Polowanie na trufle w Chorwacji. Istria zaprasza!

Trufle albo się kocha, albo nienawidzi. Sami, do truflowej miłości dojrzewaliśmy kilka lat. A fakt, że półwysep Istria słynie na całym świecie z trufli, proces ten mocno przyśpieszył. Dzięki uprzejmości Wspólnoty Turystycznej Istrii oraz polskiemu oddziałowi Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, mieliśmy niebywałą przyjemność wziąć udział w polowaniu na trufle wraz z rodziną Karlić, specjalizującą się w truflach o 1966 roku, posiadającą jedną z najbardziej rozpoznawalnych truflowych marek zarówno w samej Chorwacji jak i poza nią.

Więcej o samych truflach i ich właściwościach przeczytacie w osobnym wpisie > Trufle w Chorwacji – kulinarny skarb Istrii.

Gdzie na Istrii znajdziemy trufle?

W Chorwacji truflowym zagłębiem jest tak zwana Zielona Istria, która znajduje się w środkowej części półwyspu i charakteryzuje się górzystym terenem, silnym zalesieniem i dużą wilgotnością.

Takie właśnie warunki znajdujemy w lasach wokół istryjskich miejscowości Draguć, Hum, Roč oraz Motovun i Buzet znanych jako Motovunska šuma, położonych wzdłuż koryta rzeki Mirna.

O istnieniu tego truflowego zagłębia mieszkańcy Istrii dowiedzieli się na początku XX wieku, ale do dziś nie udało się ustalić jak to się stało, że słynna trufla z włoskiej miejscowości Alba ma bliźniaczkę. Co więcej: w wielu przypadkach to nie chorwacka biała trufla pochodzi od grzybów z Alby – to wiele trufli z Alby tak naprawdę ma istryjskie pochodzenie.

Kiedy poluje się na trufle?

Na trufle można polować przez cały rok, nie mniej jednak, te najcenniejsze – trufle białe – występują wyłącznie w okresie zimowym. Czarne trufle można odnaleźć również latem, jednak im bliżej zimy, chłodniejszych i o wiele wilgotniejszych dni, szansa na odnalezienie trufli wzrasta.

REKLAMA

Stąd, dla turystów, którzy przybywają na Istrię odpocząć nad Adriatykiem, najlepszy okres to jesień, kiedy trufli jest już więcej, a i morze jeszcze ciepłe.

Polowanie na trufle

Przygodę z polowaniem na trufle rozpoczynamy kilkaset metrów od domu firmy Karlićów. Na początku zdobyliśmy praktyczną wiedzę, by następnie udać się do pierwszej w Chorwacji plantacji czarnej trufli w lesie dębowym.

Do wydobywania trufli z ziemi wykorzystuje się specjalną łopatkę.

Dawniej, do poszukiwań trufli wykorzystywano świnie, jednak kiedy okazało się, że niektóre rasy psów mają lepszy węch, a co za tym idzie – skuteczność, zrezygnowano z usług świń. Firma Karlić Tartufi (a właściwie to Gir d.o.o.) posiada ok. 12 psów ras mieszanych. Na jednego poszukiwacza zazwyczaj przypada 1-2 psy.

Kiedy już zgłębiliśmy wiedzę praktyczną, nastąpił czas …biegania i pogoni za psiakami, posiadającymi nieograniczoną ilość energii i chęci podążania za truflowym zapachem. Na zachętę, a także w nagrodę za odnalezioną truflę psiaki otrzymują niewielkie kawałki trufli. To m.in. po to aby nie przyszło im do głowy zjadać z=odnalezionego okazu.

REKLAMA

Po odnalezieniu trufli w hodowlanej części, udaliśmy się do znajdującego się obok zalesionego wąwozu, gdzie trufle występowały już naturalnie. Tam odnalazły kolejnych kilka sztuk czarnych trufli.

Jedna z odnalezionych trufli byłą naprawdę okazała. Psiaki sprawiły wielką radość swojemu panu.

Smaczniejsza część polowania na trufle

Jeszcze przed rozpoczęciem polowania na trufle, mieliśmy okazję osobiście przygotować kilka smakołyków z truflami. Rewelacja!

Więcej informacji o rodzinie Karlićów oraz ich firmie znajdziecie na stronie karlictartufi.hr

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

Jeden komenrarz