W północnej Dalmacji znajduje się rzeka Zrmanja, która swoją popularność zawdzięcza imponującemu i fotogenicznemu kanionowi. Niektórzy, kanion rzeki Zrmanja mogą kojarzyć z ekranizacji powieści przygodowej „Winnetou” Karola Maya, gdzie naśladował krajobraz Dzikiego Zachodu. Krajobraz kanionu robi niesamowite wrażenie o każdej porze roku i w każdą pogodę. Nam dane było, pierwszy raz pojawić się przy kanionie w pochmurny i deszczowy dzień.
Rzeka Zrmanja
Rzeka Zrmanja to jeden z najbardziej fascynujących i malowniczych cudów natury na terenie Chorwacji. To miejsce, gdzie potęga wody przez tysiąclecia rzeźbiła w skałach spektakularne formacje. Rzeka Zrmanja, płynąca przez 69 kilometrów, zanim wpada do Adriatyku, stworzyła na swoim biegu jedno z najbardziej imponujących miejsc. Kanion, który wyżłobiła w wapiennych skałach stanowi unikalny ekosystem, gdzie spotykają się wpływy śródziemnomorskie i kontynentalne.
Źródło rzeki Zrmanja znajduje się u podnóża góry Poštak, położone na wysokości około 335 m. n.p.m., w południowej części pasma górskiego Velebit. Ujście Zrmanji znajduje się w Zatoce Novigradzkiej, będącej częścią Adriatyku.
Region przez który płynie Zrmanja, znany jest z krasowego krajobrazu. Przepływając przez tereny bogate w wapień – łatwo ulegającej erozji skale – rzeka tworzy imponujące wodospady, jaskinie, a także wąwóz, którym zachwycają się zarówno turyści jak i geolodzy. W górnym biegu Zrmanja płynie przez wąskie doliny, tworząc kaskady i wodospady. W środkowym i dolnym biegu rzeka spowalnia, tworząc głębokie kaniony i rozlewiska.
Ekosystem rzeki Zrmanja jest niezwykle bogaty i zróżnicowany. W górnym biegu rzeki, gdzie woda jest chłodniejsza i bardziej natleniona, można spotkać pstrągi i inne ryby charakterystyczne dla górskich strumieni. W dolnym biegu, gdzie woda jest cieplejsza i wolniejsza, występują gatunki typowe dla środowisk przybrzeżnych.
Prócz podziwiania z lądu, rzekę Zrmanję możemy poznać pływając po niej statkiem wycieczkowym, łodzią czy kajakiem. W Wyższych partiach rzeki możemy skorzystać z raftingu czy kanioningu. Ponadto, amatorzy wspinaczki mogą zmierzyć się z trasami o różnym poziomie trudności. Wzdłuż Zrmanji znajduje się kilka szlaków i ścieżek.
REKLAMA
W jakich filmach pojawił się kanion rzeki Zrmanja?
Prócz wspomnianej na początku serii filmów „Winnetou”, kanion rzeki Zrmanja pojawił się w takich produkcjach jak „Ruja” (jugosłowiański film dramatyczny z 1984), „Czerwona Sonja” (amerykański film fantasy z Arnoldem Schwarzeneggerem z 1985), „Indianin w Paryżu” (francuska komedia z 1994), oraz „Czarnobyl” (miniserial HBO z 2019).
Kanion rzeki Zrmanja
Zrmanja ma długość 69 kilometrów, natomiast sam kanion rozciąga się na dystansie około 20 kilometrów. Wysokość ścian kanionu Zrmanja jest zróżnicowana i waha się od kilkudziesięciu do ponad 200 metrów w najwyższych punktach. Kanion naprawdę robi niesamowite wrażenie!
Punkty widokowe Plateau Winnetou i Pariževačka glavica
Punkty widokowe Plateau (płaskowyż) Winnetou oraz Pariževačka glavica, znajdują się niemal w tym samym miejscu (ten drugi bliżej rzeki, wystająca skała). Często możecie spotykać się raz jedną, a raz z drugą nazwą.
Punkt widokowy Plateau Winnetou (czy Pariževačka glavica) jest najbardziej popularnym i rozpoznawalnym miejscem na Zrmanji. To właśnie z tego miejsca pochodzi najwięcej zdjęć płynącej kanionem Zrmanji, które możecie odnaleźć w sieci. To właśnie w tym miejscu kręcono część scen do „Winnetou”.
Zrmanja Plateau Winnetou znajduje mniej więcej w połowie drogi między miejscowościami Maslenica a Oborovac. Dokładne współrzędne geograficzne to: 44°13’21.9″N 15°36’50.2″E. Do punku prowadzi szutrowa droga, na końcu której znajduje się parking.
REKLAMA
Wojtek
-Bardzo fajna wzmianka, warto wspomnieć, że film był kręcony również na Jeziorach Plitwickich… Widoki są rewelacyjne…