Not Your language? Translate: CroatianEnglishGermanPolishRussian

Czy jadąc do Dubrownika potrzebny jest paszport?

W ostatnim czasie otrzymaliśmy bardzo wiele zapytań czy jadąc do Dubrownika potrzebny jest paszport? Nie brakuje również zapytań o Zieloną Kartę. Jak dobrze wiecie, jadąc zarówno do Dubrownika jak i na Półwysep Pelješac musimy pokonać dziesięciokilometrowy odcinek terytorium Bośni i Hercegowiny. Osobiście przekraczamy BiH na dowód osobisty jednak chcąc mieć czyste sumienie postanowiliśmy spytać u źródła, czyli w Ambasadzie Bośni i Hercegowiny.


Poniżej znajduje się odpowiedź ambasady odnośnie konieczności posiadania paszportu oraz zielonej karty podczas przekraczania granicy chorwacko-bośniackiej:

Obywatele Polski mogą przekraczać granice Bośni i Hercegowiny za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego.
Na terytorium Bośni i Hercegowiny konieczne jest posiadanie Zielonej Karty.

Teraz już wszyscy wiemy: Jadąc do Dubrownika lub na Półwysep Pelješac nie potrzebujemy paszportu, granicę możemy przekraczać za okazaniem dowodu osobistego. Konieczne jest natomiast posiadanie Zielonej Karty.

Gorąco polecamy również wpis pt. „Wszystko co powinieneś wiedzieć wjeżdżając na teren Bośni i Hercegowiny”

21 komentarzy

 1. megi
  -

  Zadam głupie pytanie – czy można „wyrobić” zieloną kartę na miejscu, tuż przed przejazdem do Dubrownika czy muszę załatwić to wcześniej? Wybieram się tam po raz pierwszy i jestem zielona.

  • Wojtek Tyluś
   -

   To nie jest głupie pytanie ;)
   Zieloną Kartę wydaje, na Twoją prośbę, ubezpieczyciel podczas podpisywania z nim umowy.
   Z tego co słyszeliśmy „Tanie Firmy Ubezpieczeniowe – te z reklam” nie wydają Zielonych Kart – ile w tym prawdy? Nie wiemy.
   Na Twoim miejscu zadzwonilibyśmy do Twojego ubezpieczyciela i spytali czy jest szansa na wyrobienie Zielonej Karty teraz.
   Jeśli nie, to istnieje możliwość zakupu Zielonej Karty przed granicą – nie znamy cennika ale obstawiamy, że korzystając z okazji, firmy te wcale nie są tanie :)

  • Hubert
   -

   Zielone karty bezpośrednio na granicy są okropnie drogie. Większość ubezpieczycieli taką zieloną kartę wydaje za darmo ale czasem może to potrwać (np 30 minut) :) Lepiej to załatwić jeszcze w Polsce

 2. bolek
  -

  co do zielonej karty to musisz poprosisz u swojego ubezpieczyciela, ja miałem kiedyś w generali to nic nie płaciłem później w TUW i już musiałem 30 zł zapłacić, przekraczałem dwa razy tam granice i ani razu mi nie sprawdzali zielonej ale fakt karta musi być

  • Wojtek Tyluś
   -

   Witaj,
   Powyżej znajduje się wypowiedź pracownika bośniackiej ambasady, który jasno stwierdza, że na terenie Bośni i Hercegowiny wymagana jest Zielona Karta.
   Ktoś wprowadził Cię w błąd ;)
   W razie kolizji na terenie Bośni i Hercegowiny tylko Zielona Karta uratuje Cię przed ogromnymi kosztami.
   Pozdrawiam

  • Wojtek Tyluś
   -

   Tutaj sprawa się komplikuje
   Oficjalne stanowisko Bośniackiego MSZ mówi, że wystarczy dowód i zielona karta, jednak zarówno my jak i wiele innych osób, zawsze jesteśmy proszeni o paszport – jeszcze nam się nie zdarzyło by wystarczył dowód – my dowód a oni do nas z prośbą o pokazanie paszportów.
   Jeżeli posiadacie ważne paszporty to lepiej je zabrać i mieć przy sobie na wszelki wypadek.

 3. Klaudia
  -

  Czy jesli wypozyczamy auto w Chorwacji, ktorym planujemy jechac do Dubrovnika, to potrzebna jest nam Zielona Karta czy nie? Powinnismy po prostu zapytac o to przy wypozyczaniu samochodu, czy sa jakies odgorne zasady?

 4. Ola
  -

  Właśnie wróciłam z Chorwacji i mała uwaga odnośnie Zielonej Karty. Ledwo przekroczyliśmy granicę słoweńsko-chorwacką, na bramkach na autostradzie wjechał nam w tył samochód ze Słowacji. Zdecydowaliśmy się wezwać chorwacką policję na miejsce stłuczki i jedno z pierwszych pytań było czy posiadamy Zieloną Kartę. Nie wiem czy jej brak wpłynąłby na resztę wydarzeń ale na przyszłość z pewnością będziemy każdorazowo brać ją ze sobą, niezależnie czy będziemy mieli w planach przekraczać granicę z Bośnią. :)

 5. Karolina
  -

  Nas też nikt nie prosił o Zieloną Kartę kiedy przekraczaliśmy granicę w drodze na Pelješac. Wystarczyły dowody osobiste. Wygląda na to, że mieliśmy szczęście :) Nie miałam pojęcia o Zielonej Karcie.