Bogata i zróżnicowana oferta kempingów, łatwy i komfortowy dostęp dzięki nowoczesnym autostradom oraz niepowtarzalne piękno przyrody o każdej porze roku. To wszystko sprawia, że Chorwacja to idealny wybór dla osób poszukujących niezapomnianych doświadczeń.
Biograd na Moru
Biograd na Moru, miasto położone niespełna 30 kilometrów od Zadaru, ma bogatą historię jako dawne miasto koronacyjne królów chorwackich. Dziś jest ono jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rajem dla żeglarzy, zlokalizowanym w centrum chorwackiego wybrzeża Adriatyku.
Nieopodal pobliskiej plaży Soline znajduje się wiele kempingów. Zlokalizowane są one bezpośrednio nad brzegiem morza lub w niewielkiej odległości od jego błękitnych fal, co czyni je idealnymi miejscami dla miłośników natury i relaksu na plaży.
Biograd na Moru to serce Zadarskiej Riwiery, obejmującej takie miejscowości jak Sveti Petar na Moru, Turanj, Sveti Filip i Jakov, Pakoštane oraz Drage. Biograd na Moru odwiedzają liczni żeglarze w drodze na archipelag Kornati. W ciągu roku odbywają się tu regaty, przyciągające entuzjastów morskich przygód z całego świata.
Nie można zapomnieć także o innych urokliwych miejscach, położonych na znajdującej się w pobliżu wyspie Pašman.
Vrsar, Funtana
Położona nieopodal ujścia Zatoki Limskiej, miejscowość Vrsar jest doceniana nie tylko za swoje położenie, ale także za liczne atrakcje.
REKLAMA
Miasteczko w XVIII w. dwukrotnie odwiedził Giacomo Casanova, który swoje przygody opisał w awanturniczych „Wspomnieniach”. Będąc w Vrsarze, warto wybrać się na Casanova Tour – zwiedzanie miejscowości śladami słynnego łamacza serc. Vrsar może się poszczycić także mianem miasta rzeźbiarzy. Kamień wydobywany w pobliskim kamieniołomie Montraker, służył niegdyś za budulec znanym florenckim artystom i budowniczym. Od wielu lat w odrestaurowanym kamieniołomie Montraker, rokrocznie odbywa się letnia szkoła rzeźbiarska o tej samej nazwie.
W pobliżu Vrsaru, oprócz standardowych kempingów, znajduje się również położony na wysepce Koversada kemping dla naturystów, który jest połączony z resztą lądu kładką dla pieszych.
Niedaleko od Vrsaru, leży urokliwe miasteczko rybackie – Funtana, która zachwyca różnorodnością krajobrazów. Kempingi w tej części Chorwacji stanowią doskonały wybór dla wszystkich pokoleń, oferując komfort i niezapomniane widoki.
Poreč
Poreč wraz z pobliskimi miejscowościami oferuje wysokiej jakości zakwaterowanie zarówno nad morzem, jak i w bardziej kontynentalnej części półwyspu Istria, w tym wiele kempingów.
Podczas pobytu w miejscowości Poreč warto zapoznać się nieco z historią miasta np. uczestnicząc w festiwalu historycznym Giostra. W czasie festiwalu uczestnicy poznają ciekawostki z dawnych czasów, a także mają szansę spróbowania lokalnych win i specjałów. Dla osób poszukujących artystycznych wrażeń, niezapomnianym miejscem będzie bazylika Eufrazjana, z jej niezwykłymi mozaikami i kompleksem sakralnym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
REKLAMA
Poreč może także poszczycić się bogatą tradycją wytwarzania wyjątkowej oliwy z oliwek, która słynie ze swojego aromatu i wyjątkowego smaku, oraz regionalnego wina o nazwie porečka malvazija. Ta część Istrii przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku dzięki różnorodnej ofercie sportowej i rekreacyjnej, obejmującej zarówno sporty wodne, jak i te uprawiane w licznych obiektach sportowych położonych na wybrzeżu.
Pobliska miejscowość Tar jest również ulubionym miejscem dla miłośników kempingu, oferując jeden z największych kempingów w Chorwacji.
Oprócz tego, Tar zaprasza do relaksu na pięknych plażach, z dala od miejskiego zgiełku oraz do odkrywania regionu na rowerze, czy też w trakcie spacerów po gajach oliwnych. Warto wziąć udział w lokalnych festiwalach, by poczuć autentyczną atmosferę tego miejsca i poznać jego bogatą historię.
Dla tych, którzy chcą zgłębić tajemnice tego regionu, świetnym pomysłem będzie przejażdżka rowerem wzdłuż historycznej wąskotorówki Parenzana, która pozwoli poznać historię tego regionu i doświadczyć piękna natury.
Wyspy Cres i Lošinj
Na wyspie Cres, obok wyspy Krk, znaleźć można bogatą ofertę zakwaterowania na kempingach położonych nad morzem. Wyspa ta oferuje przepiękne miejsca, czego dowodem jest plaża Sveti Ivan, w miejscowość Lubenice. W centralnej części wyspy znajduje się malownicze jezioro Vransko Jezero.
Jednak to nie tylko plaże sprawiają, że pobyt na wyspie Cres jest wyjątkowy. Wyspa ta słynie także z lokalnej jagnięciny, której warto spróbować podczas swojej wizyty. Most w miejscowości Osor łączący Cres z wyspą Lošinj, daje możliwość korzystania z uroków obu wysp.
Lošinj, nazywany „wyspą witalności”, cieszy się doskonałymi warunkami klimatycznymi. To miejsce idealne dla wszystkich, którzy szukają wypoczynku na kempingach. Choć przez długi czas wyspa była prawie niezamieszkana, w XIX wieku stała się ważnym ośrodkiem morskim.
W okolicach wyspy Vele Orjule, niedaleko wyspy Lošinj, w 1996 roku odnaleziono Apoksyomenosa – antyczny posąg atlety, który zyskał międzynarodową sławę. Rzeźba była wystawiana m.in. w paryskim Luwrze, a obecnie znajduje się w miejscowym muzeum.
Dodatkowo, wody w tych okolicach zamieszkują delfiny.
Od miejscowości Senj do Jezior Plitwickich
Niewiele ponad 100 km dzieli miejscowość Senj, od najbardziej znanego chorwackiego parku narodowego. Droga do Parku Narodowego Jezior Plitwickich prowadzi przez malownicze krajobrazy. Dobre połączenia komunikacyjne to tylko jedna z wielu zalet Senja jako celu turystycznego dla miłośników kempingów.
REKLAMA
Jedną z niezapomnianych atrakcji Senja jest zabytkowa twierdza Nehaj. Z jej murów rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na chorwackie wybrzeże oraz wyspy Rab, Cres, Krk, czy Prvić. Z jej wyżyn można też podziwiać majestatyczne góry Gorskiego Kotaru, Učki oraz Welebitu. W sierpniu Senj staje się również areną jednego z najstarszych letnich karnawałów w całej Chorwacji.
Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej