Zaton jest jednym z mniej popularnych chorwackich miast, które zdecydowanie warto zobaczyć. Duża część z nas, niesłusznie kojarzy Zaton ze znajdującym się tam wielkim resortem kempingowym.
Jaką ma historię i co warto zobaczyć w Zatonie?
Zabytki oraz historia Zatonu
Pierwsze ślady życia odnalezione w Zatonie datuje się na wczesną epokę brązu. W obecnej lokalizacji Zaton zaczął rozwijać się dopiero od XVII wieku, region przestał być nękany przez Imperium Osmańskie. Ludność Zatonu żyła głównie z rolnictwa, handlu bydłem, oraz połowu ryb.
Obecnie jak w większości nadmorskich miejscowości tak w Zatonie mieszkańcy zajmują się głównie turystyką, która bezpowrotnie zdominowała gospodarkę tego pięknego kraju.
Kościół św. Mikołaja
W pobliskim Prahulje znajdziemy kościół św. Mikołaja, który jest jednym z najbardziej cenionych oraz najważniejszych zabytków regionu. Kościół znajduje się na wzgórzu pomiędzy Zatonem a Ninem. Jest przykładem architektury romańskiej z centralnym planem terenu, oraz sklepieniem krzyżowo żebrowym. Powstał na przełomie XI oraz XII wieku i jest jednym z najstarszych zachowanych tego typu miejsc w całym, okolicznym regionie.
Według legendy, w Ninie koronowanych było siedmiu królów Chorwacji, którzy po koronacji przyjeżdżali do kościoła św. Mikołaja, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz w kierunku czterech stron świata. Trzeba przyznać, że pomimo niewielkich rozmiarów sama budowla jak i jej malownicze położenie robi wrażenie.
REKLAMA
Ruiny kościoła św. Andrzeja
Kościół św. Andrzeja jest jednym z tych zabytków, którego geneza oraz pochodzenie nie są do końca znane. Większość historyków twierdzi, iż najprawdopodobniej wywodzi się z architektury rzymskiej. Większość z nich zakłada przy tym, iż był to budynek z rzymskiego portu, lub użytek jakiegoś rolnika, który z czasem został przebudowany na kościół. Obecnie jest to jeden z najcenniejszych zabytków wczesnego okresu chrześcijańskiego. Został zbudowany w VI wieku n.e., pełnił funkcję sakralną, aż do XVI wieku, kiedy to przeniesiono się do innego kościoła, a użytkowanie oraz remontowanie starego stało się nieopłacalne.
Wieża Kaštelina
Podczas upływu historii powstało wiele obiektów obronnych. Ze względu na liczne ataki czy to ze strony wenecjan, czy Turków mieszkańcy byli zmuszeni bronić się w niemal każdy możliwy sposób. Wieża Kaštelina została zbudowana przez Hanibala Cirysagusa w 1593 roku i była jedną z trzech wież zbudowanych przez Chorwatów przed inwazją Turków. W bryłę wieży wmurowano łaciński znak na którym napisano imię budującego ją architekta, oraz datę w której to nastąpiło.
Kościół parafialny w Zatonie
Kościół parafialny w Zatonie został wybudowany w 1670 roku i pełnił funkcję głównego kościoła miasta aż do 1969 roku. Został poświęcony Matce Boskiej, do dzisiaj zachował się w świetnym stanie.
Wrak statku Serilia
Pozostałości statku Serilia liburnica są najważniejszym podwodnym znaleziskiem odkrytym w warstwach rzymskiego portu Aenona w Zatonie. Statek pochodzi z połowy I w. Przy wraku odnaleziono koła pasowe, kołki do robienia żagli i resztki skórzanych żagli. Dno portu zawierało również mnóstwo naczyń ceramicznych i szklanych (talerze, miski, kubki, dzbanki), grzebienie, monety, biżuterię. Odnalezione skarby eksponowane są w Muzeum Archeologicznym w Ninie.
Plaże w Zatonie
Wszystkie najciekawsze plaże w Zatonie (piaszczyste, żwirkowe i skaliste) znajdziecie na stronie Beach Rex.
REKLAMA
Zaton – apartamenty, noclegi
Głównym źródłem dochodu dla miejscowej ludności jest oczywiście turystyka. Znajdują się hotele, apartamenty, prywatne pensjonaty, a także pola namiotowe.
Zaton – restauracje, gastronomia
Zaton, jak zresztą większość chorwackich miejscowości, słynie z licznych kawiarni. Znajduje się tutaj kilka restauracji, konob, pizzerii oraz barów i sklepów spożywczych.
Zaton – opinie, informacje praktyczne
Na miejscu znajdziemy przychodnię lekarską oraz kilka aptek. Można również skorzystać z rozmieszczonych po mieście bankomatów oraz oddziałów bankowych. Jak w każdej większej miejscowości turystycznej znajdziemy również na miejscu pocztę, agencje turystyczne, a także bankomaty.
Zaton – pogoda
Dalmacja znana jest z pięknej pogody. Śródziemnomorski klimat powoduje, że lato jest tutaj suche i słoneczne, natomiast zimy łagodne i wilgotne. W lipcu, średnie miesięczne temperatury lipcu powietrza to ok 24,3, a morza 25,1 stopni Celsjusza. Przez ponad 40 dni w roku temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a tylko przez 7 dni spada poniżej 0. Zaton ma w roku ok. 2700 słonecznych godzin.
Zaton na mapie
Tekst ten jest wstępnym opisem miejscowości, którą odwiedziliśmy, jednak nie zdążyliśmy jej jeszcze dokładnie opisać. Zawiera on najważniejsze podstawowe informacje. Jak tylko opiszemy to miejsce dokładniej, poinformujemy Cię o tym!