Każdy kto odwiedzał wyspę Murter, przejeżdżał przez „bramę Murteru” – niewielką miejscowość Tisno. Co ciekawe, granice Tisno znajdują się zarówno na lądzie jak i na wyspie, z czego lądowa część jest kilkukrotnie większa. Wyspę Murter od lądu oddziela zaledwie 36 metrów, dlatego przerzucono tam most zwodzony wybudowany w 1832 roku. Łączy on lądową i wyspiarską część miejscowości Tisno.
Kilka słów o Tisno
Stara część miasta, położona na wyspie, przyciąga tradycyjną Dalmatyńską zabudową. To idealne miejsce na spacery.
Z Tisno do Šibenika mamy ok 25, do Zadaru 60 a do Tribunj 10 kilometrów. Więcej o samej wyspie dowiecie się z wpisu „Wyspa Murter – miejsca, które musicie odwiedzić”.
Pierwsza pisemna wzmianka o Tisnie pochodzi z 1474 r. podczas najazdu tureckiego i wojny z Wenecjanami, kiedy liczni uchodźcy schronili się na wyspiarskiej części Tisno w poszukiwaniu schronienia.
Nazwa Tisno pochodzi od położenia osady w części wyspy Murter położonej najbliżej lądu, gdzie wąski (tijesan, tisan – wąski) kanał ma tylko kilka metrów szerokości.
W okolicy odnaleziono wiele artefaktów, świadczących o zamieszkaniu tych terenów znacznie wcześniej. Pozostałości rzymskiej willi w Ivinj sięgają I naszej ery. Obiekt uzyskał status chronionego zabytku kultury.
W XVIII wieku bogate rodziny z Włoch przeniosły się do Tisno i ostatecznie zasymilowały się i zmieszały z miejscową ludnością chorwacką. Z tego czasu pozostało 11 willi i Pałac Mazzurów, w którym obecnie mieści się administracja gminy Tisno i Sąd Miejski w Tisnie.
REKLAMA
Most w Tisno
W czasie nasilających się grabieży wojsk tureckich w drugiej połowie XV wieku, zdecydowano o budowie umocnień po stronie wyspy.
W 1475 roku, w miejscu gdzie wyspa znajdowała się najbliżej lądu, wybudowano wieżę obronną i mury.
Po ustaniu tureckich ataków, mieszkańcy Tisna postanowili wybudować most. Opierały się temu inne osady na wyspie, uzasadniając to zwiększonym niebezpieczeństwem napływu rabusiów i łatwiejszym przekraczaniem, ze względu na wzmożoną komunikację między ludźmi, różnymi chorobami zakaźnymi. Budowę mostu rozpoczęto zaraz po upadku Republiki Weneckiej, jednak na prośbę innych osad jego budowa została ponownie wstrzymana. Wkrótce jednak został wybudowany i pozostaje w tym miejscu do dziś, choć przeszedł szereg przebudów.
Kompletną przebudowę i montaż nowego mostu zwodzonego przeprowadzono w 1991 roku, kiedy to został on oddany do ruchu.
Więcej ciekawych informacji znajdziecie na stronie tisno.hr
REKLAMA
Godziny otwarcia mostu w Tisno są stałe. Most zwodzony w Tisno podnosi się dwa razy dziennie, o godz. 9.00 i 17.00, co umożliwia łodziom pokonanie wąskiego przesmyku. Otwarcie mostu oznacza zamknięcie przejazdu.
Kościoły w Tisno
Na górującym nad Tisnem wzgórzem Brošćica, w miejscu, w którym – jak głosi legenda – ukazała się Matka Boska, znajduje się kościół pw św. Matki Boskiej Karawskiej, wybudowany w XVIII wieku. Każdego roku, 26 maja, do kościoła przybywają pielgrzymi z całego świata.
Na wybrzeżu, w najstarszej części Tisno, zwanej Rat znajduje się niewielki kościół św. Roka, wybudowany w 1651 roku.
Również w starej części Tisno znajduje się kościół pw. Ducha Świętego wybudowany w 1548 roku. W 1640 został odnowiony w stylu barokowym. Na głównym ołtarzu znajduje się wczesnogotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wspomniana statua z XI/XII wieku jest unikatem w Europie. Figura pokryta jest srebrem i złotem i nie była wcześniej malowana.
Znajdująca się przy kościele 31-metrowa dzwonnica, według zachowanego projektu miała mieć 5 kondygnacji i kopułę oraz mieć 52 m wysokości.
Przy kościele znajduje się krzyż, upamiętniający ofiary wielkiej tragedii jaka wydarzyła się w Parku Narodowym Kornati. 30 sierpnia 2007 roku, grupa strażaków padła ofiarą pożaru. Z młodych 13 strażaków obecnych na miejscu zdarzenia 12 zginęło na miejscu (sześciu) lub w szpitalu (sześciu), a przeżył tylko jeden. Pięciu z nich pochodziło właśnie z Tisna. Jedyny ocalały, Frane Lucic, również pochodzi z Tisno. Tamte wydarzenia, do dzisiaj budzą wielkie emocje.
Plaże w Tisno
W Tisno znajdują się cztery większe plaże, wszystkie mieszczą się w jego lądowej części. Plaże Dalmacija, Hostin, Jazina, Tisno są plażami żwirkowymi i posiadają łagodne zejście, przez co idealnie nadawać się będą dla najmłodszych. Prócz wymienionych plaż, mamy możliwość skorzystania ze skalistego brzegu wyspy Murter.
Rowerem po Murterze
Podczas pobytu na wyspie Murter, swoją bazę wypadową mieliśmy w Betinie. Murter podziwialiśmy również na rowerze. To właśnie z Betiny można dojechać rowerem do Tisno i dalej, do Jezery, bezpiecznie podróżując pięknie usytuowaną ścieżką pieszo-rowerową, zlokalizowaną nad samym Adriatykiem.