Promajna

Promajna, znajdująca się na Riwierze Makarskiej w splicko-dalmatyńskiej żupanii, sąsiaduje z miejscowościami Baška Voda i Krvavica. Obecnie liczy niecałe 500 mieszkańców. Każdy kto chociaż raz przejeżdżał przez Riwierę Makarską wie jakie widoki mają przebywający tam turyści. Z jednej strony Adriatyk, a za plecami wysokie szczyty masywu górskiego Biokovo, z najwyżej położoną drogą w Chorwacji, prowadzącą na szczyt Sv Jure, na który możecie wjechać autem.

 

Historia Promajny

Według badań Archeologicznych, już w połowie 2 tysiąclecia p.n.e. w pobliżu dzisiejszej Promajny istniała osada, którą uważa się, że mogła być miastem-portem na „bursztynowym szlaku”, którym Kreteńczycy zmierzali z bursztynem w kierunku Adriatyku. W pobliżu Promajny znaleziono miedzianą tabliczkę z kreteńskimi i egipskimi inskrypcjami. Podobną tablicę jak ta z Promajny znaleziono w egipskich piramidach.

W III w. władzę na tych terenach przejęli Rzymianie. W zapiskach rzymskie miasto pojawia się jako port Inaronii oraz Muccurum, które było większą osadą mieszczącą się w wyższych partiach masywu Biokovo.

Podczas okresu migracji w 548 roku tutejsze osady zostały zniszczone przez Wschodnich Gotów, którzy doszczętnie splądrowali i zdezelowali miasto. W późniejszym okresie miasto zostało odbudowane za sprawą bizantyjskiego cesarza, a następnie mianowane głównym centrum administracyjnym regionu.

W 877 roku miasto zostało podbite przez Wenecjan, którzy przejęli te tereny z rąk Cesarstwa Bizantyjskiego. Władza Wenecjan utrzymywała się aż do XII wieku, kiedy to Promajna została przyłączona do Królestwa Chorwacji. W 1499 roku Turcy podbili całe wybrzeże Dalmacji. Pod panowaniem osmańskim miasto zostało otoczone murami z trzema wieżami, których ruiny można podziwiać do dzisiaj. Oprócz tych murów w 1568 wybudowali także fortecę, która miała ich obronić przed rosnącym zagrożeniem ze strony Wenecjan.

REKLAMA

Po upadku Republiki Weneckiej Promajna została przekazana Austriakom, a następnie Francuzom, którzy pozostali tu aż do 1813 roku.

 

Plaże w Promajnie

Wszystkie najciekawsze plaże w Promajnie (piaszczyste, żwirkowe i skaliste) znajdziecie na stronie Beach Rex.

 

Promajna – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Promajnie i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

REKLAMA

 

Promajna – restauracje, gastronomia

Promajna, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Opinie i informacje praktyczne o Promajnie

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.

 

Promajna – pogoda

Dalmacja jest znana z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Promajna ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Promajna na mapie

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA