Pakoštane

Pakoštane jest niewielką miejscowością położoną w północnej Dalmacji. Popularność wśród turystów zawdzięcza swojemu kameralnemu charakterowi oraz licznym atrakcjom, które czekają tutaj na przyjezdnych. Co ciekawe, w Pakoštane możemy spędzić urlop zarówno nad brzegiem Adriatyku jaki i brzegiem jeziora Vransko.

Miasto znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Biogradu na Moru, na trasie Šibenik Zadar (około 30 kilometrów od Zadaru).  Do Pakoštane  możemy się dostać również samolotem – lądując w Zadarze, a następnie znaleźć linię autobusową która kursuje wzdłuż całego wybrzeża. Historia Pakoštane sięga czasów Imperium Rzymskiego.

 

Atrakcje Pakoštane. Co warto zobaczyć

Będąc w okolicach Pakoštane warto wybrać się do Parku Krajobrazowego Vransko Jezero. Jest to największe słodkowodne jezioro w Chorwacji, posiadające bardzo interesującą historię. Dawno temu, ród rodziny Borrelli przekształcił ogromne błotne tereny w malownicze jezioro. Park jest rezerwatem dla ptaków. W słoneczne, zimowe dni na wodzie potrafi odpoczywać około 100 000 ptaków, korzystających z obfitości pożywienia.

Warto odwiedzić także, znajdujący się około 50 kilometrów od Pakoštane, Park Narodowy KRKA, która jest jedną z najbardziej znanych wizytówek Chorwacji i której nie musimy Wam przybliżać, znajcie ją doskonale.

Będąc w Pakoštane należy również zobaczyć wyspę Galešnjak, która jest w kształcie serca. Szerzej znana turystom jest jako „Chorwacka wyspa miłości”. W pobliżu Galešnjaka znajdują się inne wyspy, na przykład Pašman i Ugljan, Dugi Otok czy też Kornat. Jeśli koniecznie chcecie odwiedzić romantyczną wyspę, można zatrzymać się przykładowo w Pakoštane, bądź w położonym trochę dalej Zadarze.
Kolejną atrakcją będącą niedaleko Pakoštane jest Stari grad Vrana – średniowieczna twierdza. Jest ona pozostałością starego miasta Vrana, które od XI do XIV wieku było siedzibą najwyższych władz kościelnych i świeckich, a tym samym była miejscem przechowywania chorwackiej korony królewskiej.
W pobliżu twierdzy Stari grad Vrana znajduje się Mašković Han – letni dom oraz rezydencja dowódcy armii tureckiej będący jednym z największych pomników budownictwa tureckiego w Chorwacji. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej mieszczący się tam hotel został odremontowany – składa się z 14 pokoi, 2 apartamentów.
W Pakoštane znajduje się również centrum nurkowe Nadji Laguna, które organizuje m.in. nurkowanie w Parku Narodowym Kornati.

REKLAMA

 

Pakoštane – pogoda

Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Pakoštane ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Pakoštane – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

REKLAMA

Pakoštane – restauracje, gastronomia

Pakoštane, jak zresztą większość miejscowości w Dalmacji, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Pakoštane – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Pakoštane i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

 

Pakoštane na mapie

Następnym razem, przemierzając trasę Šibenik – Zadar, nie zapomnijcie odwiedzić Pakoštane!

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA