Chorwacja – raj dla aktywnych

Odpoczniesz z dala od tłumu, dotrzesz do miejsc niedostępnych dla samochodów. Chorwacja oferuje mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku: na rowerze, jachcie czy w kajaku. Poniższy artykuł, naszego autorstwa pochodzi z papierowego wydania miesięcznika Podróże.

Spis treści (kliknij by przejść)

Żeglarstwo

Oglądanie Chorwacji od strony morza jest o wiele ciekawsze niż od strony lądu. Linia brzegowa oraz niezliczone wyspy i wysepki rozsiane na Adriatyku tworzą obszar nie tylko niezwykle atrakcyjny dla oka, ale i stanowiący wyzwanie dla miłośników jachtingu.

Żeglarstwo to przede wszystkim sposób na wakacje z dala od tłumu turystów, który rokrocznie zalewa adriatyckie wybrzeże. Jeśli mamy ochotę na żeglowanie w labiryncie wysp, a kolory turkusowy i biały szczególnie dobrze na nas działają, warto wybrać się do Parku Narodowego Kornati i Parku Przyrody Telašćica.

Czarter jachtu w Chorwacji jest umiarkowanie drogi, a infrastruktura wybrzeża – doskonała. Do wielu przepięknych dzikich zakątków, w tym plaż, dostać się można wyłącznie od strony morza.

Wędrówki

Tym, co przyciąga wielu turystów do Chorwacji, jest bliskie sąsiedztwo gór i morza. Są miejscowości, jak Makarska w Dalmacji czy Baška na wyspie Krk, w których spotykają się one w widowiskowy sposób.

Czasem trudno wybrać: plażowanie i napawanie się widokiem szczytów czy wędrówka i oglądanie turkusowej toni z wysokości? W całej Chorwacji jest wiele łatwiejszych i trudniejszych szlaków.

REKLAMA

Na półwyspie Istria polecam Ścieżkę Siedmiu Wodospadów: szlak świetny na upał, bo biegnie w lesie, a znajdująca się koło wodospadu Vela Peć pionowa skała jest ulubionym miejscem wspinaczy skałkowych.

Wspinaczka

Wymarzonym miejscem do uprawiania tego sportu jest Park Narodowy Paklenica. Znajdziemy tu około 400 tras o różnych stopniach trudności. Sezon trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Co roku 1 maja odbywa się w Paklenicy międzynarodowe spotkanie osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską.

Organizowane są wtedy zawody Big Wall Speed Climbing. Jedną z bardziej rozpoznawalnych skał w parku Paklenica jest Anića Kuk, na której możemy wybierać spośród ponad 100 dróg wspinaczkowych o różnych stopniach trudności.

Ciekawe tereny dla wielbicieli tego sportu są także w Splicie. Wzgórze Marjan i położona obok zatoczka o południowej wystawie ścian, lekkim przewieszeniu i płytach to doskonałe miejsce dla początkujących wspinaczy.

Kajaki

Jeśli nie jesteś wytrawnym żeglarzem, może przygodę z oglądaniem Chorwacji od strony morza rozpoczniesz na kajaku? Kajakarstwo kwitnie szczególnie wokół wysp, np. przy Parku Narodowym Kornati. Ale świetne warunki są także koło Dubrownika. Baza sprzętu znajduje się w niewielkiej zatoczce pomiędzy starym miastem a fortem Lovrijenac.

REKLAMA

Zapisy odbywają się właśnie tam lub koło przystanku dla autokarów przy bramie Pile. Dubrownik można więc najpierw obejrzeć z perspektywy murów miejskich, a potem od strony Adriatyku – wrażenie jest naprawdę niesamowite. Fortyfikacje wydają się jeszcze bardziej gigantyczne, niż kiedy obserwuje się je z uliczek miasta. Wycieczka kajakowa w Dubrowniku obejmuje dopłynięcie do Lokrum, owianej legendą „przeklętej wyspy miłości” oraz odpoczynek w Cave Beach, plaży ukrytej w wielkiej grocie. Czas można tu wykorzystać np. na kąpiel lub skoki ze skarpy.

Rowery

Najbardziej znane regiony rowerowe to Istria i Medjimurje, a także środkowa Dalmacja. Na Istrii polecamy szlak pieszo-rowerowy Parenzana. Biegnie wzdłuż traktu niedziałającej już kolejki wąskotorowej, łączy 33 miejscowości na Istrii oraz trzy kraje: Chorwację, Słowenię i Włochy.

Równie dobra jest infrastruktura rowerowa w rejonie Medjimurje. Chorwacja jest zintegrowana z siecią tras rowerowych EuroVelo, które łączą całą Europę. Przez Chorwację przebiegają EuroVelo 6 (Ocean Atlantycki – Morze Czarne, bardziej znana jako Trasa Dunajska), EuroVelo 13 (Trasa Żelaznej Kurtyny), EuroVelo 8 (Trasa Śródziemnomorska) i EuroVelo 9 (Bałtyk – Adriatyk).

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA