Zaostrog

Zaostrog to miejscowość położona w środkowej Dalmacji, 35 km od Makarskiej, pomiędzy Podacą, a Drvenikiem. Miasto jest podzielone na starszą i nowszą jego część. Ta pierwsza jest położona poniżej góry Biokovo, a ta druga jest strefą przybrzeżną. Zaostrog ma dość ciekawą i bogatą historię, a także wiele pięknych plaży. Jest idealnym miejscem na przyjemne wakacje.

 

Co warto zobaczyć będąc w Zaostrogu

Kościół Świętej Barbary powstał około XV wieku I był początkowo poświęcony św. Benedyktowi, następnie św Mikołajowi, aż w końcu św. Barbarze. Tutejszy ołtarz został wykonany w pierwszej połowie XVII wieku, większość jego elementów zostało wykonanych w Weneckich zakładach, a następnie przetransportowanych do Chorwacji drogą morską. Dzięki swojemu pochodzeniu cechuje go niesamowita jakość wykonania, przez co niektórzy nazywają go najpiękniejszym z ołtarzy w Dalmacji. Wewnątrz kościoła można było znaleźć także obraz autorstwa Angelo Manciago z XV wieku, przedstawiający św. Barbarę, wraz ze św. Mikołajem.

Drugim miejscem zdecydowanie wartym zobaczenia jest Klasztor Franciszkanów, który znajduje się w centrum miasteczka. Klasztor powstał nie za sprawą franciszkanów, a za sprawą Rzymian, którzy następnie go opuścili w XV wieku. Franciszkanie postanowili przejąć opuszczone miejsce, dokonać jego renowacji, a następnie się w nim osiedlić. Mnisi dokonali tak zaawansowanej modernizacji, że jeden z najważniejszych bośniackich generałów okrzyknął go mianem najpiękniejszego klasztoru w całej Dalmacji.

 

Plaże w Zaostrogu

Wszystkie najciekawsze plaże w Zaostrogu (piaszczyste, żwirkowe i skaliste) znajdziecie na stronie Beach Rex.

REKLAMA

 

Zaostrog – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Zaostrogu i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

 

Zaostrog – restauracje, gastronomia

Zaostrog, jak zresztą większość chorwackich miejscowości ze środkowej Dalmacji, słynie z kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

REKLAMA

Zaostrog – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

Zaostrog – pogoda

Dalmacja znana jest z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Zaostrog ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Zaostrog na mapie

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA