Każdego roku trafia do nas mnóstwo zapytań o to czy Chorwacja jest w strefie Schengen, kiedy do niej wejdzie i dlaczego nadaj nie jest w Schengen. Przyzwyczajeni do przekraczania granic krajów UE bez kontroli, chcemy aby i Chorwacja mogła nas witać taką możliwością. Aktualnie, by móc przekroczyć granicę chorwacką wystarczy paszport lub dowód osobisty. Latem na granicy, szczególnie na przejściu chorwacko-słoweńskim potrafią tworzyć się wielokilometrowe korki. Czas na zmiany!
Chorwacja w Schengen od 1 stycznia 2023! To już pewne!
10 listopada 2022 roku stał się historycznym i oczekiwanym przez Chorwatów i setek tysięcy Polaków, odwiedzających co roku ten kraj.
W tym dniu Parlament Europejski wydał zgodę, by Republika Chorwacji, z dniem 1 stycznia 2023 roku, weszła do strefy Schengen.
Jak to wyglądało przez 10 listopada 2022
Rada Unii Europejskiej wszczęła procedurę podejmowania decyzji o przyjęciu Chorwacji do strefy bezpaszportowej Schengen, prosząc o opinię Parlamentu Europejskiego, która jest wymagana do podjęcia ostatecznej decyzji.
Jeśli wszystkie kraje członkowskie przyjmą decyzję Rady jednomyślnie, Chorwacja zostanie pełnoprawnym członkiem Schengen w styczniu 2023 r.! Z kolei chorwackie lotniska przyjmą nowe przepisy 26 marca 2023 r.
Poniżej pełna wypowiedź ze strony Parlamentu Europejskiego:
REKLAMA
Rada zwraca się do Parlamentu Europejskiego o opinię w sprawie projektu decyzji w sprawie pełnego stosowania dorobku Schengen w Chorwacji.
Rada zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o opinię w sprawie projektu decyzji Rady w sprawie pełnego stosowania dorobku Schengen w Chorwacji.
Projekt tekstu zostanie teraz przesłany do Parlamentu Europejskiego do konsultacji. Po wydaniu opinii przez Parlament decyzja może zostać przedłożona Radzie do przyjęcia. Decyzję Rady muszą przyjąć jednomyślnie te państwa członkowskie, które już stosują wszystkie elementy dorobku Schengen, a także Chorwację.
Prawdopodobnie, Parlament Europejski będzie głosował nad ostateczną opinią na jednej z dwóch sesji plenarnych zaplanowanych na październik. To utoruje drogę do ostatecznej decyzji, która wymaga konsensusu 22 krajów UE, które są członkami bezpaszportowej strefy Schengen.
Czy Chorwacja jest w strefie Schengen?
Nie, Chorwacja nadal nie należy do strefy Schengen. Od chwili kiedy 1 lipca 2013 roku Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej zostając 28 państwem w jej strukturach. Decyzja o przyłączeniu Chorwacji do UE zapadła pod koniec polskiej prezydencji.
REKLAMA
Od pierwszych dni członkostwa w UE Chorwacja rozpoczęła starania o włączenie jej do strefy Schengen.
Początkowy plan zakładał, że Chorwacja wejdzie do strefy Schengen jeszcze w 2019 roku. Niestety tak się nie stało.
Dlaczego Chorwacja nie jest w Schengen?
Powodów takiego stanu jest wiele, jednak jednym z głównych powodów dlaczego Chorwacja nadal nie należy do strefy Schengen jest spór ze Słowenią o Zalew Pirański. W dużym skrócie, Chorwacja i Słowenia spierają się o 19 km kwadratowych wód północnego Adriatyku, dolny odcinek biegu rzeki Dragonja na półwyspie Istria oraz część terenów nad graniczną rzeką Mura.
Oba państwa powoływały się na konwencję ONZ o prawie morza oraz przedstawiały argumenty historyczne. Słowenia domagała się prawa do całości akwenu, Chorwacja chciała podzielić go na pół. Sprawa ma dla Słowenii kluczowe znaczenie, ponieważ kraj ma zaledwie 40-kilometrowy odcinek wybrzeża, a dostęp do wód międzynarodowych blokują chorwackie wody terytorialne.
Kiedy Chorwacja wejdzie do strefy Schengen?
Parlament Europejski wydał zgodę, by Republika Chorwacji, z dniem 1 stycznia 2023 roku, weszła do strefy Schengen. Z kolei chorwackie lotniska przyjmą nowe przepisy 26 marca 2023 r.
„Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej zgodzili się z oceną Komisji Europejskiej potwierdzającą gotowość Chorwacji do wstąpienia do strefy Schengen” – powiedział chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović.
„Po pozytywnej ocenie Komisji Europejskiej otrzymaliśmy dziś polityczną zgodę wszystkich państw członkowskich, które potwierdziły spełnienie przez Chorwację warunków acquis Schengen (dorobku prawnego Schengen – PAP). Jako rząd włożyliśmy w to mnóstwo pracy i dziś jesteśmy naprawdę szczęśliwi” – powiedział w czwartek Bożinović.
„To naprawdę ważna decyzja, która zbliża nas do strategicznego celu chorwackiego rządu, jakim jest przystąpienie do strefy Schengen” – napisał na Twitterze premier Chorwacji Andrej Plenković.
Jakie kraje należą do strefy Schengen?
Do strefy Schengen należą wszystkie kraje UE z wyłączeniem Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz Cypru, a także Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein niebędące członkami wspólnoty.
Źródło: PAP / EURACTIV / Hina
REKLAMA