Każdy, wyjeżdżający zagranicę, kto chociaż w niewielkim stopniu dba o swoje zdrowie powinien pomyśleć nad wykupem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Owszem, karta EKUZ zapewnia nam wiele świadczeń w miejscu pobytu i według nas ruszanie się bez niej poza granicę kraju jest nieodpowiedzialne. Z drugiej strony wiemy również, że w wielu przypadkach sam EKUZ nie wystarczył. Takich przypadków, w ostatnich latach opisaliście nam wystarczająco dużo, by mieć tego pełną świadomość. W naszym obszernym poradniku ubezpieczeniowym rozwiewamy wiele Waszych obaw.
- Epidemia, a stan epidemii
- Które ubezpieczenia turystyczne zadziałają w razie epidemii?
- Czy kwarantanna jest objęta ochroną ubezpieczenia?
- Co powinno zawierać ubezpieczenie na wypadek epidemii?
- Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży w razie epidemii?
- Ubezpieczenie na życie zadziała w razie śmierci z powodu koronawirusa
Pomijając fakt relatywnie niskiej ceny wykupu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, tym roku doszedł nam kolejny powód, by nie lekceważyć frazeologizmu „przezorny zawsze ubezpieczony”. Koronawirus COVID-19 jest z nami, czy tego chcemy czy nie. Chorwacja nie jest wyjątkiem. Na stronie NFZ nie znaleźliśmy informacji o ewentualnych zwrotach kosztów związanych z hospitalizacją czy specjalistycznym transportem medycznym do Polski na wypadek zarażenia koronawirusem. Czy w obecnej sytuacji zaufalibyśmy wyłącznie karcie EKUZ? Zdecydowanie nie!
Sęk w tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe wcale nie śpieszą się z wdrażaniem korekt w swoich polisach o pozycję związaną z koronawirusem (o ile wcześniej taki zapis już nie funkcjonował). Staramy się śledzić sytuację „ubezpieczeniową” w miarę systematycznie. Na chwilę obecną korzystamy z wiedzy, posiadanej przez Rankomat.pl, która to wiedza jest stale aktualizowana.
Zgodnie z informacją Rankomatu, niemal każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) informuje, że epidemia zaliczana jest do generalnych wyłączeń odpowiedzialności.
zakres udzielanej ochrony ubezpieczeniowej nie obejmuje […] kosztów leczenia i usług assistance powstałych wskutek chorób i wypadków wynikających z epidemii oraz skażeń.
W związku z tym, jeśli danym państwie lub na wyznaczonym obszarze zostanie ogłoszony stan epidemii, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi pokrywać kosztów leczenia związanych z zakażeniem wirusem ani wypłacać stosownego odszkodowania z tytułu NNW.
REKLAMA
Epidemia, a stan epidemii
Wybierając polisę, koniecznie zwracajcie na zawarte w niej definicje. Okazuje się, że firmy ubezpieczeniowe zaczynają rozróżniać pojęcie epidemii od stanu epidemii, wprowadzając osobne deklaracje odnośnie ochrony w czasie kwarantanny czy oczekiwania na powrót do kraju.
Dla przykładu, Signal Iduna rozróżnia epidemię od stanu epidemii, definiując wyłączenia ochrony.
I tak epidemią określa się zdecydowane zwiększenie liczby zachorowań na danym obszarze na chorobę zakaźną lub wystąpienie nowej jednostki chorobowej, która dotychczas nie pojawiała się w danym rejonie.
Stan epidemii jest sytuacją prawną, która została wprowadzona na danym obszarze w związku z pojawienie się epidemii. Ma on na celu podjęcie konkretnych działań profilaktycznych oraz przeciwepidemicznych, by doprowadzić do zmniejszenia się liczby zachorowań.
REKLAMA
Które ubezpieczenia turystyczne zadziałają w razie epidemii?
Na tę chwilę tyko trzy towarzystwa ubezpieczeniowe, działające na naszym rynku gwarantują, że epidemia nie jest wyłączeniem ochrony. Te firmy to Axa, Warta oraz Wiener. W przypadku tych firm możemy liczyć na wsparcie oraz pokrycie kosztów leczenia w przypadku wystąpienia epidemii.
Zakres ochrony zależy od indywidualnych regulacji ubezpieczyciela. Pandemia jako wyłączenie odpowiedzialności występuje tylko u kilku ubezpieczycieli. Ochroną (zgodnie z OWU) nie obejmuje jej Warta Travel oraz ERGO Ubezpieczenia Podróży. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że inni ubezpieczyciele świadczą taką ochronę w czasie pandemii. W większości przypadków mają oni już wyłączenie od epidemii i skażeń wszelkiego rodzaju.
Swoje stanowiska w sprawie pandemii ogłosiły następujące towarzystwa:
- Allianz – w ramach ubezpieczenia turystycznego pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na Covid-19 podczas podróży zagranicznej do wysokości gwarantowanej sumy ubezpieczenia oraz koszty transportu do kraju, jeżeli w związku z zachorowaniem na Covid-19 nie mógł zostać wykorzystany pierwotny środek transportu.
- Aviva – ochroną od zachorowania na Covid-19 objęte są polisy zawarte od dnia 16.07.2020 r., na okres do 21 dni. Towrzystwo zaznacza, że ubezpieczednie nie będzie działać w przypadku rozszerzenia o wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz w przypadku podróży poza terytorium Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego.
- AXA Assistance – towarzystwo obejmuje zachorowanie na Covid-19 do wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia kosztów leczenia.
- Signal Iduna – od 08 maja ochroną są objęte koszty leczenia na skutek zachorowania na Sars-Cov-1, Sars-Cov-2 z ich mutacjami.
- Europa Ubezpieczenia – udziela ochrony w przypadku zachorowania na Covid-19 do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia.
- Wiener – nie udziela pomocy w krajach, w których ogłoszono stan wyjątkowy.
- Generali – od 02.04.2020 r. w ubezpieczeniach podróżnych Generali oraz Proama w zakresie podróży zagranicznych, pokryje koszty leczenia i usług Assistance również w przypadku zachorowania na koronawirusa. Górną granicą odpowiedzialności w zakresie pomocy medycznej będzie suma ubezpieczenia kosztów leczenia wskazana w polisie.
- Warcie – pandemia, podobnie jak epidemia jest wyłączeniem tylko w przypadku ubezpieczenia samochodu na czas podróży. Zachorowanie na Covid-19 będzie objęte ochroną do wysokości sumy gwarantowanej ubezpieczenia.
- Nationale-Nederlanden – od 04.08.2020 r. do ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego zostały włączone zdarzenia powstałe z tytułu epidemii, w tym również koszty związane z pomocą medyczną udzieloną w razie zachorowania na Covid-19, jednak z wyłączeniem kosztów wynikających z działań wbrew miejscowemu prawu, zakazom i nakazom władz lokalnych czy kosztów związanych z pobytem na kwarantannie np. koszt hotelu.
- PZU – obejmuje ochroną zachorowanie na koronawirusa przy wyjazdach krótszych niż 30 dni, do wysokości sumy gwarantowanej kosztów leczenia.
Aktualne regulacje wybranych firm (stan na 20.08.2020r. źródło: Rankomat.pl)
Allianz | TAK |
Axa | TAK |
Axa Assistance | TAK |
Aviva | TAK, z ograniczeniami |
Generali | TAK |
Europa Ubezpieczenia | TAK |
Nationale-Niderlanden | TAK |
Proama | TAK |
PZU | TAK, przy wyjazdach do 30 dni |
Signal Iduna | TAK |
Wiener | TAK, poza miejscami ogłoszenia stanu wyjątkowego |
Warta | TAK |
Czy kwarantanna jest objęta ochroną ubezpieczenia?
Kwarantanna to przymusowe, czasowe odosobnienie wobec ludzi, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Co w przypadku, gdy osoba podróżująca zostanie poddana kwarantannie za granicą już po zakończeniu podróży i tym samym okresu ubezpieczenia? To zależy od indywidualnej interpretacji danego towarzystwa. W większości przypadków jednak kwarantanna profilaktyczna, niezwiązana z leczeniem koronawirusa nie jest objęta ochroną ubezpieczeniową.
Co powinno zawierać ubezpieczenie na wypadek epidemii?
Ubezpieczenie turystyczne na wypadek epidemii powinno zawierać koszty leczenia w wysokości minimum 30 000 – 40 000 euro. Assistance powinno oferować jak najlepszą pomoc w razie zarażenia się wirusem.
REKLAMA
Do takich usług można zaliczyć:
- organizację transportu powrotnego do kraju lub do miejsca, z którego podróż może być kontynuowana,
- organizację zakwaterowania na czas powrotu do zdrowia,
- organizację transportu zwłok lub pogrzebu za granicą,
- organizację zakwaterowania i powrotu dla towarzyszy w podróży,
- przekazywanie pilnych informacji (np. rodzinie lub osobom trzecim),
- dostarczenie leków,
- pomoc finansową.
Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Na terenie Europy najtańszą polisę można mieć już od 2,3 zł/dzień, w przypadku pozostałych krajów świata – od 4,3 zł dziennie.
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży w razie epidemii?
Dodatkowo możemy pomyśleć o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji, które umożliwia nam ubieganie się o zwrot kosztów poniesionych z tytułu anulowania wycieczki z biura podróży, biletu, noclegu czy innego wydarzenia.Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, przed zakupem polisy koniecznie należy sprawdzić czy obejmuje ona ochronę w razie ogłoszenia stanu epidemii! Więcej o tym kiedy można zrezygnować z wyjazdu z powodu koronawirusa przeczytacie w osobnym wpisie.
Ubezpieczyciele wyróżniają dwa rodzaje umów:
- towarzystwo odpowiada za ryzyka wymienione w OWU (i tutaj zwykle epidemia jest wyłączeniem odpowiedzialności),
- towarzystwo oferuje opcję „all risk”, gdzie wszystkie powody rezygnacji z podróży, które można udokumentować są objęte ochroną.
Swoje stanowiska w sprawie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży w razie epidemii ogłosiły następujące towarzystwa:
- Axa: TAK w przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce, NIE w przypadku rezygnacji z wyjazdu z powodu obaw przed zachorowaniem na COVID-19
- Axa Assistance: NIE – sprzedaż polis została wstrzymana
- Europa Ubezpieczenia: NIE
- Nationale Nederlanden: TAK
- Signal Iduna: TAK w przypadku zachorowania na koronawirusa w Polsce, NIE w przypadku rezygnacji z wyjazdu z powodu obaw przed zachorowaniem na COVID-19
- Warta: TAK
- Ergo Ubezpieczenia: NIE – pandemia jest wyłączeniem generalnym ochrony
Ubezpieczenie na życie zadziała w razie śmierci z powodu koronawirusa
Ubezpieczenia na życie obejmuje ochroną przypadki śmiertelne na wypadek zarażenia się koronawirusem, wyłączenia ochrony w przypadku śmierci dotyczą zwykle takich sytuacji jak samobójstw lub przebywania na terenach działań wojennych. Inaczej sytuacja jednak będzie wyglądała w przypadku zachorowania.
Z tytułu zachorowania na COVID-19 zarażony nie otrzyma wypłaty z ubezpieczenia na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie za „nazwane” w Warunkach Ubezpieczenia choroby, np. zawał serca, udar mózgu, czy nowotwory złośliwe. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, które z nich znajdują się w polisie. Każdy może jednak ubezpieczyć się na wypadek hospitalizacji z powodu choroby. Wtedy zarażeni koronawirusem za każdy dzień pobytu w szpitalu, otrzymają wypłatę z ubezpieczenia – komentuje Piotr Siekański z rankomat.pl.
REKLAMA
Kliknij w ten LINK i porównaj ZA DARMO oferty ubezpieczeń turystycznych
W powyższym tekście znajduje się link afiliacyjny. Jeśli wykupisz dowolnie wybrane przez Ciebie ubezpieczenie z naszego polecenia, otrzymamy niewielką prowizję.