Kiedy piszemy ten wpis, trwa czwarty dzień wielkich wstrząsów sejsmicznych na terenie północnej Chorwacji. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w bliskiej okolicy miasta Petrinja, położonego na południowy wschód, 60 kilometrów od Zagrzebia. To spokojne, 15-tysięczne miasto odwiedziliśmy w październiku 2019 roku i opisaliśmy we wpisie p.t. „Petrinja w regionie Sisačko-Moslavačkim” . Przypomnijmy, że na początku tego roku, w marcu Zagrzeb nawiedziło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi, niszcząc wiele budynków w ścisłym centrum miasta. Wtedy, na całe szczęście obyło się bez większej liczby ofiar śmiertelnych. Życie straciła tylko jedna osoba.
Trzęsienie w Zagrzebiu miało siłę 5.5 w skali Richtera. Trzęsienie w Petrinji z drugiego dnia miało siłę 6.2 w skali Richetra, co według ekspertów oznacza, że w rzeczywistości było 30-krotnie silniejsze od tego z Zagrzebia i było odczuwalne w sąsiednich krajach. Nawet polskie sejsmografy odnotowały to wydarzenie.
W momencie kiedy piszemy ten wpis wiadomo już o co najmniej siedmiu ofiarach śmiertelnych, kilku ofiarach znajdujących się w stanie krytycznym i bardzo wielu ciężej i lżej poszkodowanych.
Ostatnie silne trzęsienie ziemi w tym rejonie wydarzyło się w 1909. r. kiedy terenami dorzecza rzeki Kupa (Pokuplje) wstrząsnęło niszczącym trzęsieniem ziemi o wielkości 5.8 w Skali Richtera.
Pierwszy dzień wstrząsów
Pierwszego dnia t.j. w poniedziałek 28 grudnia, o 6:28 rano wystąpiło pierwsze silne trzęsienie ziemi. W bliskiej okolicy miasta Petrinja znajdowało się jego epicentrum. Trzęsienie o sile 5.0 w skali Richtera. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Drugi dzień wstrząsów
Drugi dzień, t.j. we wtorek 29 grudnia przyniósł największe zniszczenia. O godzinie 12:19 ziemia zatrząsała się ponownie. Tym razem o wiele mocniej. Trzęsienie miało siłę 6.2 w skali Richtera. W całym mieście, a szczególnie w centrum, kilka budynków uległo zniszczeniu, co widać na poniższych zdjęciach. Trzęsienie było odczuwalne niemal w całej Chorwacji. W miejscowości Sisak, która znajduje się nieopodal Petrinji, a także okolicznych wioskach zniszczenia budynków również są mocno widoczne. W Zagrzebiu, z kilku budynków w centrum odpadły elementy elewacji, a w części dzielnic wystąpiła przerwa w dostawie prądu. Niestety są informacje o ofiarach. Oficjalnie potwierdzono już 7 ofiar śmiertelnych. Pierwszymi z nich była 12-letnia dziewczynka z Petrinji oraz 20-letni chłopak ze wsi Majske Poljane.
REKLAMA
Trzeci dzień wstrząsów
Poranek dla poszkodowanych we wcześniejszej tragedii nie rozpoczął się najlepiej. W środę 30 grudnia, okolicą Petrinji zatrząsało trzykrotnie. Kolejno o 6:15 (4.7), 6:26 (4.8) i 6:29 (3.9). Niestety to nie koniec…
Czwarty dzień wstrząsów
W czwartek, 31 grudnia ziemia w północnej Chorwacji zatrzęsła się silnie czwarty dzień w rzędu. O godzinie 04:43 zarejestrowano trzęsienie ziemi o sile 3.7 w skali Richtera, a o 9:15 o sile 3.9 w skali Richtera. Epicentrum ponownie znajdowało się w pobliżu miasta Petrinja.
Kilka zdjęć z 29 grudnia
#earthquake #petrinja #croatia
horrific. ground literally bounced pic.twitter.com/ymZHoT2NIl— Igor Šebo (@igorsebo) December 29, 2020
REKLAMA
Poniżej znajdują się zdjęcia autorstwa użytkowników @_antens (Twitter) @tony_pip (Twitter), naprzemiennie z naszymi zdjęciami, tych samych budynków, wykonanymi w 2019 roku.
Un séisme de magnitude 6.3 vient de frapper la #Croatie non loin de #Zagreb, la capitale. D’importants dégâts sont signalés dans la ville de #Petrinja. (@crvenikriz_hr) #potres pic.twitter.com/9OD1TddbyO
— Anonyme Citoyen (@AnonymeCitoyen) December 29, 2020
Petrinja iz zraka.
Hvala gradskom Aeroklubu koji dronovima donosi prve snimke ranjenog grada.#potres #earthquake #petrinja pic.twitter.com/HMbFu5JNi3
— Radio101 (@radio_101) December 29, 2020
#Petrinja Iz ruševina izvučeni otac i dijete pic.twitter.com/xaJkeS8XYR
REKLAMA
— •Pleter• (@croatian_pleter) December 29, 2020