Slano – spokojna wioska w południowej Dalmacji

Pomiędzy Półwyspem Pelješac, a Dubrownikiem znajduje się Slano – niewielka, spokojna wioska, która może być idealnym miejscem na wypoczynek. Niewielka promenada, kilka sklepów, restauracje i kawiarnia z dobrą kawą – czego chcieć więcej?

Zatrzymaj się w Slano

Zapewne tak jak my, również i Wy, wielokrotnie mijaliście Slano w drodze do Dubrownika, bez zatrzymywania się tam chociaż na chwilę. Uwierzcie nam na słowo, że warto – również w sezonie – zatrzymać się chociaż na chwilkę, na kawę. Slano jest niewielkie, może akurat Wam przypadnie do gustu i następnym razem zawitacie w nim na dłużej.

O tym, że Slano warte jest naszej uwagi, niech świadczy fakt, że zamieszkuje go co najmniej dwójka naszych rodaków. A może nawet i więcej.

Slano jako baza wypadowa

Slano wydaje się również być dobrą bazą wypadową na najbliższą okolicę. Ze Slano mamy ok. 20 km do Stonu i Pelješca i 34 km do Dubrownika. W najbliższej okolicy możemy odwiedzić jeszcze Arboretum w Trstenie. Na wprost zatoki znajduje się wyspa Šipan, będąca największą wyspą Archipelagu Elafickiego.

W centrum Slano znajduje się okazały Admiral Grand Hotel.

Kilka słów o Slano

Zamieszkujące około 600 mieszkańców Slano zlokalizowane jest w głębokiej, bezpiecznej zatoce, co powodowało, że okolica ta była zamieszkana już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą pozostałości fortyfikacji i kopców na pobliskich wzgórzach.

REKLAMA

W starożytności na wzgórzu Gradina znajdowało się Castrum Romanum (warowny obóz rzymski wznoszony przez legionistów w pobliżu wody), a Slano było rzymskim portem połączonym z drogą Narona (obecny Vid) – Epidauros.

Klasztor Franciszkanów

W XV wieku, władze Dubrownika (Repuliki Raguzy) założyły w Slanie klasztor Franciszkanów z kościołem św. Hieronima, ukończonym w 1420 r. W pobliżu klasztoru odkryto wiele artefaktów, w tym sarkofag z V wieku oraz chrzcielnicę, świadczące o znaczącej roli Slano jako ośrodka chrześcijańskiego.

W Slano znajdują się jeszcze niewielkie kościółki – Matki Bożej z Góry Karmel, św. Błażeja, św. Rocha oraz kościół św. Orsula, którego zdjęcie znajduje się poniżej.

Pałac Rektorów w Slano

Na niewielkim wzgórzu, nad Slanem znajduje się Pałac Rektorów. Ukończony w 1447 roku pałac pełnił jednocześnie funkcję obronną. W czasach Republiki Raguzy, w Slano znajdowały się magazyny soli, przez co był on częstym obiektem ataków.

Oblężenie Dubrownika

Slano mocno ucierpiało podczas wojny domowej w latach 1991–1992. Połączone siły serbsko-czarnogórskiej armii rozpoczęły plan oblężenia Dubrownika, odcinając w Slano Jadrankę, izolując Dubrownik od reszty Chorwacji.

REKLAMA

Plaże w Slano

W Slano znajduje się kilka plaż m.in. plaże Banja, Grgurići, Karmelska, Koceljevići, Osmine oraz Sv. Jeronim.

ACI marina w Slano

Otwarta w 2016 roku ACI marina w Slano jest dobrze osłonięta przed wiatrem. W marinie miejsce znajdzie około 200 jachtów.

Źródło informacji historycznych: enciklopedija.hr

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA