Klek

Klek jest małym nadmorskim miasteczkiem położonym przy pięknej zatoczce zaraz przy głównej trasie prowadzącej ze Splitu do Dubrownika. Znajduje się w żupanii dubrownicko-nerewtańskiej, zaraz przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Niegdyś Klek był częścią słynnej Republiki Dubrownickiej. Obecnie liczy około 200 mieszkańców. Klek jest wyjątkowo spokojnym kierunkiem, który oferuje turystom naprawdę wiele.

Klek oddalony jest o 70 km od Dubrownika, przez co jest idealnym miejscem na bazę wypadową dla tych, którzy nie lubią wielkich turystycznych miejscowości. Wśród najczęściej wybieranych kierunków takich wycieczek znajdziemy: Ston, Mljet, Korčula czy Riwiera Makarska. Można również wybrać się do Bośni i Hercegowiny n.p. do Medjugorje, Mostaru czy Sarajewa. W najbliższej okolicy Klek leżą miejscowości: Opuzen, Metković, a także Neum (BiH).

Historia Kleku i najważniejsze zabytki

W pobliżu Kleku znajduję się wysoka, czterokątna wieża Nonkovic, pochodząca z czasów weneckich. Stanowiła ona jeden z najważniejszych elementów obronnych miasta. Świetnie zachowane są także kaplica, oraz ruiny ścian kościoła, które pochodzą odpowiednio z XVII i XVII wieku.

Niedaleko nad miastem Klek znajdują się ruiny starego miasta Smrdan grad, a dokładniej są to najprawdopodobniej mury z weneckiej fortecy, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Owa forteca służyła najprawdopodobniej jako punkt obserwacyjny wejścia do Zatoki Neum. W niedalekiej odległości można znaleźć także Kościół Najświętszej Marii Panny, a nad ruinami na stromym pagórku stoi twierdza Gradina, którą historycy datują na czasy przedrzymskie. Bardzo ciekawym, wartym do zobaczenia miejscem jest także duży cmentarz, który znajduję się niedaleko miasta Smrdan. Można w nim znaleźć wiele kamiennych nagrobków z okresu średniowiecza.

Plaże w Kleku

Wszystkie najciekawsze plaże w Kleku (piaszczyste, żwirkowe i skaliste) znajdziecie na stronie Beach Rex.

Klek- apartamenty, noclegi

Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Kleku i okolicy znajdziemy na stronie Bookingu.

REKLAMA

Klek – restauracje, gastronomia

Klek oferuje wiele świetnych obiektów gastronomicznych, których kucharze serwują jedynie autentyczne dania kuchni dalmatyńskiej, które są przyrządzane z najwyższej jakości, świeżych składników. W Kleku możemy znaleźć jedną z najsłynniejszych smażalni ryb w tym regionie, czyli restaurację Zlatna Ribica, w której można skosztować wiele różnorodnych gatunków ryb, które są podawane w wyjątkowym, śródziemnomorskim stylu. Na miejscu jest 5 restauracji (jedna przy starej wieży, trzy przy plaży oraz jedna na „osiedlu” przy wjeździe do miejscowości. Kluby nocne nie działają przynajmniej od trzech lat. Są też dwa markety i dwa stoiska z warzywami i owocami.

Klek- opinie, informacje praktyczne

Najbliższa apteka oraz przychodnia lekarska znajduje się w Ploce. Można również skorzystać z jednego bankomatu (ATM!). Punkt pocztowy działa w poniedziałki, środu i piątki w godzinach 12 – 15, można tu wymienić walutę (prowizja 1,5%) od operacji.

Klek – pogoda

Dalmacja znana jest z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Klek ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.

Klek na mapie

Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA