Knin

Knin to malownicza miejscowość położona w Chorwacji, na terenie regionu Szybenik-Knin. Miasto jest bogate w historię i kulturę, a także oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających.

Obszar na którym dzisiaj znajduje się miasto Knin jest zamieszkiwany od epoki kamienia łupanego. Później, za czasów kiedy tamtejsze tereny były pod władzą rzymian zorganizowano tutaj rzymski obóz wojskowy.

Pierwsze, pisemne wspomnienie o mieście archeolodzy datują na X wiek w dziele pt. De Administrando Imperio. Tamtejsi kronikarze określają to miasto jako jedno z największych w całej Chorwacji, a w 1040 roku na rozkaz Chorwackich królów przeniesiono tutaj siedzibę królewskiego biskupstwa. W drugiej połowie XI wieku miasto Knin stało się stałą rezydencją króla Demetriusza Zvonimira, miało to miejsce dokładnie w 1080 roku. Od tamtego czasu Knin zaczęto nazywać ,,miastem królów chorwackich”.

Jednym z najważniejszych miejsc do zobaczenia jest Twierdza Knin, położony na wzgórzu nad miastem. Zamek został zbudowany w X wieku i pełnił ważną rolę w historii Chorwacji, zwłaszcza podczas wojen z Turkami w XVII wieku. W XIX wieku zamek stał się siedzibą wojskową i pozostał niemal niezmieniony do czasów dzisiejszych. Po pierwszej wojnie światowej Knin stała się częścią Królestwa Serbów, Słowian i Chorwatów. Ten stan rzeczy utrzymywał się aż do 1990 roku, kiedy to Chorwacja stała się wolnym i niepodległym państwem. Dziś zamek jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć mury obronne, baszty, a także kaplicę św. Mihovila.

Warto również odwiedzić Muzeum Miejskie w Kninie, które mieści się w centrum miasta. Muzeum prezentuje historię Knina i regionu Szybenik-Knin, a także posiada interesujące zbiory sztuki i rzemiosła.

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA