Nie bój się mówić w Chorwacji po chorwacku

Jeszcze przed pierwszym wyjazdem do Chorwacji zastanawiamy się w jakim języku będziemy się porozumiewać z miejscowymi. Czy ma to być język angielski, polski, rosyjski, a może niemiecki? No bo przecież po chorwacku nie potrafimy. Spokojnie, dacie radę! Wystarczy znajomość kilku podstawowych chorwackich słówek. Z pewnością fory mają Ci, którzy pamiętają ze szkoły język rosyjski, połączenie języka chorwackiego, polskiego i rosyjskiego, plus dedukcja sprawi, że takie osoby nie muszą się martwić o kontakt z Chorwatami. Taki sposób porozumiewania się na pewno będzie lepszy od tego, jaki stosuje wielu naszych rodaków, wychodzących z założenia „skoro nie umiesz po polsku to u Ciebie nie kupię!”.

Specjalnie dla Was, jakiś czas temu Aga opublikowała kilka cennych podstaw językowych m.in. zwroty grzecznościowe, liczebniki, czy powiedzenia codzienne, dzięki którym podstawy będziecie mieli opanowane!

Dzisiaj ruszamy z nowym projektem, który przybliży Wam język chorwacki. Co najmniej raz w tygodniu będziemy publikować obrazek z chorwackim słówkiem wraz z wyjaśnieniem co ono oznacza. Wybierane przez nas słówka będą należały do tych, które nie są podobne do ich polskich odpowiedników. Uważamy, że taka forma przekazu powinna pomóc Wam z ich zapamiętaniu. Z biegiem czasu słówek będzie przybywać, a ich pełny spis znajdziecie tutaj.

Jeśli któreś ze słówek spodoba się Wam, nie krępujcie się udostępniać je na Waszych profilach na Facebooku ;)

Na pierwszy ogień idzie słowo BOK, które oznacza „cześć” [wymawiane do przyjaciela].

Bok - cześć po chorwacku

 

REKLAMA

REKLAMA