Podstrana

Podstrana znajduje się w żupanii splicko-dalmatyńskiej, około 8 km na południe od Splitu. Wybrzeże Podstrany ma długość około 6 kilometrów. W mieście żyje obecnie około 9000 mieszkańców. Podstrana ma bardzo bogatą historię, wspaniałe dziedzictwo kulturowe, oraz bogate tradycje.

 

Historia Podstrany

Już od czasów starożytnych Podstrana była bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Badacze zajmujący się okolicami Splitu odkryli pod ziemią fundamenty wielu willi w stylu rustykalnym, renesansowych wiejskich domów, a także pałaców. Większość z nich powstawała na zboczach góry Perun, co miało je uchronić przed barbarzyńskimi plemionami. Podstrana była także wyjątkowo ceniona wśród osadników ze względu na bardzo obszerne zasoby drewna, które było wyjątkowo ważne w tamtych czasach.

Pierwszymi znanymi mieszkańcami Podstrany byli Ilirowie. Dopiero pod koniec I w. n.e. na te tereny przybyli Rzymianie. Założyli osadę, którą nazwali Pitunium. Kilka wieków później, tereny przejęli Chorwaci, którzy zdecydowali się wybudować swoje wioski na zboczach gór.

Pierwszym miejscem, gdzie pierwotnie istniała Chorwacka osada jest grupa domów znajdująca się od stromymi skałami Vrsiny. Dzisiaj te tereny nazywa się starą Podstraną.

 

REKLAMA

Zabytki Podstrany

Zdecydowanie warte zobaczenia w Podstranie i okolicy jest Villa Cindro, która obecnie oferuje noclegi. Warto także udać się do zabytkowego Kościoła świętego Jerzego, oraz cmentarz, który mieści wiele cennych dzieł sztuki znanych chorwackich malarzy, a także piękne marmurowe posągi.

 

Podstrana – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Podstanie i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

 

Plaże w Podstranie

Wszystkie najciekawsze plaże w Podstranie (piaszczyste, żwirkowe i skaliste) znajdziecie na stronie Beach Rex.

REKLAMA

 

Restauracje w Podstranie – gastronomia

Podstrana, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Opinie i informacje praktyczne o Podstranie

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

Pogoda w Podstranie

Dalmacja jest znana z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Podstrana ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Podstrana na mapie

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA