Podróżowanie samochodem po europejskich krajach niesie za sobą ogromne możliwości, związane z niezależnością oraz elastycznością w planowaniu poszczególnych etapów podróży. Chorwacja jako jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróżowania latem posiada rozbudowaną sieć dróg krajowych, autostrad oraz dróg lokalnych, którymi z łatwością przemieścisz się zarówno w kierunkach północnym i południowym, jak i na wschód czy zachód kraju.
Sprawdź, co musisz wiedzieć, by bezpiecznie i komfortowo podróżować samochodem do Chorwacji i po jej drogach.
Chorwackie drogi – od granicy po Dubrownik
Chorwacja z początkiem roku 2023 dołączyła do krajów strefy Schengen, co oznacza, że nie ma już kontroli przy wjeździe i wyjeździe z kraju. Na granicy nie musisz okazywać dokumentów, co znacznie usprawnia przejazd zwłaszcza w sezonie letnim. W chorwackich ośrodkach wypoczynkowych, organizujących regularne turnusy przewiduje się rozpoczęcie i zakończenie okresu wypoczynkowego w każdą sobotę, dlatego wybierając niezależną podróż samochodem do tego malowniczego kraju w szczycie sezonu, warto unikać weekendów.
W nocy z piątku na sobotę, w sobotę przez cały dzień oraz najczęściej w nocy z soboty na niedzielę możesz utknąć w korku zarówno przy wyjeździe z lokalnych dróg na autostradę, jak i w okolicy przejść granicznych. Do Chorwacji z Polski podróż trwa kilkanaście godzin (zależnie od miejsca wyjazdu oraz wybranego kierunku podróży), a przy planowaniu trasy najlepiej obrać kierunek przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry, podróżując z południowo-wschodnich zakątków Polski.
Jakie dokumenty są potrzebne, by poruszać się samochodem po Chorwacji?
Podróżując samochodem za granicę, koniecznie miej przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, dokumenty pojazdu, potwierdzenie ważnej policy OC oraz kamizelkę odblaskową i apteczkę pierwszej pomocy. Przy podróży za granicę warto zabezpieczyć się od skutków nieszczęśliwych wypadków oraz wykupić ubezpieczenie zdrowotne, obowiązujące za granicą.
Zwróć uwagę, co obejmuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę, analizując szczegółowo jego zakres, sumę ubezpieczeń oraz warunki, jakie muszą zostać spełnione do uruchomienia środków. Pamiętaj, aby przewidzieć każdą ewentualność zwłaszcza, jeżeli podróżujesz z małymi dziećmi.
REKLAMA
Jakie przepisy drogowe w Chorwacji?
Kierowcy na chorwackich drogach, podobnie jak w innych krajach Europy zobowiązani są do przestrzegania oznaczeń i limitów prędkości. Poruszają się głównymi autostradami, przecinającymi kraj z północy na południe i ze wschodu na zachód. Autostrady oznaczone są literą A (E), a samochód osobowy może poruszać się po nich z maksymalną prędkością 130 km/h. Nie musisz kupować winiet. Na chorwackich autostradach, które są płatne zapłacisz tak samo jak w Polsce, za przejechany odcinek, korzystając z bramek poboru opłat.
Autostrady łączą wszystkie największe miasta Chorwacji, do mniejszych miejscowości poprowadzą Cię drogi lokalne. W terenie zabudowanym nie przekraczaj 50 km/h. W terenie niezabudowanym możesz jechać z maksymalną prędkością 90 km/h.
Jak się jeździ po chorwackich drogach?
W Chorwacji sezon letni to przede wszystkim okres intensywnego ruchu turystów, którzy do tego kraju przyjeżdżają samochodami, pociągami oraz przylatują samolotem. Jeśli cenisz sobie niezależność podróż samochodem, choć kilkunastogodzinna może okazać się miła. Drogi chorwackie są dobrej jakości, oznaczenia czytelne, wyraźne, właściwie rozplanowane.
Wrażenie robią liczne tunele, dzięki którym autostrady mogą prowadzić optymalną trasą w terenie górzystym. Przygotuj się, że część trasy, przebiegająca przez północ kraju to monotonny krajobraz skalisty. Jeśli planujesz przejechać tamtędy w nocy, weź pod uwagę, że noce są tam bardzo chłodne nawet latem i podczas postoju przyda Ci się ciepły sweter. Południowa część kraju to głównie autostrada, prowadząca wzdłuż linii brzegowej. Urokliwy widok morza w połączeniu z krajobrazem górzystym zapewniają niezwykłe widoki.
Drogi lokalne są kręte i dość wąskie, dlatego warto skupić się na prowadzeniu, a w przypadku chęci podziwiania widoków zatrzymać się na postój w urokliwej zatoce. Chorwaccy obywatele, również kierowcy samochodów posiadają wysoką kulturę prowadzenia, dlatego nie musisz obawiać się sytuacji rodem z włoskich ulic. Nie ma powodu, by obawiać się dotarcia. Z dobrze wykonanymi oznaczeniami oraz nawigacją dotrzesz w każdy zakątek.
REKLAMA
Warto jednak wziąć pod uwagę możliwości swojego organizmu i zorganizować zmiennika za kierownicą, by podróż do Chorwacji samochodem była maksymalnie bezpieczna i komfortowa.
Artykuł sponsorowany