Podczas każdej wizyty w chorwackich solanach, częstujemy się Slanušą, czyli szparagami morskimi. Spośród wszystkich, odwiedzonych przez nas solan, najwięcej szparagów morskich zaobserwowaliśmy w Solanie Nin. Stmatąd też pochodzą poniższe zdjęcia.
Niepozornie wyglądające i nie mające zbyt wiele wspólnego z dzikimi szparagami, slanuše są niezwykle bogate w minerały, przeciwutleniacze, witaminę A, jod, żelazo i wapń. Będąc w którejś z chorwackich solan koniecznie zapytajcie przewodnika o slanušę. Zresztą nie tylko tam, ponieważ szparagi morskie występują na całym wybrzeżu basenu Morza Śródziemnego.
Slanuša, czyli szparag morski (Salicornia europaea), znana jest również jako caklenjača. Główny sezon na szparagi morskie trwa od kwietnia do czerwca kiedy jest jeszcze młoda i delikatna, jednak można ją spotkać również w późniejszych terminach.
Rośnie głównie na terenach przybrzeżnych, w słonych mokradłach i na plażach. Jest halofilem, co oznacza, że jest przystosowana do życia w środowisku o wysokim zasoleniu.
Przepisy wykorzystujące szparagi morskie
Slanuša jest jadalna i często używana w kuchni śródziemnomorskiej. Ma słony smak i chrupiącą teksturę. Poniżej znajdziecie kilka prostych przepisów i pomysłów na jej wykorzystanie
Szparag morski na parze
REKLAMA
- Opłucz szparagi i gotuj na parze przez 2-3 minuty
- Podawaj z odrobiną oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
Sałatka z szparagiem morskim
- Blanszuj szparagi przez minutę
- Wymieszaj z pomidorkami koktajlowymi, oliwkami i fetą
- Skrop oliwą i octem balsamicznym
Szparag morski smażony
- Podsmaż na patelni z odrobiną oliwy przez 2-3 minuty
- Dopraw czosnkiem, pieprzem i skrop sokiem z cytryny
Dodatek do owoców morza
- Dodaj blanszowane szparagi do dań z krewetkami lub małżami
Pesto z szparaga morskiego
- Zmiksuj blanszowany szparag morski z orzeszkami piniowymi, parmezanem, czosnkiem i oliwą
Omlet z szparagiem morskim
REKLAMA
- Dodaj posiekany, lekko podsmażony szparag morski do omletu
Pamiętajcie, że szparag morski ma naturalnie słony smak, więc uważaj z dodawaniem soli do potraw. Najlepiej smakuje, gdy jest lekko chrupiący, należy unikać zbyt długiego gotowania.