Światowy Dzień Krawata

Szukając informacji o krawatach w Google 99% z nich dotyczy dnia bez krawata. A co z dniem krawata? Kiedy jest obchodzony i co ma wspólnego z Chorwacją? Już wyjaśniamy. Światowy Dzień Krawata obchodzony jest 18 października. Krawat po chorwacku to kravata. Zapewne znajdą się w wśród Was tacy, którzy nie wiedzą, że świat mody zawdzięcza istnienie krawata właśnie Chorwatom.

Historia krawata

W dawnych czasach, co najmniej kilka wieków temu, powszechny był zwyczaj, w którym chorwackie kobiety dawały swoim ukochanym bawełniane chusty. Zazwyczaj miało to miejsce przed długą rozłąką. Każdy mężczyzna zawiązywał ją na szyję i wyruszał w daleką podróż, przeważnie na wojnę. Dzięki chuście, gdy tylko na nią spojrzał, przypominała mu się ukochana. Był to również pewien rodzaj okazywania wierności i miłości swojej kobiecie.

Gdy w XVII w. chorwaccy żołnierze wzięli udział w paradzie dla francuskiego króla Ludwika XIV, noszone przez nich krawaty bardzo przypadły do gustu królowi i jego wersalskiej świcie.

Był to jeden z niewielu przypadków, kiedy to francuska arystokracja, która ówcześnie wyznaczała trendy w świecie mody, przejęła element ubioru od innej kultury. Od tego momentu krawaty zyskały dużą popularność oraz stały się światowym symbolem wyszukanego stylu i dobrego gustu.

Krawat w innych językach

Jak widać poniżej, nazwa krawata w równych językach niewiele różni się od siebie.

Włoski – Cravatta
Hiszpański – Corbata
Filipiński – Korbata
Portugalski – Gravata
Irlandzki – Carabhat
Angielski – Tie lub Cravat
Szwedzki – Kravatt
Fiński – Kravatti
Duński – Kravata
Norweski – Krawatt
Estoński – Kravata
Grecki – Gravata, γραβάτα
Ukraiński – Kravatka
Czeski – Kravata
Slowacki – Kraváta
Sloweński – Kravata
Albański – Kravatë
Rumuński – Cravată
Serbski – Kravata
Turecki – Kravat
Wietnamski – Cravat

REKLAMA

Największy krawat na świecie

Największy krawat na świecie powstał 18 października 2003 w Puli. Sami zobaczcie jakich był rozmiarów.

Będąc w Chorwacki kup krawat

Odwiedzając Chorwację, nie można zapomnieć o zakupie jednego ze słynnych chorwackich ręcznie robionych krawatów. Można je również nabyć w sklepach Croata! Ten element ubioru doczekał się nawet własnego święta, Światowy Dzień Krawata obchodzony jest 18 października.

REKLAMA

REKLAMA