Poreč – miejsca, które warto zobaczyć

Kilka lat temu, podczas pierwszego pobytu na półwyspie Istria, od lokalnego przewodnika usłyszeliśmy, że Poreč to miasteczko, którego największą atrakcją jest …prom do Wenecji. Mocno się wtedy zdziwiliśmy, zwłaszcza, że Poreč naprawdę zrobił na nas pozytywne wrażenie. W tym roku odwiedziliśmy ponownie Poreč by utwierdzić się w przekonaniu, że warto zatrzymać się tam na dłużej. Wam też polecamy!

Doznaj piękna Poreča po sezonie

Poreč to jeden z największych ośrodków turystycznych na Istrii. W sezonie letnim liczba osób zamieszkujących Poreč zwiększa się nawet trzykrotnie. Dlatego też, jeśli planujecie w pełni odkryć jego moc, zaplanujcie wizytę w maju bądź wrześniu.

Aktywny wypoczynek dla każdego

Poreč posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę atrakcji dla odwiedzających go turystów. Znajdziemy tam wiele ścieżek pieszych oraz rowerowych. Na amatorów rowerowych wypraw czeka malownicza trasa rowerowa – Parenzana.

Historia Poreča


Poreč posiada naprawdę bogatą historię, która chyba nie jest do końca doceniana przez miejscowych. Początki Poreča sięgają V wieku p.n.e. kiedy na tych terenach pojawili się Ilirowie. W 177 p.n.e. tereny dzisiejszego Poreča trafiły pod władanie Rzymian, którzy nazwali je Julia Parentinum.

Od 539 region trafił w ręce Cesarstwa Bizantyjskiemu. Pod panowaniem Bizancjum Poreč mocno się rozwinął. Właśnie wtedy powstała katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, powszechnie znana jako bazylika Eufrazjusza.
W 1267 w Poreču władzę przejęli Wenecjanie. W tym czasie Poreč często napadany był przez Turków. Dodatkowo miasto pustoszyły różne epidemie.

W 1797 roku władzę objęli Austriacy. Po I wojnie światowej Istrię przejęli Włosi. Po II wojnie światowej Poreč należał już do Jugosławii, a po jej rozpadzie trafił do Chorwacji.

REKLAMA

Do dnia dzisiejszego Poreč zachował oryginalny układ ulic. Można to zauważyć na przykładzie krzyżujących się dwóch głównych ulic: Cardo Maximus i Decumanus.

Ulice Cardo Maximus i Decumanus w Poreču
Ulice Cardo Maximus i Decumanus w Poreču

Spacer po Poreču

Nic lepiej nie odda klimatu miasta jak spacer jego uliczkami.

Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč
Poreč

Spacer po Poreču [FILM]

Plaże w Poreču

Zarówno sam Poreč jak i jego najbliższa okolica posiada wiele plaż, od skalistych po piaszczyste, które muszą przyjąć ogrom turystów w sezonie letnim.

Plaże w Poreču
Plaże w Poreču

Miejsca, które musisz zobaczyć w Poreču

Poniżej znajdują się najważniejsze miejsca w Poreču, które należy zobaczyć

Bazylika Eufrazjusza w Poreču

W 1997 roku, Bazylika Eufrazjusza została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO


W latach sprawowania rządów przez Bizancjum (539-788) wybudowano najsłynniejszy zabytek Poreča – Bazylikę Eufrazjusza, która w 1997 roku została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. I od razu sprostowanie – bazylika ta nie jest bazyliką. W rzeczywistości jest to katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak, jeśli poprosicie miejscowych by wskazali Wam drogę do katedry Wniebowzięcia NMP będą mieli duże problemy, ponieważ wszyscy w Poreču mówią, że chodzą na msze do bazyliki. Dlatego też zostańmy przy tej terminologii.

REKLAMA

Jak głosi legenda, bazylika powstała w miejscu śmierci św. Maura. Decyzję by właśnie w tym miejscu powstała bazylika wydał biskup Eufrazjan.

Aby wejść do bazyliki należy przejść przez ozdobną bramę prowadzącą do atrium. Po zachodniej stronie atrium znajduje się ośmioboczne baptysterium, które pochodzi z V wieku. W środku baptysterium, w podłodze znajduje się chrzcielnica. Do dnia dzisiejszego odbywają się w tym miejscu chrzty. Do baptysterium przylega wysoka dzwonnica z której rozpościera się widok na czerwone dachy miasta.

Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Bazylika Eufrazjusza w Poreču

Kolejne drzwi prowadzą do pałacu biskupów, który powstał w tym samym okresie co bazylika. Znajduje się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej. Tak się szczęśliwie trafiło, że w dniu w którym odwiedzaliśmy bazylikę, odbywała się noc muzeów, dzięki czemu mieliśmy dostęp do większej ilości pomieszczeń niżeli podczas normalnego zwiedzania. To właśnie w muzeum znajdują się oryginalne mozaiki, których kopie widoczne są z lewej strony bazyliki. Teraz już wiemy dlaczego mozaiki te nie były zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi.

Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Mozaiki - Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Mozaiki - Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Mozaiki - Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Mozaiki - Bazylika Eufrazjusza w Poreču

Główna część kompleksu – bazylika Eufrazjusza składa się z nawy głównej oraz dwóch naw bocznych oddzielonych od głównej kolumnami ozdobionymi motywami roślinnymi, a także medalionami z monogramem Eufrazjana – fundatora świątyni. W nawie głównej zachowały się piękne bizantyjskie mozaiki. Najwyżej umieszczono mozaiki przedstawiające Chrystusa Triumfującego w otoczeniu apostołów. Poniżej znajdują się medaliony przedstawiające Baranka Bożego oraz 12 świętych. W półkopule znajduje się wielka mozaika przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem, otoczoną dwoma aniołami oraz siedmioma postaciami wśród których znajduje się Eufrazjan z makietą kościoła w rękach. Kolejny pas przedstawia między innymi sceny zwiastowania i nawiedzenia Maryi. Przy wejściu do bazyliki odsłonięte zostały mozaiki podłogowe. W bazylice znajdują się również relikwie św. Maura.

Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Bazylika Eufrazjusza w Poreču
Bazylika Eufrazjusza w Poreču

Parlament Istrii

W gotyckim kościele Franciszkanów z XIII wieku, od drugiej połowy XIX wieku mieściła się siedziba parlamentu Istrii. Wnętrza zupełnie nie przypominają oryginalnego wystroju kościoła Franciszkanów. Warto go odwiedzić chociaż ze względu na zachowane tam mozaiki podłogowe, a także barokowy sufit ozdobiony freskami. W budynku często organizowane są wystawy dzieł sztuki.

Kościół Matki Bożej Anielskiej

Rzucający się w oczy kościół Matki Bożej Anielskiej w Poreč zbudowany został w XVIII wieku, w miejscu romańskiego kościoła. W środku kościoła znajdują się barokowe ołtarze oraz dzieła włoskich mistrzów sztuki.

Kościół Matki Bożej Anielskiej w Poreču
Kościół Matki Bożej Anielskiej w Poreču

Dom Romański

Rzucający się w oczy Dom Romański to trzypoziomowy, kamienny dom z drewnianym balkonem powstał w XIII wieku. Dopiero w późniejszym okresie dobudowano drewniany balkon.

Dom Romański w Poreču

Gotycki Pałac Lion

Wybudowany w 1473 roku, w weneckim stylu, gotycki pałac zwany pałacem Lion należał do jednej z zamożnych rodzin Poreča. Posiada on dwa potrójne okna wykonane w stylu weneckim.

Dom Lion w Poreču
Dom Lion w Poreču

Świątynie Marsa i Neptuna

Na końcu półwyspu znajdują się ruiny dwóch świątyń z I wieku – Marsa i Neptuna.

Świątynia Marsa w Poreču
Świątynia Marsa w Poreču

Pozostałości miejskich fortyfikacji

Dwie wieże, okrągła – Kula Pietra de Mula oraz pięciokątna Peterokutna Kula, znajdujące się od strony lądu to najbardziej charakterystyczne pozostałości fortyfikacji Poreča.

REKLAMA

Peterokutna Kula w Poreču
Peterokutna Kula w Poreču
Kula Pietra de Mula w Poreču
Kula Pietra de Mula w Poreču

Latarnia na wyspie Sveti Nikola

Na pobliskiej wyspie Sveti Nikola znajduje się wybudowana w 1402 roku latarnia morska. Jest to jedna z najstarszych morskich latarni w Chorwacji. Na wyspę dotrzemy bez żadnego problemu. Co chwilę pływają tam stateczki, które transportują turystów do mieszczącego się na wyspie hotelu.

Wyspa Sveti Nikola w Poreču
Wyspa Sveti Nikola w Poreču

Zachody słońca w Poreču

Poreč posiada jeden z piękniejszych zachodów słońca jakie mieliśmy przyjemność oglądać, a trochę już ich widzieliśmy. Jeśli jeszcze nie widzieliście zachodów w Poreču, uwierzcie nam na słowo – są tak piękne jak te w Zadarze. Wisienką na torcie jest mieniący się na horyzoncie zarys Włoch. Poniższe zdjęcia zdecydowanie nie oddają całego uroku zachodów w Poreču.

Zachody słońca w Poreču
Zachody słońca w Poreču

Nocleg w Poreču

Tak jak wspominaliśmy na początku, Poreč posiada niezwykle silnie rozbudowaną bazę noclegową. My skorzystaliśmy z noclegu w Grand Hotel Palazzo, w pokoju z widokiem na Włochy. Zresztą sami zobaczcie.

Poreč na mapie

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA

7 komentarzy

  1. Gosia
    -

    Przydatne informacje. Odnośnie bazy noclegowej – jakie są orientacyjne koszta? Czy jest jakaś kempingowa? Wybieramy kierunek podróży..Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Wojtek Tyluś
      -

      Koszta są od X do Y i mogą się bardzo różnic, należy je sprawdzić na stronach oferujących noclegi. Tak, jest baza kempingowa, należy wpisać w Google „camp Porec”.

  2. zibi
    -

    w 2004 roku przypadkiem trafiłem do Puli na moje pierwsze w życiu wakuje w Chorwacji, ale hotel był nedzny .Podczas wycieczki do Koloseum spotkałem rodaków, którzy nocowali w Poreciu w hotelu Valamar Crystal. I ja tam wylądowałem na nastopny tydzień. Byłem oczarowany hotelem , miastem dzikimi wybrzeżami, pięknem morza i zachodów słońca w Poreciu. I tak mi zostało na następne 16 lat. Jeździmy tam z zona co roku, mamy już swoich znajomych Chorwatów, gorąco pozdrawiam Evę i Vlada, w tym roku ze względu na Covid nie dojechaliśmy ale mamy już zarezerwowany hotel na 2021 rok. Poręć zmieniła się ogromnie , nowe drogi, ronda , zieleń, i TE OKROPNE BETONOWE WYRZEŻĄ I ŚCIEŻKI ROWEROWE. I nowe 5 gwiazdkowe hotele dla bogaczy bez gustu. Zginęło piękno zatoczek , brudzącej nogi czerwonej ziemi i takiego starego ducha socjalizmu, bez galerii handlowych ale za to z piękną przyrodą a wielka szkoda, prawdziwa Chorwacja została mi tylko na fotografiach w albumie a wielka szkoda, pozdrawiam

  3. Małgorzata
    -

    Spędzone w ubiegłym roku wakacje w Porecu sprawiły, że pokochaliśmy Istrię i nasze urocze gospodynie – Idę, Monikę i Krystinę. Dom przy ulicy Cresca 11zauroczył nas. Wracamy do Was, kochane dziewczyny!