodziców.

Do niedawna, na stronie MSW widniała informacja o konieczności sporządzenia takiego pisma, które należało potwierdzić notarialnie. Aktualnie, notariusz nie jest już nam potrzebny!

Przepisy prawa chorwackiego nie wymagają sporządzenia takiej „zgody rodziców” przed notariuszem. Polskie prawo krajowe również nie wymaga specjalnego, poświadczonego notarialnie, upoważnienia w przypadku podróży małoletniego poza granice RP bez opieki rodziców (opiekunów prawnych). Pismo upoważnienia/zgodę można sporządzić samodzielnie, w języku chorwackim lub angielskim. Powinno ono zawierać dane osobowe i numer dokumentu podróży małoletniego, dane osobowe i numer dokumentu podróży opiekuna, z którym nieletni będzie podróżował oraz dane osobowe, numery dokumentów tożsamości obojga rodziców (opiekunów prawnych), ich numer telefonu kontaktowego i podpisy. Do zgody należy załączyć kopie wymienionych w upoważnieniu dokumentów.

Przypominamy, że wjazd do Chorwacji odbywa się wyłącznie na podstawie ważnego dokumentu podróży, tj. paszportu lub dowodu osobistego.

Przy przekroczeniu granicy Republiki Chorwacji osoby powinny okazać potwierdzoną zgodę opiekuna prawnego zawierającą następujące pozycje:

  • dane osobiste opiekuna prawnego,
  • dane osobiste osoby małoletniej,
  • dane osobiste opiekunów prawnych,
  • podpis opiekuna prawnego,
  • kopia wymienionych w upoważnieniu dokumentów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-do-chorwacji-najczesciej-zadawane-pytanie

REKLAMA

Kontrole graniczne w Polsce
Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA