Gradac

Gradac jest miejscowością w Południowej Dalmacji. Miasto jest położone w połowie drogi pomiędzy dwoma największymi Chorwackimi miastami, czyli Splitem, a Dubrownikiem. Poza nimi z dużych aglomeracji w pobliżu znajdują się także Ploce (12 km na południe), oraz Makarska (42km na północ). Gradac jest częścią gminy, w skład której wchodzą miejscowości jak Brist, Drvenik, Podoca I Zaostrog.

 

Historia Gradacu – co warto zobaczyć

Historia Gradacu jest bardzo bogata i sięga prehistorii. Badacze znaleźli w okolicy kamienne kopce z epoki brązu i wczesnego żelaza. W czasach panowania imperium rzymskiego obszar miasta był najpewniej siedzibą rzymskiej kolonii Narona, czyli ważnej i strategicznej dla rzymian twierdzy. W miejscowości Gradina, która leży nieopodal Gradacu znaleziono fragment gzymsu monumentalnej budowli z III wieku naszej ery, oraz monety rzymskie. Oprócz tego znaleziono liczne grobowce, co sugeruje, że w tym miejscu była rzymska nekropolia. W średniowieczu na terenie na którym obecnie znajduje się Gradac leżało miasto o nazwie Labineca, o czym wspomniał cesarz bizancjum Konstantyn VII Porfirogenitus w połowie X wieku.

Obecną nazwę, czyli Gradac miasto uzyskało w 1649 roku, i została nadana na cześć twierdzy, która znajdowała się na wzniesieniu nad dzisiejszym kościołem św. Michała. Twierdza ta została najpewniej wzniesiona w latach 1645-1669 i stanowiła główną linię obrony przed Turkami. Wenecki inżynier wojskowy oraz kartograf Giuseppe Santinio, który zajmował się ilustrowaniem bitew sporządził w 1666 roku rysunek na którym widać jak twierdza stoi w płomieniach. Obecnie ruiny starej XVI wiecznej twierdzy znajdują się w opuszczonej wiosce Cista, która leży powyżej Gradacu. Najstarszą znajdującą się w Gradacu budowlą jest kaplica św. Pasquale na Górze Plana i ma charakterystyczne sklepienie o kształcie beczki, i dachu dwuspadowym. Obok starej kaplicy można znaleźć marmurowe ołtarze z posągami przedstawiającymi świętych. W kościele można znaleźć również kamienną chrzcielnice. Oprócz starych, zabytkowych kaplic możemy znaleźć także młodsze zabytki, jak np. pomnik obywateli zabitych przez partyzantów jugosłowiańskich podczas II wojny światowej.

 

Gradac – apartamenty, noclegi

W Gradacu znajdują się hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Więcej apartamentów w Gradacu znajdziemy na stronie Bookingu.

REKLAMA

 

Gradac – restauracje, gastronomia

Gradac, jak zresztą większość miejscowości w Dalmacji, słynie z licznych kawiarni, restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Gradac – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

REKLAMA

Gradac – pogoda

Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 26, a morza 25 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 5 dni spada poniżej 0. Gradac ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Gradac na mapie

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA