Kažuni – kamienne domki zbudowane bez zaprawy murarskiej

Kamienne schronienia dla pasterzy i rolników, znane są na terenach wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Jednak to właśnie w południowej Istrii znajduje się ich najwięcej. Dla mieszkańców Vodnjanu, Kažuni są częścią ich historii i tożsamości. Każdego roku w maju w Vodnjanie organizuje się wykłady na temat kažunów, po których następuje część praktyczna – renowacja niszczejących Kažuni.

Kažuni to kamienne schronienia dla rolników i pasterzy, wybudowane bez użycia zaprawy murarskiej. Prócz Kažuni, występują również „Suche mury”, również powstałe bez użycia jakiejkolwiek zaprawy.

Kažuni na liście UNESCO

Dawniej w okolicy Vodnjanu znajdowało się 10-20 tysięcy Kažuni. Dziś jest ich 2-3 tysiące. Technika budowania Kažuni znana była już w starożytności. W 2018 roku, budowa schronień i murów z kamienia bez użycia zaprawy wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Podobny typ architektury można znaleźć w całej Europie, m.in. pod nazwami: komarda, bunja, trim, cemer, hiška czy trullo.

Park Kažuni

Kažuni i kamiennie „suche mury” ukrywają się na polach, gajach oliwnych lub winnicach. Najlepszym sposobem dotarcia do nich jest rower lub pieszo. Jeśli jednak nie macie wystarczająco dużo czasu, możecie odwiedzić Park Kažuni, który znajduje się przy drodze z Vodnjanu do Rovinju. Na niewielkim terenie, z pieczołowitością odtworzono kolejne etapy budowy Kažuni.

REKLAMA

Podoba Ci się CroLove? Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!
Postaw kawę CroLove na buycoffee.to
Udostępnij dalej!
Udostępnij

REKLAMA