Spacer po Dubrowniku Stradunem czy jedną z setek klimatycznych, wąskich uliczek to niesamowite przeżycie. Jest jednak jeszcze jedna forma zwiedzania Starego Miasta, która stanowi jeszcze lepszą formę poznania perły Adriatyku. To spacer murami obronnymi. Mury miejskie w Dubrowniku to obowiązkowy punkt na liście miejsc do odwiedzenia w tym pięknym mieście! Z góry odsłania się uroczy widok miasta, rozkład ulic, placów i kamienic, ale i bezkres Adriatyku rozciągający się wokół Dubrownika.
- W południe unikaj zwiedzania
- Mury miejskie w Dubrowniku
- Fort Revelin
- Fort Lovrijenac
- Bramy Dubrownika
- Godziny otwarcia i ceny wejść na mury w 2021
- Dubrownik na mapie
- A teraz zaczyna się najlepsze, ruszamy!
- Pierwsze 10 zdjęć za nami, czas na kolejne magiczne kadry z Dubrownika
- Zrób sobie krótką przerwę na ten magiczny materiał wideo z Dubrownika. Naprawdę warto!
- Kolejne 20 zdjęć za nami
- Uff, ostatnie 5 zdjęć
- No i jak?
W południe unikaj zwiedzania
Pierwsza nasza wizyta na murach odbyła się w samo południe, kiedy lejący się z nieba żar jest największy. Na domiar złego nie mieliśmy przy sobie ani kropli wody. To był błąd! Już w połowie drogi, zamiast skupiać się na widokach, chcieliśmy jak najszybciej przejść całą trasę i zejść aby napić się chłodnej wody z fontanny Onufrego. Podczas kolejnych wizyt na murach byliśmy już bogatsi o tą wiedzę.
Najlepszą porą na oglądanie Dubrownika z góry są wczesne godziny poranne oraz wieczór. Nie tylko z powodu niższych temperatur, wówczas miasto jest najlepiej oświetlone.
Mury miejskie w Dubrowniku
Mury o długości 1940 metrów okrążają całe Stare Miasto. Obecny ich kształt pochodzi z XIV w. Główny mur od strony lądu ma od 4 do 6 metrów szerokości, od strony morza natomiast jego grubość wynosi od 1,5 do 3 metrów, wysokość zaś w niektórych miejscach to nawet 25 metrów. Do fortyfikacji zaliczamy także 2 forty chroniące miasto w ich najbardziej wysuniętych punktach oraz 10 baszt. Żeby dodatkowo wzmocnić fortyfikacje wykopano od strony lądowej głęboką fosę.
Na północy znajduje się okrągła baszta Minčeta – jest najwyższym punktem murów, rozciąga się z niej naprawdę niezapomniany widok na stare miasto i wyspę Lokrum.
Fort Revelin
Od strony wschodniej port miejski chroniony jest przez Fort Revelin. W czasie jego budowy obowiązywał przepis, że każdy przybywający do Dubrownika drogą morską musi przynieść kamień o wadze własnego ciała. Fort przetrwał katastrofalne trzęsienie ziemi w 1667 roku, po którym stał się siedzibą skarbca katedralnego, skarbu miasta i władz Republiki Dubrownickiej.
REKLAMA
Fort Lovrijenac
Poza murami stoi potężny Fort Lovrijenac, który chroni miasto od strony lądu i morza od strony zachodniej. Z Lovrijenac związana jest legenda, która głosi, że fort został zbudowany na początku XI wieku, w ciągu trzech miesięcy po tym, jak dubrowniczanie dowiedzieli się, że Republika Wenecka planuje na tym półwyspie budowę swojego fortu. Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć fortu i poznać lepiej jego historię sprawdź nasz wpis p.t. „Fort Lovrijenac w Dubrowniku”.
Bramy Dubrownika
Do miasta prowadzi pięć bram. Dwie główne to: na zachodzie Brama Pile, a na wschodzie Brama Ploče. Do portu prowadzą dwie bramy: Peskarija i Ponta. Piąta, Brama Buže została wykonana przez Austriaków dopiero w 1908 roku. Republika Dubrownicka nigdy nie wybudowała tej bramy by nie dopuścić do osłabienia kluczowej ściany fortyfikacji. Bramę przebito, by oficerowie austriackiego garnizonu mieli bliżej z kwater w mieście do kortu tenisowego urządzonego w częściowo zasypanej wtedy fosie.
Brama Buža (czyli „dziura”) jest pozbawiona ozdób, jest to po prostu wykończone łukiem przejście, stąd ta pogardliwa nazwa.
Godziny otwarcia i ceny wejść na mury w 2021
Godziny otwarcia murów (lipiec): 8:00-19:30
Ceny: dorośli 200kn / dzieci: 50kn
Dubrownik na mapie
REKLAMA
A teraz zaczyna się najlepsze, ruszamy!
Pierwsze 10 zdjęć za nami, czas na kolejne magiczne kadry z Dubrownika
Zrób sobie krótką przerwę na ten magiczny materiał wideo z Dubrownika. Naprawdę warto!
Kolejne 20 zdjęć za nami
Uff, ostatnie 5 zdjęć
No i jak?
Jak było? Czyż Dubrownik widziany z murów miejskich nie jest piękny? Czy udało się nam namówić Cię na wizytę w Dubrowniku? Jeśli tak, zostaw nam komentarz. Jeśli nie, też go zostaw
ankhastudio
-W jakich godzinach mury są dostępne dla zwiedzających? Ile kosztuje wstęp?
Wojtek Tyluś
-Witaj,
Dzięki za zwrócenie uwagi, zapomnieliśmy napisać o godzinach i cenach :)
Godziny otwarcia murów: 8:00-18:00
Ceny: dorośli 100kn / dzieci: 30kn
Wstęp na mury upoważnia również do wstępu do Fortu Lovrijenac
Oczywiście z kartą DUBROVNIK o której niebawem napiszemy więcej.
ewa
-Dubrownik – piękny tak jak cała CHORWACJA (ZADAR, ŚIBENIK, NIN itp :)) niemniej jednak na mnie niesamowite wrażenie zrobiły zdjęcia domów w czasie wojny :( wiszące obecnie w wyremontowanych częściach miasta…i grajek „rzępolący” niemiłosiernie siedzący przy fontannie :)
krótko mówiąc – zakochana jestem strasznie :D w CHORWACJI :)
Gabriela
-Cudowne widoki.Jade z rodzinka w lipcu do Dubrovnika,to moj pierwszy wyjazd do Chorwacji,juz wiem ze napewno nie bedziemy sie tam nudzic,
Bartek
-Byłem w Fort Revelin, niesamowite widoki i przeżycie
Dominik
-Dubrownik przepiękne miasto! Aż chce się wrócić i pospacerować tymi wąskimi uliczkami. :)
Ładne zdjęcia!
Wojtek Tyluś
-To prawda!
Może trochę za dużo ludzi ale jak się pojedzie w czerwcu, wrześniu bądź wyjdzie na spacer wczesnym porankiem lub późnym wieczorem to wygląda jeszcze piękniej :)
Dzięki :)
Norbert
-przecudowne widoki, jadę.
Łukasz
-Jak to jest z parkingami, gdzie najlepiej zostawić auto, żeby pozwiedzać Dubrovnik?
Wojtek Tyluś
-My parkujemy na miejskim parkingu wielopoziomowym, który jest po prawej stronie, gdy zbliżamy się do starówki – będziesz widział wielki, podświetlony szyld.
Można też zaparkować np. na parkingu na który wjeżdża się mniej więcej na wysokości Hotelu Hilton (po lewej stronie) tam też jest w miarę tanio, bodajże II lub III strefa.
Pozdrawiamy
deku
-Najlepiej na górze Srđ i zjechać kolejką linową.
Jak byłem w 2014 to było bezpłatnie (kolejka oczywiście płatna, niestety nie pamiętam ile bodajże 280 kun za rodzinę 2 2).
Łukasz
-Ok, znalazłem wskazówki tutaj: http://crolove.pl/wakacje-w-dubrowniku-wskazowki/ :-)
Monika
-Cudowne miejsce! Przepiękne zdjęcia! Zafascynowałam się i na pewno tam się wybiorę:) Pozdrawiam z przepięknego Cypru!
Andrzej
-Jak ceny w roku 2016? Wstęp (dzieci do ilu lat), parkingi itd.?
Paweł
-A pytał się ktoś o zniżke dla studentów?
mateusz
-Czy na mury można wejść z psem ?
Justyna
-Można wejść z psem – bezpłatnie. Proszę koniecznie pamiętać o wodzie 😊
Marc
-Przepięknie.
A ja mam nietypowe pytanie, ze względu na dzieci :), czy podczas zwiedzania można skorzystac z toalety, czy trzeba opuscic mury?
Wojtek Tyluś
-W połowie trasy jest barek, być może tam można skorzystać z ich toalety ale pewności nie mamy.
Basia
-Uwielbiam Was czytać ! w tych wszystkich wpisach jest włożone tyle serca i tyle mądrości, że nie sposób tego opisać. Już prawie całego bloga przeczytałam. Ja również jestem wielką fanką Chorwacji odkąd tam pojechałam w czerwcu tego roku, zakochałam się w tym kraju. Po powrocie zaczęłam szukać informacji, które przybliżyły by mi trochę znajomość Chorwacji, znalazłam Waszą stronę ! i ogromnie się cieszę z tego powodu !. Pozdrawiam Was gorąco, nigdy nie traćcie zapału do pisania, bo świetnie się czyta Wasze posty.
Przy okazji zapraszam na mojego, skromnego bloga :) http://milionymil.blogspot.com/
DANUTA LECHNIAK
-Tak…….Dubrownik jest piękny tylko nie rozumiem dlaczego taki drogi ( byłam lipiec 2016 z rodziną) piękne wąskie klimatyczne uliczki robią wrażenie, ale ceny jeszcze większe wrażenie np wejście na mury 120kun od osoby dorosłej 90kun od dziecka pow. 7 lat trochę słabo ,rodzinka 3 osobowa to ponad 210 zł,a co z resztą obiad woda inne wejścia policzyłam jeden tylko dzień to ponad 550 zł,ale to wcale nie był full wypas.
pozdrawiam milego pobytu życzę pomimo wszystko.
Maria
-Zdjęcia bombowe. Ja jutro wyjeżdżam do Chorwacji i w planach jest oczywiście Dubrownik.
Ile czasu zajmuje przejście murami obronnymi?
Wojtek Tyluś
-Dzięki!
Czas przejścia to od ok godziny do kilku godzin – wszystko zależy od Ciebie ;)
Tomek
-brakuje mi odwagi na tak daleką podróż proszę powiedzcie czy trzy dni wystarczą aby nacieszyć się zwiedzaniem?
Wojtek Tyluś
-W 3 dni zwiedzisz Dubrownik i okolicę do czego mocno zachęcam :)
Tutaj znajdziesz kilka podpowiedzi > http://crolove.pl/chorwacja-w-4-dni-dalmacja-poludniowa
Więcej miejsc na blogu w dziale Południowa Dalamcja > http://crolove.pl/category/dalmacja-poludniowa/
Pozdrawiam
Ola
-Bardzo ładne zdjęcia ! Jedynie cena wejścia na mury jest już nieaktualna. Kilka dni temu, jak zwiedzalismy Dubrownik, bilety kosztowały już 150 kun za osobę. Pozdrawiam.
Wojtek Tyluś
-Dzięki za info o cenie, nie nadążamy jej aktualizować :)
Klaudia
-Jakie cudowne zdjęcia!!!! Aż mi serce mocniej zabiło! Będę w Dubrowniku za 1,5 miesiąca, ale już zakochałam się w tym mieście :) Pozdrawiam
Przemo
-Cena za zwiedzanie murów
dorośli 150 kun
dzieci 50 kun
W sumie dla 4 osobowej rodziny robi się wydatek ok. 250 zeta za spacer. Ktoś powie „Cóż to jest?” My zrezygnowaliśmy i pospacerowaliśmy dołem. Na pewno warto zobaczyć Dubrownik ze wzgórza Srd. Piękne widoki i ten niesamowity podjazd na górę. POLECAM!!!
Urszula
-Super pomysł, rewelacyjne zdjęcia! Kocham Dubrownik!!!
Justyna
-Cena znowóż nieaktualna. W kwietniu 2019 zapłaciliśmy 200 kn za osobę dorosłą, 50 kn za dziecko. Zdecydowanie opłaca się wtedy kupić Dubrownik Care.
Wojtek Tyluś
-Cena nieaktualna ponieważ to jest blogowy sprzed 2-3 lat, nie jesteśmy serwisem informacyjnym albo oficjalną stroną danej atrakcji.
Aczkolwiek zaktualizowałem teraz cenę
Agnieszka
-Hej :)
Proszę powiedzcie mi gdzie jest to miejsce z ostatniego zdjęcia? Jak tam dojść ?
Wojtek Tyluś
-u podnóży twierdzy Lovrijenac > https://crolove.pl/fort-lovrijenac-w-dubrowniku/
Zbyszek
-Polacy kochają Chorwację! Byłem tez kilka razy tam, i faktem jest to, ze jest tam naprawde pieknie! Cudowna pogoda, ciepła woda i te urzekające widoki. Szczerze Polecam!