Liście laurowe w Chorwacji. Jak przywieźć i cieszyć się nimi przez cały rok

Natrafiliście na Wawrzyn szlachetny, którego liście nazywane są liśćmi laurowymi lub bobkowymi. Chcecie zabrać odrobinę chorwackich smaków do Polski. Postanowiliście więc przywieźć z Chorwacji liście ale te zeschły się i poskręcały po drodze i nie są już tak aromatyczne jak świeżo zerwane, stosowane w lokalnych restauracjach. Mamy dla Was sprawdzone rozwiązanie jak to zmienić! Najpierw jednak przybliżymy Wam „magiczne” właściwości liści laurowych.

 

Kilka słów o liściach laurowych

Liść laurowy czy też liść bobkowy, pochodzi z krzewu Wawrzyn szlachetny. W obszarze śródziemnomorskim, wawrzyn może osiągać wysokość do kilkunastu metrów i przyjmować postać krzewu lub drzewa. W Chorwacji często stosowany jest jako żywopłot.


Liście laurowe zawierają do 3% olejków z cyneolem, terpenami, geraniolem, 30% tłustych olejów, gorycze, skrobię oraz cukier. Odkryto iż liście zawierają substancje C1 i C2 należące do flawonoidów, które wykazują działanie przeciw gronkowcom złocistym MRSA (metycylinoopornym). Stosowany jest przy zaburzeniach ukrwienia, kaszlu, schorzeniach skóry, przy chorobach reumatycznych – do zastosowania zewnętrznego (nacieranie nalewką).

Kąpiel z dodatkiem olejku wawrzynowego jest pobudzająca. W kuchni wykorzystuje się suszone liście, znane jako liście bobkowe lub liście laurowe, są używane jako przyprawa, np. jako dodatek do bigosu, gulaszu, mięsa, są także składnikiem hinduskiej mieszanki przyprawowej „garam masala”. Liście odstraszają szkodniki (wkładane są do szaf, gdzie przechowuje się żywność). Znajduje też zastosowanie w perfumerii.

 

Jak przywieźć z Chorwacji świeże liście laurowe

Sposób na świeże liście laurowe jest bardzo prosty. Wystarczy przed wyjazdem do Polski zerwać liście i owinąć je w wilgotny ręcznik. Następnie, od razu po powrocie umyć i przełożyć do pojemnika i zamrozić. Zamrożone liście nie utracą żadnych wartości. Świeżo rozmrożone liście są świetnym dodatkiem do potraw, które smakują o niebo lepiej.

REKLAMA

Liście laurowe z Chorwacji
Zamrożone liście laurowe

W Polsce, za kilka sztuk musimy zapłacić ponad złotówkę. Przywiezionymi z wakacji liśćmi możemy obdarować rodzinę i bliskich. To jest prawdziwy prezent z Chorwacji!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA