Trufle albo się kocha, albo nienawidzi. Sami, do truflowej miłości dojrzewaliśmy kilka lat. A fakt, że półwysep Istria słynie na całym świecie z trufli, proces ten mocno przyśpieszył. Dzięki uprzejmości Wspólnoty Turystycznej Istrii oraz polskiemu oddziałowi Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, mieliśmy niebywałą przyjemność wziąć udział w polowaniu na trufle wraz z rodziną Karlić, specjalizującą się w truflach o 1966 roku, posiadającą jedną z najbardziej rozpoznawalnych truflowych marek zarówno w samej Chorwacji jak i poza nią.
Więcej o samych truflach i ich właściwościach przeczytacie w osobnym wpisie > Trufle w Chorwacji – kulinarny skarb Istrii.
Gdzie na Istrii znajdziemy trufle?
W Chorwacji truflowym zagłębiem jest tak zwana Zielona Istria, która znajduje się w środkowej części półwyspu i charakteryzuje się górzystym terenem, silnym zalesieniem i dużą wilgotnością.
Takie właśnie warunki znajdujemy w lasach wokół istryjskich miejscowości Draguć, Hum, Roč oraz Motovun i Buzet znanych jako Motovunska šuma, położonych wzdłuż koryta rzeki Mirna.
O istnieniu tego truflowego zagłębia mieszkańcy Istrii dowiedzieli się na początku XX wieku, ale do dziś nie udało się ustalić jak to się stało, że słynna trufla z włoskiej miejscowości Alba ma bliźniaczkę. Co więcej: w wielu przypadkach to nie chorwacka biała trufla pochodzi od grzybów z Alby – to wiele trufli z Alby tak naprawdę ma istryjskie pochodzenie.
Kiedy poluje się na trufle?
Na trufle można polować przez cały rok, nie mniej jednak, te najcenniejsze – trufle białe – występują wyłącznie w okresie zimowym. Czarne trufle można odnaleźć również latem, jednak im bliżej zimy, chłodniejszych i o wiele wilgotniejszych dni, szansa na odnalezienie trufli wzrasta.
REKLAMA
Stąd, dla turystów, którzy przybywają na Istrię odpocząć nad Adriatykiem, najlepszy okres to jesień, kiedy trufli jest już więcej, a i morze jeszcze ciepłe.
Polowanie na trufle
Przygodę z polowaniem na trufle rozpoczynamy kilkaset metrów od domu firmy Karlićów. Na początku zdobyliśmy praktyczną wiedzę, by następnie udać się do pierwszej w Chorwacji plantacji czarnej trufli w lesie dębowym.
Do wydobywania trufli z ziemi wykorzystuje się specjalną łopatkę.
Dawniej, do poszukiwań trufli wykorzystywano świnie, jednak kiedy okazało się, że niektóre rasy psów mają lepszy węch, a co za tym idzie – skuteczność, zrezygnowano z usług świń. Firma Karlić Tartufi (a właściwie to Gir d.o.o.) posiada ok. 12 psów ras mieszanych. Na jednego poszukiwacza zazwyczaj przypada 1-2 psy.
Kiedy już zgłębiliśmy wiedzę praktyczną, nastąpił czas …biegania i pogoni za psiakami, posiadającymi nieograniczoną ilość energii i chęci podążania za truflowym zapachem. Na zachętę, a także w nagrodę za odnalezioną truflę psiaki otrzymują niewielkie kawałki trufli. To m.in. po to aby nie przyszło im do głowy zjadać z=odnalezionego okazu.
REKLAMA
Po odnalezieniu trufli w hodowlanej części, udaliśmy się do znajdującego się obok zalesionego wąwozu, gdzie trufle występowały już naturalnie. Tam odnalazły kolejnych kilka sztuk czarnych trufli.
Jedna z odnalezionych trufli byłą naprawdę okazała. Psiaki sprawiły wielką radość swojemu panu.
Smaczniejsza część polowania na trufle
Jeszcze przed rozpoczęciem polowania na trufle, mieliśmy okazję osobiście przygotować kilka smakołyków z truflami. Rewelacja!
Więcej informacji o rodzinie Karlićów oraz ich firmie znajdziecie na stronie karlictartufi.hr
Dalmacja
-Świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Polecamy chorwackie trufle.