Modro i Crveno Jezero w miejscowości Imotski

Znikające pod ziemią całe domy czy skrzyżowania to skutek tworzenia się pod nimi lejów krasowych, które powstają na całym świecie. Chcąc zobaczyć na własne oczy to niezwykłe zjawisko wcale nie musimy lecieć do USA czy Japonii. Przebywając w środkowej Dalmacji, w przerwie pomiędzy plażowaniem, a kolacją możemy udać się do miejscowości Imotski, gdzie znajdują się dwa wielkie leje krasowe. Jeden z nich jest największym lejem krasowym w Europie i jednym z największych na świecie.

Góry Dynarskie kryją bardzo wiele tworów krasowych, nie tylko wielkie zapadliska ale również jaskinie i groty. W okolicy miejscowości Imotski takich miejsc znajdziemy co najmniej kilkadziesiąt.

Imotski


Imotski, niewielkie miasteczko liczące ok 4300 mieszkańców, znajduje się w środkowej Dalmacji, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. Oddalone są od Makarskiej ok 36km na północny-zachód. Sprawne oko, już z daleka dostrzeże skalne brzegi krasowych zapadlisk.

Miasto położone jest na dość stromy zboczu co powoduje, że znajduje się tam wiele kamiennych schodów, łączących różne części Imotski. Do tych najbardziej znanych należą wybudowane w XVIII w. przez Wenecjan schody posiadające 90 stopni.

Imotski

Modro Jezero

…latem jezioro potrafi całkowicie wyschnąć, a na jego dnie rozgrywane są …mecze piłkarskie pomiędzy drużynami Vilenjaci a Vukodlaci


Znajdujące się w Imotski Modro Jezero (Niebieskie jezioro) to jezioro krasowe, którego głębokość dochodzi do 100m i waha się w zależności od pory roku. Wysokość leja krasowego Modro Jezero wynosi 290m. Modro Jezero ma długość ok 800m i szerokość ok 500m. Tafla jeziora, przy wysokim poziome wody, znajduje się na wysokości 342m n.p.m. W ścianach zapadliska znajduje się kilka jaskiń, które były wykorzystywane jako schronienie dla okolicznych mieszkańców w czasie II Wojny Światowej.

Swoją nazwę jezioro zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody. Ciekawostką jest fakt, że latem jezioro potrafi całkowicie wyschnąć, a na jego dnie rozgrywane są …mecze piłkarskie pomiędzy drużynami Vilenjaci a Vukodlaci. Więcej o wysychającym Modro Jezero przeczytacie tutaj, a mecz obejrzycie tutaj.

REKLAMA

Do jeziora można zejść utwardzoną ścieżką z której można podziwiać piękno tego miejsca. Ścieżka powstała w 1907 roku po decyzji przebywającego w okolicy cesarza Austrii, Franciszka Józefa I, który zachwycił się pięknem tego miejsca.

W jeziorze znajdują się trzy głazy, które, wyznaczają poziom jeziora. Gdy na głazie Katavić na wysokości 6 metrów pojawi się tafla wody, rozpoczyna się sezon pływacki. Głaz Jakićin wyznacza środek sezonu pływackiego. Natomiast głaz Pavić pojawia się pod koniec sezonu pływackiego.

Tuż przy tafli jeziora, często można spotkać odpoczywających miejscowych i turystów. Od miejscowych dowiedzieliśmy się o rozgrywanych na początku sierpnia skokach do jeziora z wysokości 40m, a także zawodach w pływaniu na 1800m. Zejście na dół jest płatne i w 2016 roku wynosiło: Dorośli – 20kn, Dzieci (7-18 lat) – 10kn. Więcej o Modro Jezero dowiecie się tutaj.

Modro Jezero (Niebieskie Jezioro) w Imotski
Modro Jezero (Niebieskie Jezioro) w Imotski
Modro Jezero (Niebieskie Jezioro) w Imotski
Modro Jezero (Niebieskie Jezioro) w Imotski
Modro Jezero (Niebieskie Jezioro) w Imotski
Modro Jezero (Niebieskie Jezioro) w Imotski

Crveno Jezero – największy lej krasowy w Europie!

Wysokość leja krasowego sięga ok. 240 metrów ponad normalny poziom wody, a średnia głębokość Crveno Jezero wynosi ok 245m.


Crveno Jezero (Czerwone jezioro) oddalone jest od Imotski o ok 3km. Swoja nazwę zawdzięcza czerwono-brązowemu kolorowi otaczających go skał. Lej Crveno Jezero to największy lej krasowy w Europie i jeden z największych na świecie!

Wysokość leja krasowego sięga ok. 240 metrów ponad normalny poziom wody, a średnia głębokość Crveno Jezero wynosi ok 245m. Średnica leja wynosi od 450 do 500m. Objętość całego leja szacuje się na 25-30 mln m³, a samego jeziora na co najmniej 7 mln m³. Dno jeziora znajduje się ok 5m n.p.m.

REKLAMA

Lej krasowy Crveno Jezero powstał prawdopodobnie na skutek zawalenia się stropu znajdującej się pod nim jaskini, która prawdopodobnie łączy ze sobą wszystkie płynące w pobliżu rzeki. Poziom jeziora może zmienić się w ciągu doby nawet o 1m, co świadczy o niezwykle dużej ilości przepływającej pod lejem wody.

6 maja 2017 roku, francuz Frederic Swierczynski, jako pierwszy człowiek na świecie zszedł na dno Crveno Jezero. Swierczynski dotknął dna na głębokości 245 metrów. Cała wyprawa zajęła mu ponad 4 godziny. Poprzednia, odnotowana głębokość Crveno Jezero była ustanowiona w 1998 roku przez wyprawę badawczą w której udział wzięli naukowcy i speleolodzy z Austrii, Chorwacji i Niemiec. Tamte pomiary wskazały na głębokość jeziora 287m (w 2013 ponowne badania potwierdziły głębokość 255m). Odkryli oni wtedy, na głębokości ok. 170 metrów, przecinający jezioro silny strumień wody.

Podczas tej wyprawy odkryto również kilka mniejszych i większych jaskiń. Ta największa odkryta to blisko 670 metrowa Jaskinia Czepitschka do której prowadzą dwa wejścia – jedno znajduje się nad poziomem tafli wody, a drugie kilka metrów niżej, już pod wodą.

Kolejnym dowodem na połączenie Crveno Jezero lokalnymi rzekami jest fakt, że w jeziorze występuje endemiczny gatunek niewielkiej ryby Delminichthys adspersus, którą można spotkać w lokalnych potokach.

Więcej o Crveno Jezero przeczytacie tutaj.

Crveno Jezero (Czerwone Jezioro) w Imotski
Crveno Jezero (Czerwone Jezioro) w Imotski
Crveno Jezero (Czerwone Jezioro) w Imotski
Crveno Jezero (Czerwone Jezioro) w Imotski

Twierdza Topana

Pierwsza zachowana wzmianka o Twierdzy Topana pochodzi z X wieku.


Górujące nad stadionem ruiny to pozostałość po Twierdzy Topana, która powstała w czasach Osmańskich. W czasach swojej świetności Twierdza Topana była jedną z najważniejszych twierdz obronnych w lądowej części Dalmacji.

Znalezione podczas wykopalisk archeologicznych ślady dowodzą, że tereny te były już strategicznymi za czasów panowania Rzymian. Pierwsza zachowana wzmianka o Twierdzy Topana pochodzi z X wieku. Twierdza przestała pełnić swoją funkcję obronna w 1816 roku.

Na jej terenie, w 1788 roku powstał niewielki kościół Matki Boskiej Anielskiej przed którym znajduje się rzeźba przedstawiająca historię Chorwacji.

Twierdza Topana w Imotski
Twierdza Topana w Imotski
Twierdza Topana w Imotski
Rzeźba prz kościele Matki Boskiej Anielskiej w Imotski

Stadion Gospin dolac Imotski

Usytuowany tuż przy samej skarpie Modro Jezero Stadion Gospin dolac przez wiele osób uznawany jest za jeden z najpiękniej położonych stadionów na świecie. Ciekawe czy władze klubu z piłkarskiego z Imotski prowadzą statystyki straconych piłek, które wylądowały w Modro Jezero.

Stadion Gospin dolac w Imotski

Imotski na mapie

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Tagi wpisu:
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

3 komentarze

  1. Mateusz
    -

    Wstęp jest płatny, my o tym dowiedzieliśmy się wracając spragnieni z nad jeziora. Siedząc w restauracji zauważyliśmy pana, który sprzedawał bilety. Ponad tą restauracją znajduje się parking gdzie pomiędzy drzewami znajduje się ścieżka prowadząca do tej głównej, którą zejdziemy do samego jeziora.

  2. Mateusz
    -

    Muszę dodać jeszcze, że schodząc nad jezioro warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość płynów do picia. W sezonie urlopowym i temperaturach powyżej 30 st. Już w trakcie zejścia żar lejący się z nieba jest uciążliwy a nie zapominajmy, że jeszcze trzeba wrócić. W jeziorze można się wykąpać więc warto mieć ze sobą buty do wody, kąpielówki i ręcznik. W trakcie naszego pobytu lokalna młodzież uprzyjemniała nam czas skokami do wody ze skał, tak na oko z wysokości 20-30 metrów.