Koronawirus w Chorwacji. Aktualny stan zachorowań

Epidemia koronawirusa COVID-19, a przynajmniej jego pierwsza fala, prawdopodobnie powoli zanika. Po kilkumiesięcznej blokadzie, kolejne europejskie kraje rozpoczynają odmrażanie ruchu turystycznego. Nie inaczej jest w przypadku Chorwacji, której władza właśnie oznajmiła otwarcie swoich granic dla 10 krajów, w tym dla Polski.

Informacje o możliwości przekraczania granic w krajach tranzytowych znajdziecie we wpisie „Jak dojechać do Chorwacji”.

Wpis ten powstaje od początku pojawienia się COVID-19 na terenie Chorwacji i jest stale aktualizowany. Podzielony został na 3 części. Pierwsza omawia aktualny stan zachorowań na COVID-19. W drugiej znajdziesz wszystkie najnowsze, oficjalne wiadomości dotyczące ruchu turystycznego w Chorwacji. Trzecia to ogólnie informacje na temat koronawirusa. Zapraszamy!


Koronawirus wciąż się rozprzestrzenia, wciąż jest bardzo groźny. Rośnie liczba ofiar oraz zarażonych wirusem. Epidemia zaczęła się w Chinach, ale od kilku tygodni Koronawirus COVID-19 jest obecny również w Europie. W Chorwacji stwierdzono już przypadki zarażenia koronawirusem. Niepokojące sygnały płyną również z Włoch, Francji i Niemiec gdzie odnotowano już wiele zgonów oraz jeszcze więcej przypadków zarażeń.

Sezon letnich wyjazdów dopiero przed nami. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi zapobiegania zarażenia się koronawirusem.

REKLAMA 

Koronawirus w Chorwacji – AKTUALNY STAN

Stan zachorowań na 02.02.2021: Wszystkie wykryte przypadki zarażenia koronawirusem COVID-19 w Chorwacji: 232 907 (5 071 zgonów, 225 300 wyzdrowiałych).

02.03.2020: W związku z pojawiającymi się kolejnymi przypadkami zarażeń koronawirusem COVID-19 kończymy informować o szczegółach. Informację ograniczamy do aktualnej liczby zarażonych, która znajduje się powyżej.
28.02.2020: 3 kolejne osoby: łącznie, w Chorwacji wykryto już 5 przypadków zarażeń koronawirusem COVID-19. Wszystkie trzy osoby, które przebywają w szpitalu w Zagrzebiu miały kontakt z pierwszym zarażonym, natomiast druga osoba miała kontakt z osobą z Rijeki u której wcześniej wykryto wirusa. Te dwie osoby przebywają w szpitalu w Rijece.
26.02.2020: drugi potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w Chorwacji. Osobą zarażoną jest brat pierwszego zarażonego, który wspólnie przebywał z nim w Mediolanie wraz ze swoją dziewczyną u której nie wykryto koronawirusa (testy zostaną powtórzone).
25.02.2020: premier Chorwacji Andrej Plenković poinformował o pierwszym przypadku w Chorwacji. Pacjent trafił do szpitala Frana Mihaljevica w Zagrzebiu i został poddany kwarantannie. Do zarażenia, prawdopodobnie doszło w Mediolanie, gdzie przebywał. Jest to pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem na Bałkanach. Wkrótce mają zostać podane wyniki badań dziewięciu Chorwatów, którzy przebywają w szpitalu w Rijece, a którzy ostatni czas spędzali w północnych Włoszech.

REKLAMA

 

Źródła informacji o koronawirusie w Chorwacji

Pamiętajcie aby przed wyjazdem koniecznie sprawdzić aktualny stan ewentualnego występowania koronawirusa w Chorwacji. Takie informacje uzyskacie:

  • na oficjalnej stronie rządowej poświęconej wirusowi [HR] – link,
  • na stronie Hrvatski Zavod Za Javno Zdravstvo (HZJZ, Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego) [HR] – link,
  • na stronie HZJZ dedykowanej aktualnościom [HR] – link,
  • na stronie HZJZ szukając po tagach: COVID-19, koronavirus lub novi koronavirus,
  • na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego [PL] – link,
  • na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych [PL] – link,
  • na stronie Index.hr po tagu – koronavirus.
  • mapa aktualnego stanu zarażeń na świecie – link.

Przed wyjazdem, warto również sprawdzić „obecność” koronawirusa covid-19 w krajach sąsiadujących z Chorwacją: Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Węgry czy Słowenia, a także w krajach tranzytowych, przez które przejeżdżamy w drodze nad Adriatyk.

 

AKTUALNOŚCI >>>>>

Najświeższe informacje na temat wyjazdów do Chorwacji. Z powodu bardzo dynamicznej sytuacji i częstych zmian, warto sprawdzać z jakiego dnia pochodzi dana informacja. Informacje jak dojechać do Chorwacji, wraz z aktualnym stanem na granicach znajdziecie tutaj „Jak dojechać do Chorwacji samochodem”. 

Czechy nie dla mieszkańców województwa śląskiego

Informacja aktualna na dzień 14.06.2020

Osoby z pobytem stałym/miejscem zamieszkania w województwie śląskim nie mogą wjeżdżać na teren Republiki Czeskiej nawet z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

W wyniku przyjęcia decyzji profilaktycznej przez Ministerstwo Zdrowia RCz w dniu 12.6.2020 r. na podstawie udostępnionych danych epidemiologicznych z dniem 15.6.2020 możliwy jest wstęp obywateli RP na terytorium RCz bez konieczności spełnienia warunków ochronnych z wyjątkiem obywateli RP posiadających stały pobyt w województwie śląskim.

REKLAMA

Obywatelom RP ze stałym pobytem/zamieszkaniem w województwie śląskim jest umożliwiony wstęp na terytorium RCz tylko w uzasadnionych przypadkach (np. pracownicy transgraniczni itp.), musza oni jak dotychczas przedstawić negatywny test na Sars-Cov-2 lub odbyć 14 dniowa kwarantanne. Tranzyt do RCz przez terytorium województwa śląskiego nie jest w żaden sposób ograniczony. Osoby, które tylko przejeżdżają tranzytem przez województwo śląskie, mogą wjeżdżać do RCZ bez ograniczeń. RCz na całej długości granicy z województwem śląskim będzie prowadziła wyłącznie kontrole wyrywkowe. W przypadku kontroli polskich obywateli przez policje czeska w ramach tych kontroli polscy obywatele będą mieli obowiązek w sposób wiarygodny udokumentować miejsce pobytu/zamieszkania w RP. W przypadku przekroczenia granicy wbrew przepisom przewidziane jest nałożenie wysokiej kary.

O ograniczeniach przyjętych przez stronę czeska rozmawiali wczoraj telefonicznie Wiceministrowie Spraw Zagranicznych RCz i RP. Strona czeska zapewniła stronę polską, iż w przypadku poprawy obecnie niesprzyjających danych epidemiologicznych, strona czeska rozważy zmianę przyjętych decyzji. Źródło: Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce

 

Granice Polski otwarte od 13 czerwca dla państw Unii Europejskiej!

Informacja aktualna na dzień 10.06.2020

Podczas konferencji, Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 13 czerwca otwarte zostają granice dla państw Unii Europejskiej. Dodał, że od 16 czerwca możliwe będą loty międzynarodowe.

Rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz przekazał w środę, że Polska poinformowała Komisję Europejską, iż od soboty, 13 czerwca, znosi kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych Unii Europejskiej

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.
Swobodne podróżowanie
Oznacza to, że od soboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

 

 

REKLAMA

Wznowienie swobodnego tranzytu i podróżowania do Republiki Czeskiej po 15.06.

Informacja aktualna na dzień 09.06.2020

Informacja ze strony: www.gov.pl/web/czechy/

Zgodnie z decyzją rządu Republiki Czeskiej podjętą na posiedzeniu 1.06, od dnia 15.06. możliwy będzie zarówno tranzyt do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z Polski.

Został przyjęty system oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości podróżowania po 15.06. (tzw. „Semafor”). Przyjęto w nim rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa: https://www.mvcr.cz/soubor/semafor-vstup-do-cr-po-15-cervnu-2020.aspx

Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka (dot. także Polski), z dniem 15.06. zostanie zniesiony przy wjeździe na terytorium RCZ obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie.

Przyjęte rozwiązania dotyczą reżimu jedynie po stronie czeskiej, nie polskiej. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy (zwłaszcza w celach turystycznych) ze względu na możliwe ew. zmiany spowodowane stanem pandemii w Europie – https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

 

Po 15 czerwca Polacy przejadą przez Czechy!

Informacja aktualna na dzień 01.06.2020

Od 15 czerwca polscy turyści będą mogli wjechać na teren Czech oraz pokonać kraj jako tranzytowy w drodze do Chorwacji. Polacy będą mogli podróżować bez testowania i bez podania przyczyny podróży. Źródło: idnes.cz

 

REKLAMA

Chorwacja otwiera granice dla turystów z Polski na „starych zasadach”!

Informacja aktualna na dzień 28.05.2020

Dziś Centrala Ochrony Ludności Republiki Chorwacji wydała decyzję znoszącą tymczasowy zakaz przekraczania granicy Republiki Chorwacji dla obywateli 10 krajów: Czechy, Węgry, Austria, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowenia, Niemcy i Słowacja. Obywatele tych krajów nie będą musieli przedstawiać powodu wjazdu do Republiki Chorwacji .

Obywatele powyższych krajów krajów będą mogli wjechać na takich samych warunkach jak przed wybuchem pandemii COVID-19, ale nadal, z kontrolą epidemiologiczną i obowiązkiem przestrzegania ogólnych i specjalnych zaleceń Instytutu Zdrowia Publicznego.

„Zgodnie z naszą porównawczą analizą sytuacji epidemiologicznej są to kraje o podobnym postępie co Chorwacja lub tendencje są takie, że możemy podjąć taką decyzję i umożliwić przyjazd obywateli tych krajów w sezonie turystycznym. Odpowiednie zalecenie epidemiologiczne i specjalny wniosek został już złożony ”- powiedział premier Andrej Plenkovic na posiedzeniu rządu.

Wraz z przekroczeniem granicy Chorwacji, wjazd zostanie zarejestrowany wraz ze zbieraniem dodatkowych danych (miejsce docelowe, numer telefonu komórkowego i adres e-mail), ze względu na możliwą potrzebę kontaktu z przyczyn epidemiologicznych.

WAŻNE! W celu przyspieszenia i uproszczenia odprawy granicznej, służby graniczne sugerują zarejestrowanie się na stronie https://entercroatia.mup.hr/ . W chwili obecnej formularz rejestracyjny jest dostępny w języku chorwackim i angielskim, a za kilka dni będzie również możliwość rejestracji w języku polskim.

Osoby, które dokonają rejestracji wjazdu online, unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania ww. danych.

Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem zwrotnym. Na e-mail rejestrującego się zostaną przekazane również zalecenia Państwowego Instytutu Epidemiologicznego.

 

Chorwacja otwiera granice dla turystów!

Informacja aktualna na dzień 20.05.2020

REKLAMA

Chorwacja otworzyła granicę dla turystów zagranicznych. Żeby wjechać w celach turystycznych wystarczy okazać na granicy potwierdzenie rezerwacji lub potwierdzenie własności np. nieruchomości.

Wjazd do Republiki Chorwacji odbywa się na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Na granicy należy okazać służbom granicznym dokument potwierdzający celowość wjazdu, potwierdzenie rezerwacji w apartamencie, hotelu lub akt własności nieruchomości/łodzi.

WAŻNE: Aktualnie, tranzyt przez Czechy i Słowację jest niemożliwy. Dopuszczalny jest przejazd przez Niemcy, Austrię i Słowenię. W Polsce nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.

Zalecenia dotyczące przebywania na plaży

Informacja Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego, aktualna na dzień 16.05.2020

Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego opublikował zalecenia dotyczące przebywania na plaży w czasie pandemii koronawirusa.

 • Maksymalna liczba osób, które mogą przebywać na plaży w tym samym czasie: 15 osób na 100 m2 powierzchni plaży
 • Odległość pomiędzy plażowiczami oraz pracownikami np. barów przy plaży: 1,5 metra
 • Na plaży powinny znaleźć się dozowniki ze środkiem dezynfekującym ręce
 • Odległość pomiędzy leżakami: 1,5 metra
 • Na każdej plaży (prócz dzikich plaż) mają zostać wyznaczone osoby do pilnowania przestrzegania zasad

 

Jeśli posiadasz wykupiony nocleg w Chorwacji, możesz już jechać!

Informacja Ambasady RP w Zagrzebiu, aktualna na dzień 15.05.2020

Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji potwierdził, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji mają prawo do przekroczenia granicy.

Jedynym warunkiem dla wjazdu jest konieczność przestrzegania instrukcji epidemiologicznej, którą turyści otrzymują podczas wjazdu do Chorwacji.

Przypominamy, aby przed wyruszeniem w podróż koniecznie dokładnie zapoznać się z wymogami warunkującymi przejazdy tranzytowe przez kolejne państwa w drodze z Polski do Chorwacji.

REKLAMA

 

Co trzeba wiedzieć wybierając się do Chorwacji w czasie panującej pandemii?

Informacja Ambasady RP w Zagrzebiu, aktualna na dzień 15.05.2020

Przed wyruszeniem w podróż do Chorwacji uprzejmie prosimy o bardzo uważne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi możliwości wjazdu do Chorwacji dla określonych grup, opublikowanymi pod linkami: https://www.gov.pl/web/chorwacja/informacja-dotyczaca-czesciowego-otwarcia-granic-republiki-chorwacji oraz https://www.gov.pl/web/chorwacja/uzupelnienie-informacji-dotyczacej-czesciowego-otwarcia-granic-republiki-chorwacji

Podkreślamy:
1) Odrębna zgoda chorwackiej straży granicznej wymagana jest wyłącznie w przypadku osób niezakwalifikowanych do grup określonych w wyżej wymienionych materiałach tj. osób nieposiadających dokumentów potwierdzających konieczność wjazdu do Chorwacji;

2) Jeśli zgoda jest potrzebna należy o nią wystąpić osobiście, bezpośrednio do chorwackich władz– zgodnie z instrukcjami w materiałach wcześniej opublikowanych na stronie www placówki (https://www.gov.pl/web/chorwacja/uzupelnienie-informacji-dotyczacej-czesciowego-otwarcia-granic-republiki-chorwacji);

3) Ambasada RP w Zagrzebiu nie wystawia zgód na przekroczenie granicy Republiki Chorwacji. Placówki dyplomatyczne nie mają prawa ingerować w kwestie przekraczania granic państwowych krajów urzędowania. Kwestie przekraczania granicy państwowej danego państwa (w tym przypadku Chorwacji) leżą wyłącznie w gestii służby granicznej tego państwa;

4) Ambasada RP w Zagrzebiu nie wystawia zaświadczeń umożliwiających przejazd tranzytowy przez żadne z państw. Zapytania o kwestie dotyczące przejazdu tranzytowego przez dane państwo należy kierować do polskiej placówki dyplomatycznej akredytowanej w tym państwie.
Uczulamy Państwa na dokładne zapoznanie się z wymogami warunkującymi przejazdy tranzytowe przez kolejne państwa w drodze z Polski do Chorwacji, przed wyruszeniem w podróż.

5) Dokumenty istotne dla przekroczenia granicy Republiki Chorwacji (akty notarialne, zaproszenia biznesowe, akty własności itp.) nie upoważniają automatycznie do przejazdu tranzytowego przez kraje trzecie. Każde państwo autonomicznie określa warunki wjazdu na jego terytorium oraz przejazdu przez nie.

 

Informacja dotycząca częściowego otwarcia granic Republiki Chorwacji

Informacja Ambasady RP w Zagrzebiu, aktualna na dzień 11.05.2020

REKLAMA

Zgodnie z decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republika Chorwacji z dniem 09.05.2020 r. częściowo otworzyła granice państwowe.
Do przekraczania granic uprawnione są osoby przyjeżdżające do Chorwacji:

– w celach biznesowych,
– w celu wykonywania pracy,
– z ważnych powodów osobistych (np. posiadanie nieruchomości, łodzi – również w leasingu, pogrzeb, ślub, narodziny dziecka/wnuka).

Wjazd do RCh odbywa się na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Ponadto służbom granicznym należy okazać dokument potwierdzający celowość wjazdu: np. akt własności nieruchomości/łodzi, zaproszenie chorwackiej firmy do wzięcia udziału w spotkaniu biznesowym, dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej w Chorwacji, umowę o pracę z firmą chorwacką oraz inne dokumenty potwierdzające zasadność wjazdu do Chorwacji.

Osoby z ww. kategorii wjeżdżające do Chorwacji zwolnione są z odbywania kwarantanny/samoizolacji, ale mają obowiązek przestrzegania zasad epidemiologicznych (https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Recommendations-and-Instructions_EN-1.pdf).

Na granicy służby graniczne zanotują dane wjeżdżającego, adres pod jakim będzie przebywał w Chorwacji, numer telefonu pod jakim osoba będzie dostępna, planowaną datę wyjazdu z Chorwacji.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji bądź potwierdzenia zasadności wjazdu lub możliwości wjazdu osób, które nie zostały wyszczególnione w powyższych kategoriach należy się zwrócić z zapytaniem na adres: uzg.covid@mup.hr – korespondencja w języku angielskim i języku chorwackim.

Uzupełnienie informacji dotyczącej częściowego otwarcia granic Republiki Chorwacji

Nawiązując do faktu częściowego otwarcia, z dniem 09.05.2020 roku, granic Republiki Chorwacji dla określonych grup osób, w tym tych przyjeżdżających do Chorwacji:
– w celach biznesowych,
– w celu wykonywania pracy,
– z ważnych powodów osobistych (np. posiadanie nieruchomości, łodzi – również w leasingu, pogrzeb, ślub, narodziny dziecka/wnuka),
informujemy, że właścicielem nieruchomości/ jednostki pływającej/osobą zatrudnioną/ osobą zaproszoną do udziału w spotkaniu biznesowym, itp. jest osoba imiennie wymieniona w dokumentach, a zgoda na wjazd nie rozciąga się automatycznie na rodzinę osoby figurującej w dokumencie okazywanym policji granicznej, potwierdzającym przynależność do jednej z ww. grup osób.

W celu przekroczenia granicy wraz z rodziną, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, należy przesłać odrębną prośbę o zgodę na wjazd dla osób towarzyszących osobie uprawnionej do przekroczenia granicy. Prośba powinna zawierać dane osobowe członków rodziny, dla których o zgodę na wjazd wnioskujemy, ich numery paszportów, a także informacje o stopniu pokrewieństwa, o przejściu granicznym, przez które nastąpi wjazd, planowanej dacie wjazdu do Chorwacji oraz dane kontaktowe wnioskodawcy. Korespondencję w j. angielskim lub chorwackim wnioskodawca, tj. osoba uprawniona do przekroczenia granicy, wysyła osobiście na e-mail: uzg.covid@mup.hr

Dopiero otrzymanie korespondencji zwrotnej od chorwackich służb granicznych, zawierającej zgodę na wjazd, jest sygnałem, że również osoby towarzyszące będą mogły przekroczyć granicę.
Powyższa procedura dotyczy również osób, które nie zostały wymienione ww. kategoriach, ale mają uzasadnioną, pilną potrzebę wjazdu do Chorwacji.

REKLAMA

Podkreślamy, że każdy przypadek traktowany jest indywidualnie i jako taki rozpatrywany przez miejscowe władze. Placówka nie ma właściwości w zakresie interpretacji miejscowych przepisów i wydawania wiążących decyzji dotyczących przekraczania granicy państwowej Republiki Chorwacji.

 

Stopniowe łagodzenie obostrzeń w Chorwacji

Informacja serwisu gov.pl, aktualna na dzień 27.04.2020

W dniu 27.04.2020 w Chorwacji rozpoczęła się pierwsza faza łagodzenia dotychczasowych obostrzeń, która obejmuje: ponowne uruchomienie miejskiego i podmiejskiego transportu publicznego, otwarcie wszystkich sklepów (za wyjątkiem centrów handlowych), otwarcie muzeów, galerii i niektórych punktów usługowych (zakładów stolarskich, ślusarskich, itp.), wznowienie treningów wybranych grup kadry sportowej.

Kolejne dwie, z zapowiedzianych trzech faz odmrażania gospodarki, mają wejść w życie odpowiednio 04.05.2020 oraz 11.05.2020, o ile w wyniku realizacji pierwszej fazy nie dojdzie do pogorszenia krajowej sytuacji epidemiologicznej. Dopiero trzecia faza (11.05.2020) obejmie wznowienie działalności hotelarskiej (wyłącznie w zakresie usługi noclegowej) oraz częściowe wznowienie działalności punktów gastronomicznych (wyłącznie na świeżym powietrzu, przy stosowaniu się do wytycznych w zakresie środków ochronnych i higienicznych).

Żadna z trzech zapowiedzianych faz nie zakłada natomiast otwarcia granic, ani umożliwienia zagranicznych przyjazdów turystycznych. Przypominamy, że Zarządzenie o zakazie przekraczania granic Republiki Chorwacji obowiązuje do 18.05.2020, więc dopiero w drugiej połowie maja wiadomo będzie czy zostanie ono przedłużone, zmodyfikowane lub zniesione oraz na jakich zasadach Chorwacja mogłaby się otworzyć na turystę zagranicznego.

Informujemy również, że chorwacki parlament w dniu 08.04. br. przyjął nowelizację Ustawy o świadczeniu usług w turystyce. Na mocy znowelizowanej ustawy osoby, które wykupiły usługi turystyczne u chorwackich organizatorów wypoczynku (za pośrednictwem chorwackich biur podróży), z terminem realizacji w okresie po 01.03.2020 r., będą mogły rozwiązać umowę dot. usługi turystycznej, która nie mogła zostać zreazlizowana ze względu na obostrzenia wynikające z walki z epidemią koronawirusa. W takim przypadku, osoby te mogą skorzystać z dwóch możliwych rozwiązań: otrzymać voucher umożliwiający realizację usługi w innym terminie lub zwrot uiszczonych środków finansowych. W przypadku wyboru drugiej z opcji organizator wypoczynku ma obowiązek dokonać zwrotu środków w terminie 14 dni, licząc od momentu upływu 180 dni od daty ogłoszenia ustania szczególnych okoliczności uniemożliwiających realizację usług.

 

Władze Chorwacji podjęły decyzję o tymczasowym zamknięciu granic dla ruchu osobowego

Informacja serwisu gov.pl, aktualna na dzień 7.04.2020

Władze Chorwacji podjęły decyzję o tymczasowym zamknięciu granic dla ruchu osobowego. Do Chorwacji mogą wjechać wyłącznie obywatele chorwaccy. Obywatelom państw członkowskich UE, państw strefy Schengen oraz państw stowarzyszonych ze strefą Schengen oraz członkom ich rodzin, a także osobom z państw trzecich posiadającym stały pobyt (lub wizy długoterminowe) umożliwia się tranzyt przez Chorwację podczas powrotu do ich krajów macierzystych.

REKLAMA

Podjęta została także decyzja o zakazie przemieszczania się poza miejsce stałego bądź czasowego zamieszkania. Przemieszczanie się pomiędzy miejscowości możliwe jest wyłącznie na podstawie specjalnej przepustki wydawanej przez władze.

 

Chorwacja nie wstrzymała ruchu transportowo-ciężarowego, ale odbywa się on z utrudnieniami

Informacja serwisu gov.pl, aktualna na dzień 7.04.2020
Chorwacja nie wstrzymała ruchu transportowo-ciężarowego, ale odbywa się on z utrudnieniami. Możliwe jest wielogodzinne oczekiwanie na granicach. Przy wjeździe do Chorwacji priorytetowo traktowane są pojazdy ciężarowe przejeżdżające przez Chorwację tranzytem. Kierowcy wyładowujący transport w Chorwacji powinni mieć stały kontakt telefoniczny z firmą przyjmującą (nawet po godzinach pracy) – służby celne mogą zażądać potwierdzenia odbioru towaru zaraz po dotarciu do punktu docelowego. W przypadku, gdy postój (np. ze względu na tachograf) musi być dłuższy kierowcy poddawani są 14-stodniowej kwarantannie.

Na bieżąco aktualizowane informacje dotyczące przejezdności poszczególnych granic z Chorwacją można uzyskać na hak.hr

 

Informacje dla podróżujących przez państwa tranzytowe relacji Chorwacja – Polska

Informacje dla podróżujących dot. zmian w zakresie ruchu osobowego, jego obostrzeń, kontroli granicznych i przejezdności granic poszczególnych państwach tranzytowych na relacji Chorwacja- Polska można uzyskać na stronach:

 

Informacja dla podróżujących do Chorwacji i nie tylko

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. W drogeriach dostępne są płyny do dezynfekcji rąk – warto się zaopatrzyć! Przenoszenie się choroby ograniczyć można poprzez wspomniane wcześniej regularne mycie rąk, niedotykanie oczu, nosa i ust niemytymi rękami, praktykowanie dobrej higieny oddechowej, noszenie maseczek chirurgicznych i wczesną diagnozę.

 

Informacje ogólne o koronawirusie

 

REKLAMA

Układ odpornościowy człowieka jest przygotowany na koronawirusa

Znani immunolodzy z Polskiej Akademii Nauk, człowiek dysponuje układem odpornościowym, który może skutecznie nas chronić przed wirusami.

Należy podkreślić, że odpowiedź immunologiczna zaczyna się rozwijać dopiero po kontakcie z fragmentami (zwanymi antygenami) wirusa. Przed wniknięciem wirusów do organizmu człowieka liczba komórek układu odpornościowego (limfocytów) w krwiobiegu, jest niewystarczająca i, na dodatek, limfocyty te nie są jeszcze gotowe do obrony.

Dopiero po wstępnym rozpoznaniu wirusa, w limfocytach rozpoczynają się procesy określane jako dojrzewanie powinowactwa, które doprowadzą do wykształcenia komórek zdolnych do rozpoznawania antygenów określonego wirusa znacznie precyzyjniej (nawet miliony razy lepiej), po drugie – w wyniku ich namnażania zwiększy się ich liczba w krwioobiegu i po trzecie – komórki te nabędą odpowiednich właściwości, dzięki którym będą mogły skutecznie przeciwstawić się wirusowi oraz wyeliminować zakażone nim komórki.

Ogromna większość zakażeń kończy się rozwojem skutecznej odpowiedzi immunologicznej i eliminacją patogenów z naszego organizmu.

 

„Wzmacniacze odporności” a rozwój odporności przeciwzakaźnej

W tym samym komunikacie immunologów z PAN możemy przeczytać:

Należy podkreślić, iż nie istnieją żadne leki, które mogłyby wzmocnić odporność człowieka i uchronić go przed zakażeniem. Wszelkie preparaty witaminowe, mieszanki minerałów i witamin, naturalne wyciągi roślinne i zwierzęce, a w szczególności preparaty homeopatyczne, które przedstawiane są jako ”wzmacniacze odporności”, nie mają żadnego znaczenia dla rozwoju odporności przeciwzakaźnej. Nigdy nie wykazano ich działania wspomagającego pracę układu odpornościowego, a ich reklamowanie jako preparatów wzmacniających odporność jest zwykłym oszustwem.

Przed zakażeniem wirusem nie chronią również maseczki chirurgiczne. Ich rola polega na nieznacznym ograniczaniu rozprzestrzeniania wirusów przez osoby już zarażone, ale pod warunkiem, że przebywając w miejscach publicznych, osoby te regularnie i często zmieniają te maseczki na nowe.

 

Jak realnie zapobiec lub zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem

Procedura zmniejszania ryzyka przed zarażaniem się koronawirusem jest taka sama jak w przypadku innych wirusów. Głównym celem jest przestrzeganie zasad higieny. Ponadto należy:

  • unikać lub ograniczyć czas przebywania w zatłoczonych miejscach publicznych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90 proc. bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebne jest niecała minuta. Poniżej znajduje się instrukcja Głównego Inspektoratu Sanitarnego jak poprawnie myć ręce.

Jak myć ręce
Jak myć ręce (źródło: gis.gov.pl)

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

 • myj ręce ok. 30 sekund,
 • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
 • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
 • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
 • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
 • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

 

Koronawirus COVID-19 – definicja, objawy

COVID-19 (Corona-Virus-Disease-2019) to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. W grudniu 2019 po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę w chińskiej prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, uważany za epicentrum koronawirusa.

Symptomy u osób zarażonych są podobne do grypy:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • płytki oddech,
 • trudności w oddychaniu,
 • ból mięśni,
 • zmęczenie.

Rozwijające się zakażenie wirusem prowadzić może do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, posocznicy i wstrząsu septycznego oraz możliwej śmierci. Nie istnieje jeszcze szczepionka ani żadne lekarstwo bezpośrednio wycelowane w wirusa, jednak wiadomo już o ponad 24 tys. osób, które wyzdrowiały.

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący powinien obserwować swój stan zdrowia. W razie wystąpienia podejrzenia zarażeniem, podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Nie ma specyficznego leczenia, leczenie objawowe zwykle ma na celu opanowanie objawów i wsparcie funkcjonowania organizmu.

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

 

Wirus. Nie panikuj – obejrzyj

 

Źródło informacji: własne, Polska Akademia Nauk, gis.gov.pl

REKLAMA