Będąc w Dalmacji nie można pominąć wizyty w Trogirze. Trogir to miasto portowe, założone w III wieku p.n.e. które posiada przepiękną starówkę, której zwiedzanie wąskich uliczek zarówno w dzień jak i w nocy przenosi nas do odległej epoki. Tak jak przypadku wszystkich przepięknych chorwackich miejsc, polecamy zwiedzanie Trogiru zarówno za dnia jak i wieczorem, kiedy słońce i upały już nam tak mocno nie dokuczają.
Trogirska Starówka to swego rodzaju staromiejska wysepka, która ma 450m długości, do 300m szerokości oraz charakterystyczny kształt głowy żmii. Od stałego lądu oddzielona jest Fošą i małym mostkiem, a od wyspy Čiovo – Kanałem Trogirskim i Mostem Čiovskim. Nie bez powodu więc nazywa się trogirską Starówkę Małą Wenecją albo mówi o niej jako o „zamku na wodzie”. Ten mały, ale bardzo atrakcyjny obszar można obejść w godzinę, ale konia z rzędem temu, kto nie ulegnie urokowi Starówki Trogiru i będzie snuł się zacienionymi uliczkami o wiele dłużej!
Przepiękna – krótka, ale szeroka – promenada wysadzana palmami, przy której cumują jachty (aż prosi się, żeby z któregoś wysiadł Bond, James Bond…) i statki wycieczkowe prowadzi do usytuowanej nad samą wodą Twierdzy Kamerlengo. To piętnastowieczna czworoboczna budowla obronna z wewnętrznym dziedzińcem i masywną wierzą od strony morza, zbudowana przez Wenecjan. Stanowi ona nie tylko doskonały punkt widokowy, ale także działające w okresie letnim kino na świeżym powietrzu. Do „pleców” twierdzy przytulone jest trawiaste boisko do piłki nożnej. Na przeciwległym krańcu wysepki usytuowana jest Baszta św. Marka. Obszar wokół miasta określany jest mianem riwiery trogirskiej. Tworzy ją 20 wysp i wysepek
Informacja dla zmotoryzowanych – przed samym miastem, po lewej stronie znajduje się duży parking, dlatego też nie musicie obawiać się o miejsce parkingowe. Z parkingu rozpościera się panorama starówki, co widać na poniższych zdjęciach.
Zniszczone w 1123 r. przez Saracenów miasto zostało odbudowane 70 lat później przez Wenecjan. W 1997 roku starówka Trogiru wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dzięki unoszonemu mostowi Trogir połączony jest z wyspą Čiovo. Przez wielu Trogirska starówka uznawana jest za piękniejszą od starej części Splitu, która zawiera się w granicach murów Pałacu Dioklecjana, które opisywaliśmy już jaki czas temu.
Zabytki Trogiru
Wąskie uliczki Trogirskiej starówki kryją wiele zabytków, do najważniejszych z nich można zaliczyć:
– Brama Lądowa (Kopnena vrata) – usytuowana jest na przedłużeniu mostu łączącego staromiejską wysepkę z lądem, powstała w XIII wieku, a przebudowano w XVI wieku. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru (Jana Ursiniego – w XI wieku był biskupem Trogiru, jego sarkofag znajduje się w Katedrze św. Wawrzyńca) – patrona miasta.
– Pałac Stafileo (Palača Stafileo) – zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
REKLAMA
– Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) – zbudowana jest ona na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193, a prace zakończyły… kilkaset lat później. Trudno się więc dziwić, że katedra stanowi mariaż (bardzo udany!) stylów architektonicznych: od romańskiego począwszy, na barokowym skończywszy. Katedralna dzwonnica usytuowana jest niesymetrycznie, co nasuwa przypuszczenie, że w projekcie zakładano jeszcze jedną wieżę, ale z nieznanych nam przyczyn, nie powstała. Dzwonnicę wznoszono prawie 200 lat (1405-1598), a jej poszczególne piętra reprezentują różne style. Zwieńczenie czerwonym ostrosłupem przywodzi na myśl kościoły Wenecji. Dzwonnica Katedry św. Wawrzyńca przepięknie prezentuje się na tle nieba – to naprawdę misterna, koronkowa robota. Wejście do Katedry zdobi Radovanov Portal, czyli portal wykonany przez lokalnego mistrza Radovana w XIII wieku. Wnętrze Katedry kryje mnóstwo architektonicznych perełek. Wspomnijmy o dwóch: nietypowym sklepieniu z poprzecznymi łukami oraz kasetonowym sklepieniu z kamiennych klinów przylegających do siebie krawędziami – to ponoć pierwszy od czasów antycznych przykład syropu zbudowanego bez użycia podpór.
– Pałac Ćipiko (Palača Ćipiko), pałac w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Ćipiko. Pierwsze piętro wyróżnia się dwoma dużymi triforiami z balustradą z jasnego kamienia. Na krańcach umieszczone dwa pilastry zakończone dekoracją o motywie spirali. Między łukami umieszczone są cztery figury aniołów, z których dwa środkowe trzymają zwój z herbami rodziny Ćipiko. Drugie piętro w podobnym stylu, ale skromniej zdobione i bez balustrady. Początkowo Pałac Ćipiko składał się z Małego Pałacu i Wielkiego Pałacu, połączonych mostkiem przerzuconym nad ulicą. W południowej części pałacu znajdziemy charakterystyczną budowlę: loggię miejską (Gradska Loggia), która służyła jako sala sądowa. Do loggi przylega wieża zegarowa, która pełniła też kiedyś rolę pręgierza.
Fotoprezentacja z Trogiru
Dla tych, którym nie chce się oglądać poniższych zdjęć zapraszamy do obejrzenia przygotowanej prezentacji zdjęć. Przy tej okazji zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YouTube. W te wakacje powinno przybyć tam wiele ciekawych pozycji.
Zdjęcia z Trogiru w dzień i w nocy
Zapraszamy do naszej krótkiej fotorelacji z Trogiru.
REKLAMA
Horeca
-Generalnie starówki miast portowych są ładne w większości miast, zwłaszcza nocą przy nastrojowym i klimatycznym oświetleniu :)
Sylwia
-Moje miasto Od 1989 regularnie co roku jezdzilam na wakacje z rodzicami na Camping Rozac ,pozniej Seget Dolnij .W tym roku wybieram sie we wrzesniu pokazac corkce gdzie jej mama dorastala .Chorwacja ,Trogir to moje dziecinstwo .Mam wspaniale wspomnienia .Camping Rozac pieknie polozony i te wspomnienia juz sie niemoge doczekac .
pomyslynawyprawy.pl
-Trogir – jedno z moich ulubionych chorwackich miast. Zakochałam się w nim za klimat…
Grzegorz
-Dla mnie Trogir to jedno z ładniejszych chorwackich miast. Spodobało mi się od pierwszego wejrzenia :).