Vid

Nieopodal miasta Metković (przejście graniczne z Bośnią, kierunek Mostar) w żupanii dubrownicko-neretwiańskiej, znajduje się niewielki Vid. Liczący ok. 800 mieszkańców Vid z pewnością zasługuje na miano „niewielka miejscowość z wielką historią”. A to wszystko z powodu antycznej Narony.

 

Co warto zobaczyć w Vid

Mimo tego, że Vid jest spokojnym miasteczkiem, które raczej nie przyciąga zbyt wielu turystów to oferuję naprawdę wiele, zwłaszcza jeżeli chodzi o zabytki. Ma to swoje uzasadnienie głównie w fakcie, że Rzymianie urządzili w tym miejscu swój główny punkt handlowy, do którego przybywało wiele podróżnych. Z tego względu infrastruktura miasta była na dość wysokim poziomie i tamtejsze zabytki są zdecydowanie warte uwagi, gdyż pozwalają przynajmniej w części poznać kulturę starożytnego Rzymu, oraz ich zwyczaje. Pierwsze prace wykopaliskowe w Vid miały miejsce w 1877 roku.

 

Antyczna Narona

W dolinie Neretwy, pomiędzy miastami Metković a Vid znajdowało się starożytne miasto z czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego. Rzymska kolonia, Narona funkcjonowała już w II w n.e., do początku VII wieku.  W 1995 roku budynek świątyni rzymskiej została zakryty, tym samym powstało Muzeum Archeologiczne Narona. W muzeum znajdują się posągi cesarzy Klaudiusza i Wespazjana, jak również dwa Augusta i jego żony Livii.

 

REKLAMA

Kościół św. Wita

Przed wjazdem do Vid znajduje się kościół św. Wita. Ta późnośredniowieczna budowla została zbudowana na fundamentach starożytnej bazyliki, którą archeolodzy odkryli dopiero w ostatniej dekadzie XX wieku. Wyjątkowo cennym odkryciem jest dobrze zachowana studnia położona wzdłuż północnej ściany kościoła. Pozostałości z architektury kościoła zostały zachowane i udostępnione dla zwiedzających. Oprócz tego efekty badań archeologów, wraz ze szczegółowymi opisami i fotografiami można podziwiać we wnętrzu kościoła św. Wita.

 

Forum świątynne

Po przejściu przez miejski most znajdziemy się na Forum Świątynnym, które zostało wybudowane przez przedsiębiorczych kupców greckich, a z jego funkcji korzysta się do dnia dzisiejszego. Vid był w ówczesnym czasie drugim największym miastem na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Wewnątrz świątyni archeolodzy odkryli pozostałości po marmurowych rzeźbach, przedstawiających cesarzy, oraz ich rodziny.

 

Centrum starego miasta

Wzdłuż zachodniego krańca Vid znajduje się centrum miasta, którego układ nie wiele się zmienił od tego, od tego z czasów antycznych. Największe wrażenie robią wąskie kamienne uliczki.

REKLAMA

 

Ruiny Kościoła w Eres

Nieco dalej od starego miasta, w miejscowości Eres znajdują się ruiny kościoła. Jednonawowy kościół został wybudowany w VI wieku na miejscu willi, która najprawdopodobniej należała do jednego z dygnitarzy naronickich. Zachowane do dziś pozostałości architektury świadczą o dwóch etapach budowy kościoła, oraz o wielu zmianach, których dokonano na przestrzeni wieków.

 

Mury Naronickie

Niedaleko od kościoła parafialnego rozciąga się pas murów naronickich, które pełniły funkcję obronną. Dzisiaj możemy podziwiać jedynie pozostałości dawnej konstrukcji murów.

 

Vid – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Apartamenty w Vid i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

 

Vid – pogoda

Dalmacja, szczególnie jej południowa część znana jest z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 26. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Vid ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

 

Vid na mapie

REKLAMA

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA