Tučepi

Liczące niespełna 2000 mieszkańców Tučepi jest małym ośrodkiem turystycznym, znajdującym się w środkowej części Dalmacji. Małym ale jakże pięknym. Każdy z nas ma przed oczami bajkowe plaże Tučepi, nad którymi, jak parasole zwisają drzewa iglaste. Symbolem tego małego, ale przy tym pięknego miasta jest jedna z najdłuższych w całej Chorwacji plaż, o długości niemal 3km! Co warto zobaczyć będąc na wakacjach w Tučepi? Jaka jest historia tego malowniczego miasta?

 

Historia Tučepi

Turystyka rozwinęła się tutaj już w latach 60-tych ubiegłego wieku, kiedy w niewielkiej wiosce zaczęto stawiać budynki mieszkalne. Od tamtego czasu większość mieszkańców Tučepi żyje właśnie z turystyki, która jest głównym motorem lokalnej gospodarki, a rybołówstwo, czy rolnictwo stanowią w niej jedynie promil. Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 1434 r.

Co prawda miasto było już wcześniej zamieszkane, ale głównie w czasach rzymskich. Po upadku imperium przez wiele lat nie było tutaj większej cywilizacji. Według zachowanego, starego Iliryjskiego dokumentu w języku albańskim słowo Tučepi oznacza „wioskę przy źródle”, co może wskazywać na powód dla którego rzymianie wybrali ten region jako bazę pod budowę miasta.

 

 

REKLAMA

 

Zabytki w Tučepi

Jednym z najważniejszych punktów na planie każdego turysty, który planuje odwiedzić Tučepi powinien być bez wątpienia kościół św. Jerzego, który został wzniesiony w 1311 roku i zachował się dziś jako jednonawowy budynek romański z półkolistą absydą I malowanymi krzyżami we wnętrzu.

Drugim, również bardzo interesującym zabytkiem jest kościół św. Jana, który jest znacznie młodszy, bo został wybudowany w 1703 r. Jest budynkiem nawowym z cechami dalmatyńskiego, prowincjonalnego baroku.

Trzecim zabytkiem, który zdecydowanie warto zobaczyć są wieże w Gornji Tučepi, które zostały wybudowane w celu obrony miasta przed Turkami. Ze względu na sporą wysokość oferują piękny widok na morze I okolicę.

 

REKLAMA

Życie nocne w Tučepi

Niestety, w Tučepi nie ma ani dyskotek, ani klubów nocnych. Nie oznacza to jednak, że noce są nudne. Można znaleźć kilka barów, w tym barów plażowych, gdzie można spędzić wieczór i wypić drinka. W lecie są tu także organizowane wieczory przy muzyce. Jeżeli jednak to nie będzie dla nas wystarczające możemy się udać do Makarskiej czy Splitu, gdzie nie brakuje klubów nocnych oraz dyskotek.

 

Tučepi – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty id prywatne pensjonaty. Większość apartamentów w Tučepi znajdziemy na stronie Bookingu.

Jednym z najpopularniejszych jest hotel Alga, który znajduje się zaledwie 10 m od plaży. Hotel oferuje praktycznie wszystko czego życzy sobie turysta. Innym, również bardzo często wybieranym przez turystów hotelem jest trzygwiazdkowy hotel Neptun.

Niestety w Tučepi nie ma kempingów, więc właściciele przyczep muszą pojechać w okolicę miasta, gdzie istnieje kilka miejsc dedykowanych specjalnie dla nich.

 

Tučepi – restauracje, gastronomia

Tučepi, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.

 

Tučepi – opinie, informacje praktyczne

Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty. Opinie o Tučepi są bardzo mieszane, a to wszystko przez wielką popularność tego miejsca. Większość „narzekających” odwiedza Tučepi właśnie w szczycie sezonu turystycznego, kiedy na plaży ciężko o kawałek wolnej przestrzeni. Wystarczy przyjechać zaraz po sezonie by przekonać się, że Tučepi zasługuje na lepszą opinię.

 

REKLAMA

Tučepi – pogoda

Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 26, a morza 25 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Tučepi ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin co jest bardzo wysokim wynikiem.
Osoby, które zjawią się tam w maju, w zależności od zimy, mają możliwość kąpać się w Adriatyku, jednocześnie podziwiając szczyty masywu Biokovo.

 

Tučepi na mapie

 

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA