Biograd na Moru to piękne miasto, położone w północnej Dalmacji, bezpośrednio nad Adriatykiem, w niedalekiej odległości od takich miast jak Zadar czy Szybenik. Biograd na Moru około 6 tys osób. Polscy turyści bardzo cenią sobie ten rejon. Co warto zobaczyć będąc w Biogradzie na Moru? Jakie są najlepsze plaże?
Historia Biogradu na Moru
Pierwsze wzmianki o Biogradzie na Moru pochodzą z połowy X wieku. W XI wieku stał się miastem królewskim. Nieco później zdecydowano o budowie dwóch kościołów – Benedyktyńskiego, oraz Św. Iwana, które powstały w bardzo krótkim odstępie czasu. Biograd na Moru był w tamtych czasach bardzo prestiżowym miastem. To właśnie tam w 1102 r. odbyła się koronacja węgierskiego króla Kolomana.
W 1125 r. miasto zostało doszczętnie zniszczone przez Wenecjan, a od 1409 r. Stało się własnością Republiki Wenecji, dzieląc los innych miast w tym regionie. Ten stan rzeczy utrzymywał się do 1797 roku, kiedy władzę ponownie objęli Chorwaci. Oprócz tego miasto było dzielone i przekazywane jeszcze podczas pierwszej wojny światowej, kiedy to władzę objęli Austriacy. Po ustaniu pierwszej wojny Biograd stał się kurortem i w 1935 r. zbudowano w nim pierwszy hotel.
Turystyczne plany władz pokrzyżowała druga wojna światowa. Dopiero po finalnym ustaniu walk Biograd dalej rozwijał turystykę i od tamtego czasu sukcesywnie mu się to udaje. W międzyczasie miały miejsce walki o niepodległość Chorwacji, a ze względu na agresję Serbów miasto padło ofiarą ostrzału artyleryjskiego. Od 1991 roku należy do niepodległej Chorwacji
REKLAMA
Co warto zobaczyć w Biogradzie na Moru
Stare miasto w Biogradzie na Moru znajduje się na niewielkim półwyspie co sprawia, że jest niesamowicie malownicza. Możemy tam znaleźć wiele restauracji i barów z możliwością zjedzenia na zewnątrz, przez co możemy podziwiać dalmackie porty i nadmorskie bulwary. Spacerując po starówce możemy spotkać liczne statki i łodzie wycieczkowe. W centrum Biogradu na Moru obowiązuje bezwzględny zakaz ruchu dla samochodów.
Będąc w Biogradzie na Moru nie możemy ominąć Mariny Kornati, czyli obszernej zatoki przeznaczonej przede wszystkim dla jachtów. Zatoka nadaje się idealnie na wieczorny spacer. W okolicy mariny jest bardzo dużo barów i restauracji, które serwują typową śródziemnomorską kuchnię.
Z Biogradu na Moru wypływa prom na wyspę Pašman, która jest połączona mostem z inną wyspą – Ugljan.
Biograd na Moru – apartamenty, noclegi
Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe. Większość apartamentów w Biogradzie na Moru znajdziemy na stronach Bookingu.
REKLAMA
Biograd na Moru – restauracje, gastronomia
Biograd na Moru, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj wiele restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.
Biograd na Moru – opinie, informacje praktyczne
Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.
Biograd na Moru – pogoda
Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 25, a morza 24 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 10 dni spada poniżej 0. Biograd na Moru ma w roku ok. 2650 słonecznych godzin.
Osoby, które zjawią się tam w maju, w zależności od zimy, mają możliwość kąpać się w Adriatyku, jednocześnie podziwiając ośnieżone szczyty masywu Biokovo.
Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!