Sevid

Leżąca w pobliżu Trogiru, niewielka miejscowość Sevid jest doskonałym miejscem na spokojny wypoczynek. Sevid ma dość bogatą historię. W rejonie dzisiejszego Sevid żyło plemię Bulin, później Grecy, a następnie plemię Hillin. Po nich przyszedł czas na rzymian, a w VII wieku do tego miejsca przybyli Chorwaci. Pierwsze pisemne wspominki opisują tę miejscowość w 1070 roku jako Bosilijana, którą była ówcześnie częścią gminy Trogir, i jednocześnie siedzibą chorwackiej parafii Drida. W 1495 roku, czyli w XVI wieku powstała tutaj średniowieczna osada. W tym czasie biskup Trogiru wydał decyzję o zbudowaniu kwadratowej wieży, którą nazwano wieżą biskupa. Wieża ta miała koronę i cytadelę. Wybudowano ją w celu obrony przed bardzo agresywnymi najeźdźcami z Turcji. Kilkanaście lat później wokół cytadeli wzniesiono także wał obronny. W tamtym okresie wokół wieży osiedlało się co raz więcej osób, przez co finalnie stworzono dwie osady o nazwach: Bosilijna, oraz Marina. Bosilijna dotyczyła terenów dzisiejszego Sevidu i została zmieniona od I wojny światowej.

Plaże w Sevid

Wszystkie najciekawsze plaże w Sevid (piaszczyste, żwirkowe i skaliste) znajdziecie na stronie Beach Rex.

Sevid – apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Sevid i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

Sevid- restauracje, gastronomia

W Sevid znajduje się jeden bar oraz jeden sklep spożywczy.

Sevid – pogoda

Dalmacja znana jest z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Sevid ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

Sevid na mapie

REKLAMA

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA