Twierdza św. Mikołaja w Šibeniku

Każdy kto płynąc jachtem do Šibenika, przy wejściu do kanału św. Antoniego, miał przyjemność zobaczyć Twierdzę św. Mikołaja – imponującą fortyfikację, broniącą wejścia do kanału, jedyną drogę wodną, prowadzącą do Šibenika. W 2017 roku, Twierdza św. Mikołaja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako „Wenecki system obronny z XVI i XVII wieku”.

Znajdujące się na liście UNESCO fortyfikacje weneckie z XV-XVII zlokalizowane są we Włoszech, Chorwacji i Czarnogórze, rozciągające się na przestrzeni ponad 1000 kilometrów. Chorwacka część fortyfikacji obejmuje w północnej Dalmacji system obronny Zadaru i twierdzę św. Mikołaja w Šibeniku.

Twierdzę zbudowano na wysepce Ljuljevac, w miejscu dawnego klasztoru benedyktynów św. Mikołaja, po którym otrzymała nazwę.

Twierdza powstała w połowie XVI wieku aby strzec miasta przed flotą osmańską. Wyposażona była w 32 armaty. Jej trójkątny kształt zaprojektował Gian Girolamo Sanmicheli. Posiada ona trzy poziomy i jest zbudowana zgodnie z wymaganiami systemu fortyfikacyjnego „Alla Moderna”

Przez wiele lat twierdza była niedostępna dla turystów. Dopiero od 2019 możliwe jest jej zwiedzanie. Do twierdzy można dostać się jedynie drogą morską, dostać się tam można statkiem odpływającym z Šibenika, zorganizowanym przez Publiczną Instytucję Przyrodniczą Żupanii Šibenicko-knińskiej. Rejst trwa około 2 godzin, w tym godzina na zwiedzanie fortyfikacji. Wstęp do twierdzy jest płatny (bilety do nabycia w Informacji Turystycznej, zlokalizowanej przy promenadzie), a wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie kanal-svetog-ante.com

Do twierdzy, a dokładniej, pod jej mury można dostać się od strony lądu. Z półwyspu Zablaće, najpierw musimy dostać się kładką na zlokalizowaną pomiędzy lądem a twierdzą wysepkę Školjić, a następnie, już ścieżką pod same mury twierdzy.

REKLAMA

Przy okazji pobytu na półwyspu polecamy odwiedzić, zapomniany skarb Šibenika – solany: Mala Solina i Velika Solina. Solany te widoczne są na poniższym zdjęciu.

Po drugiej stronie kanału św. Antoniego znajduje się latarnia morska Jadrija, oraz kultowa, z ponad 100-letnią tradycją plaża Jadrija.

REKLAMA