Odwiedzając pierwszy raz zlokalizowaną w południowej części półwyspu Istria, Fažanę, mieliśmy mieszane uczucia. Wszystko za sprawą opinii, które krążą w sieci. Fažana okazała się jednak być bardzo przyjemnym, niewielkim, typowym istryjskim miasteczkiem nad Adriatykiem. Kolejny dowód na to, że opinie umieszczanie w sieci należy czytać, ale nie powinno się ich brać jako wyznacznik faktycznego stanu.
Historia oddalonej o około 10 kilometrów od Puli, wioski rybackiej Fažana sięga czasów rzymskich. Rzymianie uważali ją za ważny port eksportowy dla produktów rolnych z okolicy, które transportowane były okrętami do centrum Imperium Rzymskiego. W średniowieczu w cieśninie Fažana doszło do bitwy morskiej pomiędzy Wenecją i Genuą, z której zwycięsko wyszła Wenecja i półwysep Istria trafił na wieki pod jej panowanie.
Sardynki – symbol Fažany
Istryjskie miasteczko Fažana znane jest głównie jako baza wypadowa do zwiedzania Parku Narodowego Brijuni, ale samo w sobie także jest miejscem, któremu warto poświęcić więcej uwagi.
Prawdziwym symbolem Fažany jest jej żywiciel – sardynki (więcej o sardynkach dowiesz się tutaj). Sardynki są obecne zarówno w tutejszej kuchni, gastronomii jak i rzeźbie. Prócz sardynek, w tamtejsze sieci wpadają jeszcze sardele, makrele i lokardy. Niemal każda restauracja serwuje przygotowywane na różne sposoby poławiane w okolicy ryby, a w spacerując, co chwilę spotykamy rybne rzeźby i malowidła.
Typowa wąska zabudowa Fažany
Fažana to bardzo malownicze miasteczko, ze zwartą kamienną zabudową, wąskimi uliczkami o śródziemnomorskim charakterze – najkrótszą i najwęższą ulicą w Fažanie była La rondinella (po włosku: jaskółka), ponieważ według opowieści starych mieszczan była tak wąska, że mogły nią przelatywać tylko jaskółki – oraz pięknym portem.
Historyczne centrum Fažany to domy o charakterystycznej architekturze: każdy ma troje drzwi. Jedne wychodzą na morze, drugie na dom sąsiada, trzecie to tylne drzwi. W normalnych warunkach taki układ domów znacząco ułatwiał codzienne życie rodzinne i towarzyskie, jednak w czasach niebezpieczeństw i ataków wroga (np. ataku piratów) umożliwiał przekształcenie się zabudowy miejskiej w fortyfikacje.
REKLAMA
Fažańska starówka to domy o kolorowych elewacjach (różowych, niebieskich, żółtych) oraz górujące nad nimi kościoły: Matki Boskiej z Góry Karmel zbudowany w XIV wieku oraz kościół parafialny pw. Św. Kosmy i Damiana z XV wieku – na północnej ścianie kościoła znajduje się obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę wykonany w 1598 roku przez znanego malarza z Zadaru Zorzi Ventura. W ołtarzu głównym znajduje się również piękny obraz przedstawiający Zmartwychwstałego Chrystusa ze świętymi, olej na płótnie noszący wszystkie cechy weneckiego malarza Leonarda Corone, namalowany około 1590 roku. Ściany zakrystii wciąż noszą ślady fresków wykonanych prawdopodobnie przez mistrzów z Friuli w XVI wiek.
Mała Akademia Połowów „Sardela”
Mieszkańcy Fažany od zawsze zajmowali się rybołówstwem i rolnictwem. Wyspecjalizowali się w połowach sardynek, sardeli, makreli i lokardów, które stały się symbolem lokalnej kuchni.
Latem można przyglądać się działalności Małej Akademii Połowów „Sardela” (Mala ribarska akademija Sardela). To okazja, aby spróbować swoich sił w tej tradycyjnej umiejętności, stając u boku lokalnych znawców – zawodników, którzy w oznakowanych blaszanych pojemnikach układają solone sardynki, wykorzystując swoją wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W wydarzeniu mogą brać udział mieszkańcy i goście, początkujący i eksperci.
Po trzech miesiącach blaszane pojemniki są otwierane i ogłoszony zostaje zwycięzca: twórca najlepszej solonej sardynki. To wyjątkowa okazja do degustacji i do rozmowy o wyborze idealnego wina na tak wspaniałą okazję.
Plaże w Fažanie
Po obu stronach starej części miasta dostępne są plaże: San Lorenzo na południu i AC Pineta na północy.
REKLAMA
Ewa
-Dzień dobry, czy mógłby pan polecić nocleg ( apartament ) w miejscowości ? Pozdrawiam
Wojtek Tyluś
-Nie polecamy noclegów :)