Z dniem 1 stycznia 2023 Chorwacja wkroczyła do Strefy Euro, zamieniając dotychczasową walutę – Kuny Chorwackie – na Euro. Oznacza to, że poniższe informacje stały się nieaktualne i są swego rodzaju pamiątką po Kunach. Zapraszamy!
Kuna Chorwacka do 1 stycznia 2023
Oficjalną walutą w Chorwacji jest Kuna chorwacka (kod walutowy HRK). Kuna dzieli się na 100 lip. Słowa „kuna” i „lipa” mają w języku chorwackim takie samo znaczenie jak w sęzyku polskim. Nazwa chorwackiej waluty nawiązuje do czasów średniowiecznych, kiedy na tych terenach skóry kun stosowane były w handlu jako jednostka wartości. Kuna jest emitowana przez Narodowy Bank Chorwacji. Monety są bite w Chorwackim Instytucie Monetarnym.
Historia kuny chorwackiej
Pierwszy raz Kuna została wprowadzona po utworzeniu w czasie II wojny światowej Niezależnego Państwa Chorwackiego. Jedna kuna dzieliła się na 100 banic i zastępowała jugosłowiańskiego dinara. Po upadku NPCh i odtworzeniu Jugosławii ponownie wprowadzono dinara.
Kuna została ponownie wprowadzona w czerwcu 1994 roku po okresie przejściowym 1991-1994, kiedy na miejscu jugosłowiańskiego dinara obowiązywał dinar chorwacki.
Wybór nazwy „kuna” wiązał się z licznymi kontrowersjami. Wynikały one z historii waluty, która poprzednio obowiązywała w Niepodległym Państwem Chorwackim. Chorwacki rząd bronił swojego wyboru, zwracając uwagę na historyczne nawiązanie do handlu skórami kun, podczas gdy przeciwnicy nazwy podkreślali, że sugeruje ona ciągłość pomiędzy wojennym reżimem i odtworzonym demokratycznym państwem chorwackim.
Ile kosztuje kuna? Kurs kuny
Wahania kuny w stosunku do polskiego złotego są niewielkie, obecnie (stan na 20 listopada 2019) wynosi: 1 kuna – 0,57 zł
1 Euro ile to Kun?
Często pytanie „1 Euro ile to kun?” Odpowiedź jest bardzo prosta. Przelicznik jest następujący 1 Euro to 7.4 Kuny Chorwackiej
REKLAMA
W obiegu znajdują się monety i banknoty:
– monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip, oraz 1, 2, 5 i 25 kun
– banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun
Jaką walutę zabrać do Chorwacji?
Jaką walutę zabrać ze sobą do Chorwacji? Euro czy Kuny? Co się lepiej opłaca? Te trzy pytania w różnych formach zadajecie nam najczęściej. Po części rozumiemy Wasz niepokój.
Walutą obowiązującą w Chorwacji jest Kuna chorwacka i tylko Kuny przyjmowane są w sklepach. Wyjątek stanowią płatności za nocleg, gdzie właściciele nadal preferują płatność za apartament w Euro.
Chorwacki rząd, coraz mocniej przygląda się takim praktykom, których oczywiście nie pochwala.
Pozostaje jeszcze wątek opłacalności. Ci, którzy każdej złotówce przyglądają się z każdej strony zastanawiają się, jaką walutę najkorzystniej jest zabrać do Chorwacji?
Gdzie kupić kuny chorwackie? Możemy je kupić w Polsce w kantorach lub niektórych bankach. Pamiętać jednak należy, że z punktu widzenia opłacalności, lepiej na tym wyjdziemy, jeśli zabierzemy ze sobą Złotówki lub Euro i zakupimy Kuny na miejscu, w kantorze (Mjenjačnica), na poczcie lub banku.
Kolejne ważne pytanie brzmi, czy zabierać ze sobą gotówkę do Chorwacji czy trzymać pieniądze na karcie płatniczej? Osobiście wszystkie pieniądze na wyjazd trzymamy na koncie, na miejscu posługując się kartą. Jedyne pieniądze jakie zabieramy ze sobą w gotówce to te, które przeznaczamy na opłaty drogowe w Chorwacji.
Przy wyborze konta bankowego zwróćcie szczególną uwagę jak wygląda sprawa poboru opłat za korzystanie z kart zagranicą i wybierzcie najkorzystniejszą dla Was ofertę.
Podsumowując, do Chorwacji możecie:
REKLAMA
- kupić Kuny w Polsce
- zabrać pieniądze na karcie płatniczej
- zabrać Złotówki lub Euro w gotówce i wymieniacie na miejscu na Kuny